English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده جزئیات

1394/02/22 - 2:9

نقل از National Geographicنوامبر 2014

 

دور ریزی غذا و یا هدر رفت مواد غذایی

+ یک خانواده 4 نفره آمریکایی در سال 520 کیلوگرم غذا را دور می ریزند هزینه این دور ریزی معادل 5/2 درصد مصرف انرژی، 25% آب مصرفی در کشاورزی در آمریکا و برابر با 300 میلیون بشکه نفت است. تمام این هدردهی سالانه 115 میلیارد دلار برای آمریکا تمام می شود.

+ آلودگی هوا، طبق گزارش بهداشت جهانی در سال 2012، یک نفر از هشت نفر را در جهان کشت. دانشمندان و معماران یک کار خارق العاده برای جذب آلاینده های هوا انجام دادند. نمونه اول آن در بیمارستان کونزاس مکزیکوسیتی به کار گرفته شد که یک ساختار ساختمانی است که به عنوان نمای ساختمان به کار می رود و نام آن مه دود خورنده است. این ساختار ترکیبی از اکسید تیتانیوم (TiO2)دارد که کاتالیزوری برای خرد کردن آلاینده ها به ترکیبات کم آسیب رسان است. در این نمای ساختمان بیمارستان کونزاس، طبق بررسی ها، آلودگی یک هزار اتومبیل در روز را خنثی می کند.

همچنین استفاده از اکسید تیتانیوم در لندن و میلان نیز در حال شکل گیری است.

+ طبق بررسی ها، یک نفر از هشت نفر جمعیت جهان (842 میلیون نفر) شب سر گرسنه بر زمین می گذارند. گرسنگی جهانی تا 150 میلیون نفر می تواند کاهش یابد، اگر به زنان کشاورز نیز دسترسی همسان مردان به منابع داده شود.

غذای کافی در 1000 روز اول زندگی می تواند کودک را از آسیب های روانی و جسمی در زندگی مصون دارد. طبق بررسی برنامه جهانی غذا، 25 سنت در روز هزینه ای است که می تواند یک دانش آموز را در مدرسه سیر کند و حتی مقداری غذا هم به خانه برد. 66 میلیون کودک در جهان در حال توسعه گرسنه به مدرسه می روند که بیش از یک سوم آنان در آفریقا هستند.

+ انگل و همزیست[*] {شستشوی مغزی}

-     کرم مواسبی (انگل) جیرجیرک (میزبان)

در این حالت جیرجیرک میزبان هم روش زندگی و هم زندگی خود را از دست می دهد:

لار و انگل، زمانی که جیرجیرک از حشرات مرده تغذیه می کند، به بدن جیرجیرک نفوذ کرده و شروع به رشد می کند. جیرجیرک جانداری زمینی است، اما مرحله بلوغ زندگی کرم، آبی است. بنابراین زمانی که کرم بالغ می شود. میزبان خود را شستشوی مغزی می دهد و میزبان را ناچار می کند که امنیت زمینی را با یک شیرجه خودکشی وار به داخل یک پهنه آبی ترک کند. همچنان که جیرجیرک غرق می شود، کرم بالغ خروج می کند که گاهی طول آن به 30 سانتی متر می رسد.

-     قارچ اوپی کوردیسپ (انگل) مورچه آمازون (میزبان)

زمانی که هاگ های قارچ روی مورچه می نشینند، از روی اسکلت خارجی به مغز مورچه نفوذ می کنند و مورچه را وادار می کند که زندگی عادی خود روی کف جنگل را ترک کند و از درختی بالا رود و خود را به برگی یا سطحی بچسباند. حال مورچه در حال مرگ پر از هاگ شده است. در این زمان، هاگ ها از بدن مورچه به زمین می بارند و مورچه های دیگر را در کف مبتلا کرده و چرخه ادامه پیدا می کند.

 

+ غذای ماشینی

24000 همبرگر 250 گرمی توسط ماشینی برای گوشتخواران در هر ساعت تهیه می شود. با این حال آمریکائیان 40% کمتر از گذشته گوشت می خورند. به هر حال آمریکائیان تنها 11% از درآمد خود را صرف غذا می کنند.

بین سال های 2011- 1961 در ایران مصرف گوشت افزایش 50 درصدی را در نقشه جهانی نشان می دهد. در حالی که در چین مصرف گوشت در این دوره 13 تا 15 برابر شده است. در استرالیا و آرژانتین (از تولیدکنندگان گوشت) مصرف تا 50 درصد کاهش یافته است.[*]همزیست:جانداری است که با جانداری دیگر، که هر دو از همزیستی هم سود می برند، زندگی می کند. Symbiosis

انگل: جانداری است که با جانداری دیگر، که فقط خود از آن سود می برد، زندگی می کند. Parasite

در این بخش از N. Gتنها نمونه های انگلی آمده است. مترجم

تعداد بازدید : 1027
تاریخ انتشار : 1394/02/22 - 2:9
آخرین تاریخ بروزرسانی : 1394/02/22 - 2:9
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک