English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
شماره 4 ترويجي
شماره 4 ترویجی

 

 

صاحب امتياز:

   انجمن ارزيابي محيط زيست ايران

مدير مسئول:

   دکتر مجيد مخدوم، استاد دانشگاه تهران

سردبير:

   دکتر عبدالرسول سلمان ماهینی، دانشیار دانشگاه گرگان

دبیر:

   دکتر لعبت زبردست

مدير داخلي:

   غزال مخدوم فرخنده

حروف چين و صفحه آرا:

   سيده ليلا حميد شريفي

آدرس:خ انقلاب- خ قدس- نرسیده به بلوار کشاورز- شماره 37- طبقه 6- واحد جنوبی

تلفن:88972473- 66971247

فكس:88972473- 66971247

صندوق پستي: 397 -13145

 

www. iraneia.ir……..pubeia@yahoo.com 

 

 

به نام یزدان پاک

 

سخن آغازین 

 آغاز سخن این شماره قرار بود که با اظهارنظرهای پاسخ دهندگان به پرسش مطرح شده در شماره پیشین زینت یابد. در انتظار پاسخ شما خوانندگان محترم تا شماره آینده هستیم. لطفا پاسخ فرمایید.

 

مجید مخدوم

مدیرمسئول

 

 

سخن سردبیر

در شماره پیشین سخن از تغییر در فلسفه ارزش‌هایمان و نوع نگاهمان به محیط‌زیست و کارکردهای آن رفت. در این شماره برآنم کمی بیشتر راجع به این موضوع مهم با شما گفتگو کنم. برای تغییر نخست باید پذیرفتکه شاید دیدگاه‌های دیگری نیز در خصوص محیط‌زیست وجود دارند که می‌توانند از درستی نسبی برخوردار باشند. همچنین، باید آماده شنیدنآن‌ها بود. در همین دو جمله اساس تغییر نهفته است: پذیرفتن وجود دیدگاههای دیگرو آمادگی برای شنیدن آنها. هر دوی این موضوعات از قضا ما را دعوت به فراتر رفتن از خود و حیطه تخصصی امان می‌نمایند، که امروزه به‌عنوان فرابخشی نگری مطرح است. باید باور کنیم که محیط‌زیست مجموعه‌ای است که مرز سازمانی و استانی و حتی کشوری برنمی‌تابد و متعلق به همه انسان‌ها شامل مردم عادی، متخصصان و تصمیم‌گیران و نسل‌های فرداست. از این‌رو، باید آماده فرابخشی نگری در حوضه سازمانی، استانی و حتی ملی بود و این آمادگی را ایجاد نمود که سخن مردم عادی، متخصصان رشته‌های مختلف و تصمیم‌گیران شنیده شود و از دل آن گفتمانی برای حل و فصل بیشتر، اگر نه همه، معضلات کنونی محیط‌زیست به‌دست آید. برای به‌دست آوردن این آمادگی نیز لازم است به هوش هیجانی، زبان مشترک علم و الگوی فرابخشی نگری توجه نمود. در صورتی‌که در هنگام شنیدن سخن مخالف دیگران در مورد بایدها و نبایدهای محیط‌زیستی نتوانیم احساسات خود را مهار کنیم و به شکل منطقی از آن‌ها استفاده کنیم، از هوش هیجانی بالایی که لازمه حل و فصل تعارضات است، برخوردار نیستیم. برای شنیدن سخن متخصصان مختلف تاثیرگذار بر محیط‌زیست کشورمان و همچنین مردم باید واژگان تخصصی و مفاهیم مورد استفاده ایشان را به درستی درک کنیم. از این‌رو، در فعالیتی میان بخشی باید به آموختن این جنبه لازم از تعاملات اجتماعی همت گماریم. از دل این سخن شنیدن‌ها و درک مفاهیم و واژگان و نیازهای گروه‌های مختلف است که یک الگوی فرابخشی نگری حاصل می‌آید. این الگو، دستاوردی است بسیار ارزشمند و ارجمند که امکان دستیابی به توافق نظر و اشتراک مساعی در حل مشکلات محیط‌زیستی و بایدها و نبایدهای آن را فراهم می‌کند.

بپذیریم که امروزه تلاش زیادی برای فرابخشی نگری در میان متخصصان مرتبط با محیط‌زیست و منابع طبیعی دیده نمی‌شود، بپذیریم که سازوکار لازم را برای این کار فراهم نیاورده‌ایم، و بالاتر از آن الگویی برای فرابخشی نگری نداریم. دانشگاه‌های ما گاهی همچون جزایری جدا از مردم و سایر متخصصان به تولید دانش می‌پردازند، مردم نیازها و دیدگاه‌های خود را دارند و تصمیم‌گیران درگیر حل و فصل مسائل فوری و نیمه فوری هستند. بدتر از آن، دانشگاه‌ها با نوعی انحصارطلبی، درهای خود را به روی استادان دیگر دانشگاه‌ها می‌بندند، آن هم در جهانی که استادان و دانش به سرعت در میان کشورها به حرکت در می‌آیند! نهادهای مختلف مرتبط با سرزمین، تنها به حل مشکلات خود می‌پردازند، گویی محیط‌زیست از نظر آن‌ها از بخش‌های کاملاً مجزا تشکیل شده است! استان‌ها در هماهنگی مطلوب از نظر استفاده از سطح سرزمین قرار ندارند و هر یک در محدوده مرز خود، شاید با توجه کم به استان‌های همجوار به تغییر در محیط می‌پردازند!

سخن آخر در این کوتاه اینکه زمان کمی برای اصلاح این مشکلات داریم. پس از همه می‌خواهم که در حداقل مقدار خود راه‌های شنیدن سخن دیگر متخصصان استفاده کننده و تاثیرگذار برسرزمین را گوشزد کنند، موانع عدم تحقق آن را بیابند و برای آن راهکار ارائه کنند. نشان دهند چگونه می‌توان به ارتباط‌های علمی میان رشته‌ای مثمر دست یافت و از همه مهمتر چگونه باید در این خصوص دست به اقدام زد؟ شاید برای شروع همایشی با شرکت همه طرف‌های علاقمند به محیط‌زیست و سرزمین با عنوان کلی موانع همکاری‌های فرابخشی و راه‌های برون رفت از آن مناسب باشد.

سال نو بر همگی مبارک باد

عبدالرسول سلمان ماهینی 

 

 

مقالات علمي

ارزیابی توان توسعه اکوتوریسم استان اصفهان: روستای اشکاوند و مناطق اطراف آن / ساناز پرهام، اسماعیل صالحی، منیژه مقصودی

نیازسنجی آموزشی دانشجویان کارشناسی ارشد در درس ارزیابی اثرات محیط‌زیستی / ساناز صنایع گلدوز، مجید مخدوم فرخنده، حمیدرضا جعفری، احمدرضا یاوری

 

مکانيابي محل دفن بهداشتي پسماندهاي شهري ساوه با استفاده از روش‏های تصمیم‏گیری چند معیاره / هدی کریمی‏پور

 

فرایند تحلیل سلسله مراتبی تکنیکی برای تصمیم‌گیری در حوضه‌های آبخیز / نگاه نادری، محسن محسنی ساروی، آرش ملکیان، داود قاسمیان

 

بررسی روابط میان ابعاد منابع انسانی و مدیریت محیط‌زیست در سازمان‌ها / سمیرا پور، فاطمه بیطرف، فهیمه سادات سعادت‌یار

 

اخبار

دانستنی ها

معرفی کتاب

رسالت صنعتگران؛ تبدیل منابع طبیعی به سرمایه توسعه پایدار

گزیده ای از مکاتبات کمیسیون انجمن های علمی ایران

چکیده مقالات پوستر نهمین همایش ملی ارزیابی اثرات محیط زیستی ایران 

چکیده مقالات  نهمین همایش ملی ارزیابی اثرات محیط زیستی ایران  

چکیده مقالات سخنرانی نهمین همایش ملی ارزیابی اثرات محیط زیستی ایران 

فرم اشتراک

چکیده انگلیسی