English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
شماره 8 ترویجی

صاحب امتياز:

انجمن ارزيابي محيط زيست ايران

مدير مسئول:

دکتر مجيد مخدوم، استاد دانشگاه تهران

سردبير:

دکتر عبدالرسول سلمان ماهینی، دانشیار دانشگاه گرگان

مدير داخلي:

غزال مخدوم

صفحه آرا:

سيده ليلا حميد شريفي

آدرس:خ انقلاب- خ قدس- نرسیده به بلوار کشاورز- شماره 37- طبقه 6- واحد جنوبی

تلفن:88972473- 66971247

فكس:88972473- 66971247

صندوق پستي: 397 -13145

 

www. iraneia.ir……..pubeia2@gmail.com

 

 

به نام خدا

 

سخن سردبیر

 

سالیدگر گذشت و دوباره به روزدرخت کاری رسیدیم! و من در این اندیشه که ما مگر فقط یک روزدر سراسر سالنفس میکشیم؟ اگر چنین نیست، که قطعا نیست، بیاییم در درخت کاری و حفظ نظامهای طبیعی نگه دارنده حیات خودمان مناسبتینباشیم، همچنان که به مناسبت صبحانه نمیخوریم! در همین سخن سردبیر شمارههای گذشته بیان نمودم که چگونه چین تکتک افراد کشور را موظف به کاشت یک درخت و مواظبت از آن در طول سال نموده است تا دیوار بزرگ سبز چین را ایجاد کند. اگر ما نمیتوانیم چنین کنیم، باید در سراسر سال از موسسات و سازمانهای مسول خود چنین بخواهیم، فعالیتهای آنها را رصد کنیم و پاسخ بخواهیم و همکاری و همیاری کنیم. چه بسا باید سند چشمانداز 20 ساله درختکاری داشته باشیم و بر اجرای آن به طور شدید نظارت و در انجام آن همراهی کنیم. راهی جز این نیست.

در بریده جریدهای در فروشگاهی خواندم که استان گلستان تنها مرکز تخصصی مطالعات سرطان را در خاورمیانه دارد که شاید باعث مباهات ما باشد! در اخبار نوشتاری و گفتاری خواندم و شنیدم که سخن از ادغام سازمان محیط زیست با سایر موسسات بوده است و همه اینها با هم مرا به این نتیجه رهنمون میکند که چقدر در درمانتلاش میکنیم و چقدر از پیشگیریغافلیم! بهترین دانش آموزان خود را راهی رشتههای پزشکی و نانو و سلولهای بنیادی و نظیر آن میکنیم تا برایمان فخرآفرینی کنند! در تولید مقالههای علمی در خاورمیانه اولیم و برآن فخر میکنیم ولی بیاییم ببینیم چقدر از این تلاشها در جهت پیشگیریاز بیماری و درد و رنج است و چقدر برای درمانآن. مگر نه این است که محیطزیست سالم یعنی محبط و مهمل زندگی سالم، آموزنده، رشد دهنده، کمال آفرین؟ مگر نه این است که محیطزیست سالم یعنی پیشگیری از بیماری و رنج و ناراحتی؟ اگر بیشتر مردم جهان بر نقش مهم پیشگیری نسبت به درمان تاکید میکنند، بیاییم ما هم چنین کنیم. به همین دلیل، به طور نمادین پیشنهاد میکنم که اگر قرار است تغییر نامی و ادغام سازمانی در دستور کار باشد، باید نام سازمان محیطزیست به سازمان (یا وزارت؟) بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 1 و وزارت بهداشت کنونی به شماره 2 تبدیل شوند! اگر قرار است مشکلات محیطزیستی کاهش یابند باید به همان میزان وزارت بهداشت و بلکه بیشتر به سازمان محیطزیست اهمیت دهیم، برایش بودجه تعیین کنیم و مردم و مسولان را در اجرای وظایف آن دخیل کنیم و پاسخ بخواهیم و پاسخگو باشیم. اگر قرار است مشکلات محیطزیستی کاهش یابند، باید بهترین دانشآموزان خود را راهی رشتههای محیط زیست و منابعطبیعی و رشتههای وابسته و مرتبط کنیم و برآن فخر بفروشیم. بر تولید ناخالص داخلی خط بطلان بکشیم، چنان که عقلای اقتصاد محیطزیستی جهان نمودهاند، و به فکر نمایه اصیل رشد محیطزیستی باشیم. اگر در دعای سال نو از ایزد یکتا میخواهیم که حال و روزمان را به بهترینها تغییر دهد، بیاییم این آرزو را از صمیم قلب برای تغییر دیدگاههای خود نسبت به محیطزیست بخواهیم. باور کنیم که نفت، پول، طلا، معادن، مقالات، فناوری و صنعت و فخر ناشی از آنها خوردنی و نفس کشیدنی نیستند!

 

 

سال نو، سال تغییر، سال محیط زیست بهتر مبارک

 

عبدالرسول سلمان ماهینی


 

مقالات علمي

ده راهبرد کلیدي برای حفاظت از تنوع‌زيستي در سیماي سرزمین‌های تولیدی (کشاورزی و جنگلداری)

علی جعفری

 

کاربرد مدل Geomodدر مدل‏سازی تغییرات پوشش گیاهی و کاربری زمین 

سمیه گلدوی، مرجان محمدزاده، عبدالرسول سلمان‌ماهینی، علی نجفی‌نژاد

 

مدیریت پایدار سرزمین (SLM)، رهیافتی برای برون‌رفت از چالش‌های محیط‌زیستی بخش کشاورزی

مسعود قزوینی، هادی ویسی، عبدالمجید مهدوی دامغانی، کورس خوشبخت، هومان لیاقتی، محمدعلی نجاتیان، مجید دکامین

 

مروري بر مخاطرات احتمالی مصرف قارچ‌کش‌ها در عرصه‌های کشاورزی  

حسين خباز جلفايي؛ شيما عظيمي

 

تعیین مکان‌های مناسب دفن پسماندهای جامد شهری در آستارا با استفاده از روش AHPو منطق فازی

رقيه بني‌اسدي، سيد سعيدرضا احمدي‌زاده، بهروز اعتباري، عليرضا قمي معتضه

 

تغییر‌شکل نانو ‌مواد در محیط‌زیست

سمیرا اوسطی

 

بررسی شیوه‌های مختلف ارزیابی کیفیت زیبایی‌شناختی سیمای محیط  

سپیده سعیدی، مرجان محمدزاده، عبدالرسول سلمان‌ماهینی، سيد حامد میرکریمی

 

شناسایی عوامل موثر بر انتشار گاز دی‌اکسیدکربن در ایران با تأكید بر نقش انباشت تحقیق و توسعه

علی باقرزاده

 

تحلیل جزایر حرارتی شهری با استفاده از سنجش از دور و رابطه آن با توسعه دوست‌دار محیط‌زیست

سیده زهرا عقیلی‌نسب، مرجان محمدزاده، عبدالرسول سلمان‌ماهینی، حسین زارعی

 

 

 

 

 

 

 

معرفــی کتاب


تازههای کتاب

 


کتاب زیستشناسی حفاظت با آزمایشگاه رمس در سال 1391 چاپ شده است. این کتاب دربرگیرنده آزمایشگاههایی است که برای درس زیستشناسی حفاظت در مقطع کارشناسی و کارشناسیارشد بسیار مفید است و میتواند نقش کارگاه این درس را ایفا کند. خواندن این کتاب را به همه دانشجویان و دانش پژوهان علاقمند پیشنهاد میکنم.کتاب ارزیابی توان و آمایش سرزمین (مدیریت یکپارچه آبخیز) که نتیجه طرح پژوهشی در آبخیز حبلهرود در مجاورت تهران است توسط سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری چاپ شده است. این کتاب در برگیرنده ارزیابی به روش MCEو آمایش به روش MOLAو افزودن جنبههای کارکردی اکوسیستم نظیر تولید آب به کمک مدل SWATبه آمایش و ارایه سناریوهای مختلف مدیریت یکپارچه این آبخیز است. این کتاب در قطع رحلی و در 367 صفحه رنگی با تعداد زیادی تصاویر چاپ شده است. خواندن این کتاب را به دانشجویان منابعطبیعی توصیه مینمایم. این کتاب از نشر پونه قابل تهیه است.