English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
باغ تاريخي مازندران به امان خدا رها شده است

مهدی دهقان: باغ 33 هكتاري رامسر درحالي با وسعت محوطه‌اي 80 هكتاري و با گونه‌هاي گياهان تزئيني قديمي در آستانه ثبت جهاني قرار دارد كه اين اثر تاريخي و طبيعي به حال خود رها شده و رو به مخروبه شدن است. اين باغ در دوره پهلوي اول و با نظارت معماران اروپايي در مقابل هتل قديم اين شهرستان ساخته شد كه به‌وسيله يك بلوار، مستقيم به ساحل دريا وصل مي‌شود. اكنون باغ تاريخي و نمونه رامسر به محيطي فرسوده با شاخ و برگي شكسته، محل زندگي حيوانات وحشي و اهلي شده است و اگر بگوييم اين باغ هيچ دلسوزي ندارد سخن گزافي نيست. به دليل اينكه طرح بهسازي آن بعد از گذشت هفت سال تا به امروز بلاتكليف رها شده است مي‌توان گفت سرنوشت اين باغ نمونه ايراني نفرين شده است و انگار بخشي از ميراث فرهنگي و تاريخي محسوب نمي‌شود. چرا باغي كه در فهرست ميراث فرهنگي ثبت شده است، هيچ اعتباري براي حفظ، ترميم و نگهداري آن در نظر گرفته نشده است؟ اين سوالي است كه مسئولان و متوليان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري بايد پاسخگوي آن باشند.

بهسازي باغ تاريخي رامسر بايد در دستور كار باشد 

رئيس شوراي اسلامي رامسر با بيان اينكه بهسازي باغ ميراثي رامسر از مهم‌ترين اولويت‌هاي شوراي اسلامي و شهرداري رامسر است، افزود: با كار كارشناسي مي‌توانيم زمينه‌هاي فرهنگي، ورزشي و گردشگري اين باغ را فعال كنيم. «هادي حلاجيان» گفت: از طرح‌هاي بخش خصوصي و سرمايه‌گذاران براي حل مشكلات باغ استقبال مي‌كنيم و تاكنون چندين طرح از سوي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي به شهرداري و شورا ارائه شده است.

بهسازي باغ تاريخي رامسر بايد در دستور كار باشد 

رئيس شوراي اسلامي رامسر با بيان اينكه بهسازي باغ ميراثي رامسر از مهم‌ترين اولويت‌هاي شوراي اسلامي و شهرداري رامسر است، افزود: با كار كارشناسي مي‌توانيم زمينه‌هاي فرهنگي، ورزشي و گردشگري اين باغ را فعال كنيم. «هادي حلاجيان» گفت: از طرح‌هاي بخش خصوصي و سرمايه‌گذاران براي حل مشكلات باغ استقبال مي‌كنيم و تاكنون چندين طرح از سوي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي به شهرداري و شورا ارائه شده است.

بلاتكليفي 7 ساله بهسازي باغ نمونه ايراني 

عباس روغنچي ديگر عضو شوراي اسلامي رامسر با انتقاد از بلاتكليف ماندن طرح بهسازي باغ نمونه ايراني رامسر افزود: پس از گذشت 7 سال از برگزاري مراسم نمادين كلنگ‌زني باغ نمونه ايراني، اما همچنان شاهد بلاتكليفي آن هستيم.

جاذبه‌هاي گردشگري كه به صورت مخروبه‌ و متروكه در آمده است 

نماينده نور و محمودآباد در مجلس شوراي اسلامي گفت: بسياري از تپه‌ها، مناطق جنگلي، باغ‌ها و رودخانه‌هاي مازندران كه برخي از مناطق آثار تاريخي هستند كه قابليت ثبت جهاني دارد به صورت بكر و دست نخورده باقي‌مانده ،‌در صنعت گردشگري هيچ جايگاهي ندارد و اكنون به حالت مخروبه‌و متروكه درآمده است. «عبدالوحيد فياضي» با بيان اينكه مازندران استاني است كه داراي جاذبه‌هاي توريستي منحصر به فرد است، افزود: چنين نعمت‌هاي بزرگي سبب جذب ميليون‌ها گردشگر در طول سال شده است. وي ادامه داد: تاكنون هيچ رسيدگي قابل‌توجهي به اين مواهب طبيعي نداشته‌ايم و تنها جنگل، دريا و باغ‌هاي تاريخي و زيباي اين استان سبب جذب توريست و گردشگر به اين استان شده است. فياضي با اشاره به اينكه از سال 63 صنعتي شدن مازندران ممنوع شده است، اضافه كرد: با چنين تصميمي قصد داشتند كه مازندران را به عنوان استان گردشگري و كشاورزي معرفي كنند، اما اكنون كشاورزي اين استان بي‌رونق و صنعت گردشگري مورد بي‌توجهي قرار گرفته است و هيچ سرمايه‌گذاري‌اي براي تقويت صنعت گردشگري صورت نمي‌گيرد. وي افزود: در حال حاضر انتظار ما از دولت به‌ويژه روحاني رئيس‌جمهور و نجفي رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري اين است موضوع گردشگري مازندران را جدي بگيرند و اجازه ندهند آثارهاي تاريخي و مكان‌هاي بكر طبيعت رو تخريب برود. نماينده نور و محمودآباد در مجلس گفت: نمونه‌اي از جاذبه‌هاي گردشگري استان مانند باغ 33هكتاري نمونه ايراني در رامسر است كه اكنون به دليل بي‌توجهي مسئولان در شرف متروكه و مخروبه شدن است.

مازندران بايد قطب گردشگري ايران شود 

فياضي ادامه داد: با توجه به طبيعت بكر و جاذبه‌هاي گردشگري فراوان در مازندران،‌ اين استان بايد قطب گردشگري ايران شود، مناطق نمونه گردشگري و روستا در اين استان بسيار زياد است، با اندك سرمايه‌گذاري و تخصيص اعتبار مي‌توانيم صنعت گردشگري را در اين مناطق فعال كنيم، اما متاسفانه زيرساخت‌هاي گردشگري براي حضور گردشگران در اين استان فراهم نيست.

وي تصريح كرد:‌ اكنون تعداد گردشگراني كه به اين استان سفر مي‌كنند با زيرساخت‌هاي آن همخواني ندارد اما با در نظر گرفتن اعتبار و سرمايه‌گذاري مي‌توانيم اشتغالزايي مناسبي در منطقه داشته باشيم و بيكاري را ريشه‌كن كنيم ولي از صنعت گردشگري اشتغالزايي مناسبي ايجاد نشده است. نماينده نور و محمودآباد در مجلس با بيان اينكه باغ‌هايي مانند باغ نمونه ايراني در رامسر ، در مازندران بسيار زياد است،‌اضافه كرد: به‌طور كلي مسئولان استاني و كشوري نبايد اجازه دهند كه اين باغ‌ها كه برخي از آنها قابليت ثبت جهاني دارد اينگونه مورد بي‌مهري قرار گيرد. فياضي با بيان اينكه با سرمايه‌گذاري مناسب مازندران طي 4 سال آينده به قطب گردشگري ايران تبديل خواهد شد، افزود:‌ اگر صنعت گردشگري اين استان مورد توجه قرار گيرد و سرمايه‌گذاري خوبي روي آن شود، شاهد رونق اقتصادي كشور نيز خواهيم بود. وي ادامه داد: غرب مازندران به‌ويژه منطقه محمودآباد، نور، رويان، نوشهر، چالوس، رامسر بسيار بكر و زيباست و در اين مناطق باغ‌هاي چندين هكتاري، چشمه و رودخانه‌هاي زيادي وجود دارد كه اگر در هر كدام از اين مكان‌ها سرمايه‌گذاري صورت گيرد درآمد و اشتغالزايي فراوان ايجاد خواهد كرد.

منبع: تهران امروز
تاریخ انتشار: 1392/08/23 - 15:46
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک