English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
مراسم بزرگداشت 6 نوامبر، روز جهانی مقابله با آثار جنگ بر محیط زیست

به گزارش سبزپرس، وقوع جنگ علاوه بر آسیب‌های انکارناپذیر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آثار مخربی را بر محیط زیست باقی می‌گذارد. از این رو سازمان ملل و نهادهای زیرمجموعه آن سعی دارند با جلب همکاری های بین المللی این آثار را تا حد امکان کاهش دهند. از جمله این اقدامات نام گذاری 6 نوامبر به عنوان روز بين المللي پيشگيري از سوء استفاده از محيط زيست در جنگ یا روز جهانی مقابله با آثار جنگ بر محیط زیست است.

به همین مناسبت چهارشنبه 15 آبان ماه مراسمی به همت انجمن ایرانی روابط بین الملل و با همکاری موزه صلح و مرکز صلح و محیط زیست در محل موزه صلح برگزار شد. هدف از این نشست، بحث و بررسی اثرات مناقشات مسلحانه بر محیط زیست بود.

در ابتدای این مراسم محمد رجایی مقدم سرپرست مرکز اطلاعات سازمان ملل (UNIC) پیام بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل را به مناسبت این روز قرائت کرد.

بانکی مون در پیام خود با تاکید بر اهمیت حساسیت حفاظت از محیط زیست طی درگیری های مسلحانه و نظارت مطلوب در نگهداری منابع طبیعی در دوران بازسای پس از جنگ تاکید کرده است که منابع طبیعی مانند جنگل ها، حیات وحش، منابع آب و زمین های کشاورزی همواره طی درگیری های مسلحانه مورد سوء استفاده و تخریب قرار می گیرند که این امر تهدیدی طولانی مدت علیه صلح و امنیت است.

در این پیام آمده است: امروزه در آفریقای مرکزی و شرقی، قاچاق مواد معدنی، حیات وحش، الوار، ذغال و مواد مخدر هزینه فعالیت های نا مشروع را مهیا کرده و از گروه های مسلح و شبکه های جنایتکار حمایت می نماید. برای مثال در سومالی سالانه تجارت غیر قانونی ذغال برای گروه های تروریستی و شورشی تقریبا معادل 384 میلیون دلار درآمد تولید می کند. تقویت نظارت بر منابع طبیعی و بهبود فرانگری در کشورهایی که تحت تاثیر درگیری هستند می تواند مانع از این شود که منابع برای درگیری هزینه شوند و این درآمد مورد نیاز به سوی احیای اقتصادی سوق داده شود و بیشتر به صلح با دوام کمک نماید.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره بر ضرورت انهدام ایمن سلاح های جنگی خاطر نشان کرده که این موضوع از چالش های سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمایی به شمار می رود و نابودی این سلاح ها و امکانات تولید آن باید متضمن حفظ محیط زیست شود.

لایه های پنهان جنگ

همچنین در ادامه مراسم «مجتبی گهستونی» نماینده انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با بیان اینکه محیط زیست و میراث فرهنگی دو مقوله به هم پیوسته است و با وقوع جنگ هر دو در معرض تخریب و نابودی قرار می گیرند، گفت: جنگ تحمیلی آثار مخربی بر محیط زیست و میراث فرهنگی خوزستان به ویژه در مناطق دزفول، شوشتر و شوش داشته است.

گهستونی تاثیرات زیان بار جنگ بر محیط زیست و میراث فرهنگی را لایه های پنهان جنگ دانست و خواستار رفع نواقص موجود برای جلوگیری از گسترش این آسیب ها شد.

وی ابراز امیدواری کرد: نوع حفاظت میراث طبیعی و ورود میراث فرهنگی به میراث طبیعی با تفاهم نامه ای مشخص و همکاری دو سازمان میراث فرهنگی و حفاظت محیط زیست به تسریع حل مشکلات موجود در کشور منجر شود.

بمب های عمل نکرده؛ تهدید پنهان جنگ برای محیط زیست

«شهریار خاطری» مدیر روابط عمومی موزه صلح از دیگر سخنران این برنامه بود. وی با بیان اینکه محیط زیست از جمله قربانیان جنگ است که هیچ مراسم سوگواری برایش برگزار نشده، افزود: به کاربردن علف کش ها در جنگ ویتنام توسط آمریکا، دود ناشی از سوختن چاه های نفت در کویت، پدید آمدن بزرگترین لکه نفتی تاریخ در خلیج فارس در پی سرریز کردن 10 میلیون بشکه نفت کویت توسط عراق در خلیج فارس، استفاده از اورانیوم در جنگ های مختلف توسط آمریکا و مهم تر از همه استفاده از گاز خردل در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از جمله مهم ترین تهدیدات جنگی قرن اخیر علیه انسان، خاک، گیاه و حیوان بوده است.

خاطری ادامه داد: سلاح های شیمیایی علاوه بر آثار سوء کوتاه مدت و ظاهری با ایجاد جهش های ژنتیکی در انسان، گیاه و حیوان اثرات جبران ناپذیر، پایدار و بلند مدتی بر نسل های آینده دارند.

وی یکی از تهدیدات مهم و پایدار زیست محیطی سلاح های شیمیایی به خصوص در ایران را عمل نکردن برخی از بمب ها و باقی ماندن آن ها در طبیعت دانست و افزود: تالاب های هورالعظیم، هورالهویزه و دریاچه زریوار مریوان از جمله مناطق آلوده به بمب های عمل نکرده هستند که در صورت فعال شدن این بمب ها، می توانند از طریق آب و خاک، زنجیره غذایی و محیط زیست را تحت تاثیر قرار داده و خطراتی افزون بر شرایط فعالی داشته باشند.

خاطری با ابراز تاسف از تاثیر روابط سیاسی بر گزارش های زیست محیطی بین اللمللی مانند آنچه در انتشارات برنامه محیط زیست سازمان ملل از مناطق جنگی منتشر شده، گفت: در گزارش های جامعی که درباره تخریب محیط زیست بر اثر جنگ در دست است، آنچه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران برای سرزمین ما به وجود آورده غایب است و جا دارد گزارش های لازم دراین زمینه تهیه و ارایه شود.

صلح و محیط زیست؛ دو واژه جدا نشدنی

«اسماعیل کهرم» مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سخنان خود را با شعری کوتاه آغاز کرد؛ «باد وحشی است، خاک وحشی است، جنگ وحشی تر» و ادامه داد: این شعر کوتاه به خوبی و با زبانی ساده مطابق با وظیفه ذاتی شعر، ماهیت وحشی جنگ را ترسیم می کند.

کهرم با بیان اینکه «کاملا اشتباه است اگر کسی فکر کند آثار جنگ تنها به زمان جنگ محدود می شود»، گفت: تخلیه محدوده ای در آلمان طی روزهای اخیر برای خنثی کردن بمب عمل نکرده و به جا مانده از جنگ جهانی دوم یا اعلام باقی ماندن تاثیر روانی بمباران ها بر خانواده های جنگ زده تا 30 سال، نشان از اثرات بلند مدت و پنهان جنگ و ماهیت اصلی و خشن آن دارد.

وی با اشاره به تلاش جوانان ایرانی برای صلح و اشاعه آن در منطقه و جهان افزود: اگرچه مرکز صلح و محیط زیست طی سال های گذشته اقدام به برگزاری بزرگداشت 6 نوامبر با حضور سفرای کشورهای آسیب دیده از جنگ و نمایندگان سازمان های بین المللی مرتبط می کرد، اما اجرای مراسم امسال با همکاری انجمن ایرانی روابط بین الملل و موزه صلح نویدی از گسترش حضور نهادهای مردمی برای آگاهی بخشی عمومی از اثرات مخرب جنگ و حرکتی قابل تقدیر است.

کهرم با اشاره به تلاش های صورت گرفته در دوره سوم شورای شهر با ایجاد و فعالیت کمیته محیط زیست برای پیگیری ویژه مسائل و مشکلات مربوطه در تهران در شرایطی که سازمان حفاظت محیط زیست از مسئولیت خود غافل شده بود، افزود: صلح و محیط زیست دو واژه جدا نشدنی است و جنگ از مهم ترین تهدیدات محیط زیست به شمار می رود. قطعاً نگاه سازمان حفاظت محیط زیست و ریاست آن در حال حاضر تلاش برای گسترش صلح به منظور حفاظت از طبیعت به عنوان قربانی خاموش جنگ است.

در پایان کهرم به نمایندگی از «معصومه ابتکار» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیام وی را به مناسبت روز مقابله با آثار جنگ بر محیط زیست قرائت کرد.

پیام معصومه ابتکار به مناسبت 6 نوامبر 2013

بدون شک در اواخر قرن بیستم و دهه آغازین قرن بیست و یکم، درگیری ها و جنگ های متعدد اثرات ناخوشایندی بر زندگی بشر بجا گذاشته است. در این میان آنچه از آثار مخرب جنگ و درگیری ها ملموس تر بوده، تلفات انسانی و آسیب های جسمانی ناشی از مواد منفجره شیمیایی، آوارگی، فقر و بیکاری بوده که ملت ها آن را به طور مستقیم و غیرمستقیم درک کرده اند. در عین حال محیط زیست و منابع طبیعی در این صحنه قربانی خاموش روزگار به شمار می آیند.

به منظور جلب توجه اذهان عمومی به این مهم، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2001، روز ششم نوامبر مصادف با 15 آبان ماه هر سال را با عنوان روز بین المللی " مقابله با آثار جنگ بر محیط زیست" نامگذاری کرد. طی سال های بعد گزارش های مختلف منتشر شده از ارزیابی تاثیرات محیط زیست ناشی از جنگ و درگیری نشان داد که اثرات زیانبار استفاده از تجهیزات نظامی در کوتاه مدت و میان مدت و عدم توجه بلند مدت به ترمیم وضعیت رو به افول محیط زیست، تبعاتی پر هزینه و جبران ناپذیر بر جای گذاشته که شاید با هیچ صلح پس از جنگی قابل جبران نباشد.

با این حال آنچه به نظر می رسد کمتر به آن پرداخته شده، "تاثیر عوامل محیط زیستی بر استقرار صلح یا برقراری جنگ" است: رویدادی که به صورت خاموش در تمامی جوامع به خصوص مناطقی که پدیده های مختلف ناشی از تغییرات اقلیم و بحران انرژی را تجربه می کنند، جریان دارد.

نزاع بر سر منابع فسیلی انرژی از مهم ترین عوامل اکثر جنگ ها در منطقه خاورمیانه بوده و تبعات آن گریبان بخش وسیعی از مردم جهان را گرفته است. میل به تسلط بر ذخایر جهان از یک طرف و عدم وجود پشتوانه اقتصادی و سیاسی جایگزین از طرف دیگر، زمینه ای برای به خطر افتادن "امنیت انرژی" فراهم کرده است. این مخاطرات از سال ها پیش توسط مدافعان حفاظت از محیط زیست در مجامع مختلف هشدار داده شده است.

همچنین اثرات ناشی از تغییرات اقلیم بر محیط زیست طبیعی و انسانی متاثر از فعالیت های انسانی افسار گسیخته دولت ها در گذار توسعه ای و اقتصادی قرن گذشته، امنیت داخلی، فراملی و منطقه ای کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. در واقع بحران آب و خشکسالی، تهدیدی غیرقابل انکار برای صلح جهانی به شمار می رود و جهان اینک شاهد کمبود آب، خشکسالی، کاهش آب رسانی به مزارع کشاورزی و همچنین کاهش منابع تأمین کننده آب شرب است، مشکلی که اینک در ایران نیز شاهد آن هستیم. صاحب نظران معتقدند بحران خشکسالی ناشی از تغییرات اقلیم و اختلافات بر سر تأمین "آب" از دلایل عمده درگیری ها در آینده خواهد بود.

بنابراین آگاهی اذهان عمومی نسبت به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، استفاده از منابع جایگزین در تولید و مصرف انرژی، تعامل میان بخش های اقتصادی، توسعه ای، اجتماعی یا محیط زیست و تحقق اهداف توسعه پایدار، به عنوان ارکان امنیت و صلح، ضروری و اساسی بوده و امید است با احترام و اجرای قوانین ملی و تعهد به برنامه های توافق شده منطقه ای و بین المللی، به سوی صلح و آرامش گام برداریم.

منطقه خاورمیانه و غرب آسیا نیز که متاسفانه طی دهه های گذشته شاهد درگیری ها و تنش های متعددی بوده، آسیب های فراوان را به جهت تخریب منابع پایه و آلودگی گسترده خاک تحمل می کند و باید در اقدامی گسترده از سوی دولت ها و جوامع برای مقابله با درگیری و جنگ و ممانعت از تخریب محیط زیست صورت گیرد.

انتظار می رود سازمان ملل متحد بیش از پیش در جهت ایفای رسالت اصلی خود که همان حفظ و ارتقاء صلح پایدار و عادلانه در اقصی نقاط جهان است، تلاش نماید. زیرا صلح و امنیت، پیش درآمد رشد و تعالی جوامع و حفظ محیط زیست در کشورها به شمار می رود.

منبع: سبز پرس
تاریخ انتشار: 1392/08/23 - 16:24
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک