English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
از تبديل منابع طبيعي به ساختمان جلوگيري شود

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديروز در ديدار رييس و اعضاي شوراي اسلامي، شهردار، معاونين و شهرداران مناطق مختلف تهران، با اشاره به لزوم اهتمام ويژه به معماري ساخت و سازها در تهران براي ايجاد فضاي سبك زندگي اسلامي، تاكيد كردند: در اداره كلانشهر تهران و همچنين در اداره كشور بايد روحيه خدمت به مردم با نيت خدايي و با تكيه بر علم و درايت يا همان روحيه مديريت جهادي حاكم باشد تا بتوان از مشكلات عبور كرد و به پيش رفت.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، ايشان ضمن تبريك به اعضاي دوره جديد شوراي اسلامي شهر و همچنين شهردار تهران به دليل به دست آوردن فرصت خدمت به مردم، اهميت تهران را فراتر از يك كلانشهر دانستند و گفتند: تهران، از يك طرف نماد آباداني، صلاح، سعادت و سبك زندگي در كشور است و از طرف ديگر به عنوان الگو و خط‌دهنده براي شهرهاي سراسر كشور، مطرح است.

رهبر انقلاب اسلامي با قدرداني از خدمات شهرداري تهران در سال‌هاي اخير افزودند: با وجود برخي مشكلات همچون آلودگي هوا و حمل و نقل و تراكم جمعيت در تهران، اما اقدامات شهرداري در بخش‌هاي مختلف همچون تميزي شهر، فضاي سبز و بوستان‌ها، ساخت بزرگراه‌ها و پل‌ها، گسترش مترو، و ايجاد فضاهاي ورزشي، كاملا برجسته و خوب بوده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رمز اين موفقيت‌ها را مديريت جهادي دانستند و تاكيد كردند: اگر مديريت جهادي يا همان كار و تلاش با نيت الهي و مبتني بر علم و درايت حاكم باشد، مشكلات كشور، در شرايط كنوني فشارهاي خباثت‌آميز قدرت‌هاي جهاني و در شرايط ديگر، قابل حل است و كشور حركت رو به جلو را ادامه خواهد داد.
ايشان با اشاره به حضور سلايق و ديدگاه‌هاي سياسي مختلف در شوراي اسلامي شهر تهران، خاطرنشان كردند: تا هنگامي كه نيت همه اعضاي شورا، خدمت به مردم و كار براي آنها باشد، اين ديدگاه‌هاي مختلف، در مسير اين هدف والا، تفاوتي نخواهند داشت. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خطاب به اعضاي شوراي چهارم شهر تهران تاكيد كردند: شما تلاش كنيد با همت بر كار و خدمت، تجربه خوبي به يادگار بگذاريد.
 ايشان در ادامه چند نكته را نيز درباره شهرداري تهران بيان كردند. تعامل دو سويه شهرداري تهران و دولت، نخستين موضوعي بود كه رهبر انقلاب اسلامي بر آن تاكيد كردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: اين موضوع، توصيه هميشگي من بوده است كه متاسفانه در برخي برهه‌ها، به آن عمل نشد و مشكلاتي به وجود آمد اما بايد شهرداري تهران تمام تلاش خود را براي تعامل با دولت انجام دهد و البته به دولت نيز براي همكاري با شهرداري و شوراي شهر توصيه شده است. ايشان با اشاره به سخنان رييس شوراي شهر تهران مبني بر حضور وزرا در جلسات شورا خاطرنشان كردند: اين روند تعامل و همكاري بايد ادامه يابد.

 رهبر انقلاب اسلامي به موضوع معماري ساخت و سازها در تهران نيز اشاره كردند و گفتند: حقيقتا معماري و نماي تهران، نماي يك شهر اسلامي نيست و شهرداري و شوراي شهر بايد اين موضوع را جزو جدي‌ترين مسائل خود بدانند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تاثيرگذاري معماري و نماي ساخت و سازها بر فضاي سبك زندگي افزودند: بايد هرچه ممكن است محيط زندگي شهر، به گونه‌يي طراحي و ساخته شود كه تحقق سبك زندگي اسلامي راحت‌تر، امكان‌پذير باشد. مراكز فرهنگي شهرداري و لزوم توجه بسيار جدي به محتواي اين مراكز فرهنگي، موضوع ديگري بود كه رهبر انقلاب اسلامي، آن را بيان كردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: كارها و اقدامات فرهنگي همچون شمشير دو دم است، اگر همراه با محتواي خوب باشد، بستر اصلاح جامعه خواهد بود اما اگر با محتواي نامناسب باشد، بستر گسترش نابساماني و كژي خواهد شد. ايشان با تاكيد بر لزوم استفاده از محتواي قوي و صحيح فرهنگي، خاطرنشان كردند: در مراكز فرهنگي همچنين بايد از افراد اهل فرهنگي استفاده كرد كه واقعا متدين و انقلابي و معتقد به اسلام سياسي و مردم سالاري ديني باشند. رهبر انقلاب اسلامي، مراقبت از ريخت و پاش‌ها در شهرداري و تقويت روحيه درستكاري و امانتداري را مورد تاكيد قرار دادند و درباره روابط شوراي شهر و شهرداري افزودند: شوراي اسلامي شهر بايد، علاوه بر نظارت بر شهرداري و هدايت آن، حمايت هم بكند و كارها براساس تفاهم، برادري و داشتن وظيفه مشترك به پيش رود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تاكيد بر قدر دانستن باغات و درخت‌هاي تهران و حفظ اين ثرو‌ت‌هاي ملي، به موضوع ساخت و سازها در ارتفاعات تهران و لزوم جلوگيري از تبديل منابع طبيعي به ساختمان نيز اشاره كردند.
 رهبر انقلاب اسلامي همچنين از زحمات و خدمات اعضاي شوراي شهر سوم و مهندس چمران رييس اين شورا، تشكر و قدرداني كردند.

منبع: زيست بوم
تاریخ انتشار: 1392/10/30 - 9:11
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک