English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
هشدار وزیر نیرو: بحران بی آبی در 290 دشت کشور

وزیر نیرو از خطر خشک شدن 290 دشت کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر وضعیت دشت های کشور همانند وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی است و باید برای آن چاره ای اندیشید.

به گزارش زیست بوم و به نقل از ایرنا، ˈحمید چیت چیانˈ روز دوشنبه در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: از مجموع 609 محدوده مطالعاتی کشور 290 در شرایط شدید بحرانی قرار دارد، اما چون آنها را همانند دریاچه ارومیه نمی بینیم، باور نمی کنیم که منابع آبی کشور رو به اتمام است.

وی ادامه داد: سفره های زیر زمینی از دو بخش دینایک و استاتیک تشکیل شده که آبهای مربوط به بخش دینامیک اگر هر ساله برداشت شوند با بارش و نفوذ آب دوباره احیا می شوند و می توان از آنها مجددا برداشت کرد، اما ذخایر بخش استاتیک نباید دستخوش برداشت شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه، با برداشت آب از ذخایر استاتیک سفره های زیرزمینی، دیگر آبی جایگزین آن نمی شود گفت: در سال های گذشته 100 میلیارد متر مکعب آب از ذخایر استاتیک سفره های زیر زمینی برداشت شده است که امکان جایگزینی آن دیگر وجود ندارد.

چیت چیان اضافه کرد: برداشت آب از لایه استاتیک سفره های زیر زمینی باعث فرو نشست زمین و ایجاد فرو چاله ها در سطح زمین می شود و با بروز این پدیده حتی اگر میزان بارشها افزایش یابد امکان بازیابی سفره های زیر زمینی وجود نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: تنها راه چاره این است که کشاورزان خودشان با دستگاه های ذیربط همکاری کنند و با معرفی افرادی که چاههای غیرمجاز حفر می کنند از برداشت غیرمجاز آب جلوگیری کنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: به طور حتم طبق قانون با متخلفانی که چاه های غیرمجاز حفر می کنند برخورد و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری خواهد شد و اگر این اتفاق نیافتد خود کشاورزان متضرر خواهند شد.

وی تصریح کرد: کشاورزان با اصلاح الگوی کشت ˈکاشت محصولات با نیاز آبی کمترˈ و اصلاح روش های آبیاری از روش قطره ای و یا بارانی و بهره گیری از کشت گلخانه ای در مصرف آب باید دقت، مدیریت و صرفه جویی کنند. 

به گفته وی، این روش باعث می شود احتیاج به مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یابد و حتی درآمد کشاورزان نیز افزایش یابد.

وزیر نیرو گفت: نهایتا نتیجه ای که با برداشت آب کمتر از سفره های زیرزمینی به دست می آید، سفره های آب زیر زمینی احیا و غنی شده و کشور از خطر کمبود آب عبور می کند.

 

چیت چیان اظهار امیدواری کرد: با ورود تشکل های مردمی کشاورزی، اتاق بازرگانی و اتاق تعاون روشهای مصرف آب را اصلاح کند تا در آینده از خطر عدم وجود آب در سفره های زیر زمینی رها شویم و حیات کشاورزی و جامعه روستایی و شهری ادامه یابد.

منبع: زیست بوم
تاریخ انتشار: 1392/08/23 - 16:33
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک