English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
آلوده‌ترین مناطق جهان کدامند؟

یک گروه زیست‌محیطی بین‌المللی در گزارش جدید خود فهرستی از آلوده‌ترین مناطقدنیا در کشورهای مختلف جهان را منتشر کردند.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موسسه «بلکاسمیت» در فهرست آلوده‌ترین نقاط جهان معادن طلا در اندونزی و کارخانه‌های تولیدمواد شیمیایی در روسیه را به عنوان خطرناک‌ترین مناطق دنیا معرفی کرده است. همچنینرودخانه ماتانزا ریافولئو در آرژانتین در حال حاضر یکی از آلوده‌ترین مناطق جهان بهشمار می‌آید.

در این فهرست اسامی چندین منطقه به شدت آلوده از روسیه تا اندونزی و غنا عنوانشده که روزانه زندگی 200 میلیون نفر از ساکنان آن را به خطر می‌اندازد.

طبق بررسی‌های موسسه بلک اسمیت برخی از دولت‌ها در تلاش برای برطرف کردن وپاکسازی این آلودگی‌ها هستند اما در بعضی دیگر از کشورها این آلودگی‌ها آسیب‌هایجدی به محیط زیست و ساکنان این مناطق وارد کرده است.

در این فهرست نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل به چشم می‌خورد که عملیات امحای آن در سال1986 میلادی به عنوان فجیع‌ترین فاجعه هسته‌ای در تاریخ به ثبت رسید.

 

نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل

همچنین در این فهرست اسامی از مناطق دیگر جهان ذکر شده که افراد کمتری با آنهاآشنایی دارند. به طور مثال شهر صنعتی «نوریلسک» در سیبری که استالین در سال 1935 میلادی آن را به منظور اردوگاه کار اجباری برای گولاگ‌ها فراهم آورد. این منطقه برای سال‌ها بزرگترین معدن استخراج فلزات سنگین در جهان بوده است.

شهر صنعتی نوریلسک در سیبری

این منطقه به نشت میلیون‌ها تن اکسید مس، اکسید نیکل و دی‌اکسید گوگرد به جوزمین منجر شد و در بسیاری از موارد ابتلا به بیماری‌های ریوی و سرطان‌های دستگاهگوارش را موجب شد.

در این گزارش همچنین آمده است از آخرین باری که در سال 2006 میلادی فهرستی ازآلوده‌ترین مناطق جهان جمع‌آوری شد، شش مورد از مکان‌های عنوان شده در فهرست اخیر،جدید هستند.

بنابر این گزارش، کمبود منابع کافی در بسیاری از کشورهای با درآمد پایین و متوسطمی‌تواند شدت تاثیرگذاری آلودگی‌های سمی بر سلامت انسان‌ها را افزایش دهد.

یکی دیگر از این مناطق آلوده بستر رودخانه «کیتاروم» در اندونزی است که از تراکمجمعیتی بالایی برخوردار است و محل زندگی 9 میلیون نفر است. اگرچه 80 درصد از آبآشامیدنی جاکارتا از این رودخانه تامین می‌شود بیش از 1000 برابر استانداردهایتعیین شده سرب دارد و میزان منگنز آن نیز چهار برابر بیش از استاندارد است.

رودخانه کیتاروم در اندونزی

همچنین منطقه «هزارباغ» در بنگلادش منبع قابل توجهی از آلودگی به حساب می‌آیدزیرا محل فعالیت حدود 300 کارخانه چرم‌سازی است.

در فرآیند تولید چرم از مقادیر زیاد و خطرناکی از ماده شیمیایی موسوم به کروم ششظرفیتی استفاده می‌شود. این ماده شیمیایی سبب بروز سرطان در انسان می‌شود و استفادهاز آن تقریبا در سراسر اروپا منع شده است. اما همچنان روزانه 22 هزار لیتر مکعب ازاین ماده سمی وارد ذخایر آبی این منطقه می‌شود.

هزارباغ در داکای بنگلادش

منطقه «کالیمانتان» در اندونزی نیز محل تجمع معادن طلاست که به دلیل استفاده ازمقدار قابل توجهی از عنصر جیوه، مشکلات جدی برای سلامت ساکنان این نواحی بوجود آمدهاست.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی‌میل، در پایان این گزارش تاکید شده استکه برخی از دولت‌ها به خصوص دولت اندونزی در تلاش برای برطرف ساختن این قبیلآلودگی‌ها هستند. همچنین برخی از مناطق آلوده در کشورهای پرو، قرقیزستان، روسیه،هند و جمهوری آذربایجان نیز از سال 2006 میلادی از فهرست 10 منطقه آلوده جهان خارجشده‌اند.

 

منطقه کالیمانتان در اندونزی

دلتای نیجر در نیجریه

شهر کابوه در زامبیا

 

 

 

 

 

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1392/09/04 - 16:29
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک