English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده جزئیات

1400/09/01 - 14:2

در نشست تخصصی فعالان و استادان محیط زیست با ریاست جمهوری ۱۴۰۰/۸/۲۸ دو تن از اعضای هیات مدیره انجمن ارزیابی محیط زیست ایران مشارکت داشتند.
✅✅✅
در این نشست دکتر مجید مخدوم استاد پیشکسوت حوزه محیط زیست و رئیس انجمن ارزیابی محیط زیست ایران با اشاره به اینکه از میان ۱۵ بند سیاست‌های ابلاغی رهبری در حوزه محیط زیست تنها ۴۷ درصد آن طی ۶ سال گذشته اجرایی شده است افزود: متولی این کار طبق ابلاغیه، سازمان محیط زیست است.
دکتر مجید مخدوم رئیس هیات مدیره انجمن در خصوص علل عدم اجرای این سیاست ها گفت: در حال حاضر ۵۸ سازمان در کشور در حوزه محیط زیست درگیر هستند و سازمان محیط زیست برای اجرای این سیاست ها نیاز به تغییر ساختار دارد و من برای حل این مشکل پیشنهاد تشکیل سازمان مدیریت سرزمین را در سه فاز ۵ ساله داده‌ام.
وی گفت: برای رسیدن به اهداف این سیاست‌ها باید به رئیس سازمان محیط زیست قدرتی بدهیم که بتواند جلوی خلافکاران را بگیرد.
🌿🌿🌿
در ادامه این نشست، دکتر نغمه مبرقعی عضو هیئت مدیره انجمن ارزیابی محیط زیست به مسئله انتقال آب و سدسازی اشاره داشت و گفت: ایران ۶ حوضه آبریز اصلی دارد که ۵ حوضه در مرزهای ایران است و تنها یک حوضه در فلات مرکزی واقع شده است. به همین دلیل با رؤیای انتقال آب از حوضه های ۵ گانه به فلات مرکزی مواجه ایم که به اثرات این انتقال آب در مبدا، مسیر و مقصد توجه نمی‌شود.
این استاد دانشگاه عدم توجه به قابلیت‌های سرزمینی را موجب پروژه‌های انتقال آب دانست و گفت: انتقال آب خزر به سمنان که در سال‌های اخیر مطرح شده و قرار است ۷ متر مکعب در ثانیه آب شیرین شده را از شمال کشور به سمنان منتقل کند اثرات محیط زیستی همچون تولید گازهای گلخانه‌ای و تخریب جنگل و  مرتع را  به همراه خواهد داشت.
وی گفت: این در حالی است که ۸۶ درصد آب‌های زیرزمینی سمنان برای کشاورزی مصرف می‌شود و تنها ۱۸ درصد آبیاری مزارع در این استان مدرن شده است.
دکتر مبرقعی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال مانع زدایی از تولید نامگذاری کرده‌اند، اظهار داشت: عدم توجه به قابلیت‌های درون حوضه‌های آبریز و وابستگی معیشت افراد به آورده های خارج از حوضه، خود نوعی مانع تراشی برای تولید است.
وی ارزیابی راهبردی محیط زیست را موضوع مغفول مانده سیاست‌های کلی محیط زیست و برنامه پنجم و ششم توسعه برشمرد۔
 

تعداد بازدید : 35
تاریخ انتشار : 1400/09/01 - 14:2
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک