English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
بازدید از مدرسه محیط زیستی در زنگ انقلاب

 

درود... ديروز ١٢ بهمن ماه ١٣٩٤ در روز زنگ انقلاب، بعد از حدود يكسال مشاوره محيط زيستي به مدرسه دخترانه فضيلت كه به عنوان اولين مدرسه جامع محيط زيستي (جم) در تهران و ايران با قالب هاي صحيح و مصوب سازمان حفاظت محيط زيست معرفي ميشود، حاضر شدم. اين حضور در مشايعت مدير كل و كارشناسان فعال و خبره دفتر آموزش و مشاركت عمومي سازمان حفاظت محيط زيست و نمايندگان حامي سبز مدرسه بود. در حدود دو سال و اندي در هسته مشورتي تهيه و تدوين منشور و شيوه نامه مدارس جم در كنار ساير كارشناسان از سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت آموزش و پرورش حضور فعال داشتم. تعدادي از كارشناسان، مديركل و معاونين سازمان حفاظت محيط زيست مستقيما در انتخاب و انجام امور مدرسه فضيلت در راستاي محيط زيستي شدن همت خالصانه داشتند.
فعاليت مستمر مربي بهداشت اين مدرسه كه از اقبال روزگار، خود كارشناس آموزش محيط زيست است و مديران دلسوز و توانمند مدرسه و همچنين همت دلسوزانه معلمين مدرسه، ديروز برنامه اي را به نمايش گذاشت كه دانش آموزان دلنشين اين مدرسه مجريان اصلي اين برنامه بودند.
دانش آموزان در حد بضاعت خود بازخور آموزش ها را نشان دادند و همه پايه ها از اول تا ششم برنامه اي را اجرا نمودند. دانش آموزان گزارش ها، توضيحات، داستان ها، خواسته ها و حق طبيعي خود براي حفظ و تدارك محيط زيست سالم تر را بيان نمودند. در اين برنامه ها كه در حد توان دانش آموزان به زيبايي اجرا شد، چيزي كه بسيار نمود مي كرد اين موضوع بود:
"ميشود در كنار ساير فعاليت هاي يك مدرسه به راحتي و هدفمند فعاليت هاي محيط زيستي انجام داد. فعاليت هايي كه نمادين و مقطعي نباشند، كارشناسانه و در راستاي اهداف آموزش هاي محيط زيستي باشند."
بچه ها به راحتي ابراز ميكردند كه محيط زيست سالم بستر بقا و سلامت است.
فعاليت هاي انجام شده علاوه بر زيبايي نشان ميداد كه با قدم هاي كودكانه مي توان گام هاي موثري براي حفظ و حمايت از محيط زيست برداشت.
"اينكه وزارت آموزش و پرورش هنوز هم مصوب نكرده كه آموزه ها و فعاليت هاي محيط زيستي در كنار ساير فعاليت هاي از پيش تعيين شده مدارس به اجرا در آيد و دليل آن هم نبود زمان و فشار بر ساير برنامه هاست، ديروز قابل تامل تر شد.
كمي همت، مساعدت، عنايت و خواست مي تواند ساز و كارها را همسو كند."
ديروز همه كلاس ها و دانش آموزان يك مدرسه ٧٠٠ نفره دو شيفته، در شيفت صبح با ٤٠٠ دانش آموز برنامه هاي محيط زيستي خود را به نمايش گذاشتند. برنامه اي كه از ابتداي سال تحصيلي تنها به همت كادر دلسوز مدرسه با كمترين بضاعت مالي و با مشاركت فعال، شاد و دلپذير دانش آموزان اجرا شد. ٧٠٠ دانش آموز خردسال و در ابتداي نوجواني نشان دادند كه مي توان در كنار ساير فعاليت هاي آموزشي به حفظ محيط زيست هم پرداخت.
دانش آموز كلاس اولي كه هنوز فعلش را در گفتار درست صرف نمي كند، امروز ميداند كه كرم خاكي جزيي از زندگي خاك ارزشمند براي حيات ادم هاست. اين را نه تنها ميداند بلكه آنرا كاملا لمس كرده است. دانش آموز كلاس پنجم به مناسبت روز تولد خود به جاي خريد كيك براي بچه ها، نهالي را در حيات مدرسه مي كارد كه ياد خود را در زمان و مكان جاودانه كند.
كلاس ها با گلدان هاي دست كاشت دانش آموزان مزين و سبز شده اند. نور طبيعي كلاس ها كودكان را شاد مي كند. خوراكي ها در ظرف هاي غذاي بچه ها سلامت شده اند. دانش آموزان ديگر از كيسه فريزر استفاده نمي كنند و در اينكار مادران به خوبي مشاركت مي كنند. كلاس ها تميز هستند و تمام معلمين در هر فرصتي در مورد مباحث محيط زيستي با بچه ها فعاليتي را انجام مي دهند. زباله ها تفكيك ميشوند و دانش آموزان حساس به محيط زيست ديگر فرق بين آسمان خاكستري در حال بارش را با آسمان مملو از آلودگي شهر، درك مي كنند.
به همت حامي سبز مدرسه، صفحات خورشيدي در پشت بام مدرسه آب را گرم مي كند، آب آشاميدني مدرسه با دستگاه تصفيه ميشود. كودكان از كلاس هاي نمور، بدون تهويه و تاريك زير زمين به كلاس هاي نورگير طبقه سوم منتقل شده اند.
چه خوب است كه وزارت آموزش و پرورش همت سبز خود را بكار بندد و مدارس جم را حمايت كند. چه خوب است كه خيرين، مراكز تجاري و كارخانجات، بخشي از درآمد خود را صرف تجهيز و هزينه هاي آموزشي مدارس جم كنند. چه خوب است كه تمام نهادها، وزارتخانه ها و سازمان ها، مدارس جم را بشناسند و به تسهيل سازوكارها كمك كنند. چه خوب است كه كادر آموزشي و والدين همراه شوند كه دانش آموزان در محيط سلامت و شاد مدارس جم بالنده شوند.
كودك كلاس اولي امروز كه مواهب محيط زيستي و طبيعي را لمس و حس مي كند در پايان پايه ششم با تمرين مستمر آموزه هاي محيط زيستي در هر پايه، بسيار متفاوت وارد دوره متوسطه ميشود. او هر صبحگاه سلام و سوگند محيط زيستي را تكرار مي كند و به زمين خدا عشق مي ورزد.
... عقل سالم در بدن سالم و بدن سالم در محيط زيست سالم است.  

نویسنده خبر: ساناز صنایع گلدوز
تاریخ انتشار: 1394/11/13 - 12:10
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک