English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
خداحافظي پرندگان با آسمان اصفهان

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه اصفهان، اين روزها جست‌وجوي اصفهاني‌ها براي ديدن پروازهاي دست جمعي پرندگان در آسمان اصفهان بيهوده است زيرا بي‌تدبيري‌ها، سفره سخاوت زاينده‌رود در مقابل پرندگاني از کيلومترها دور تر پرواز مي‌کردند تا به او سلامي دوباره کنند را خالي کرده است.
مريم اميدي، کارشناس ارشد اداره کل محيط‌ زيست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه اصفهان، در پاسخ به اين‌که چرا امسال شاهد حضور پرندگان در اصفهان نيستيم؟ اظهار کرد: پرندگان قطعا مسير مهاجرت خود را مي‌گذارند زيرا زندگي براي آن‌ها ادامه دارد اما مطمئنا براي استراحت، ديگر زاينده‌رود خشک را انتخاب نمي‌کنند.
وي با بيان اين‌که دومين سال متوالي خشکي زاينده‌رود و چندمين سال متوالي خشکي تالاب گاوخوني مطمئنا براي پرندگان تجربه مهمي است، افزود: پرندگان براي مهاجرت از شمال به جنوب بايد از اصفهان عبور کنند، اما با خشکي زاينده رود در دو سال گذشته نزديک‌ترين مکان را براي استراحت کوتاه‌مدت انتخاب مي‌کنند.
اين کارشناس ارشد اداره کل محيط‌زيست استان اصفهان ادامه داد: حوضچه‌هاي تصفيه‌خانه‌هاي شرق و شمال و همچنين حوضچه‌هاي کارخانه‌هاي فولاد مبارکه و ذوب‌آهن و تعدادي سد خاکي، جايگزين زاينده رود براي پرندگان شده است، اما اين مکان‌ها در کوتاه‌مدت ميزبان پرندگان خواهند بود و آن‌ها تلاش مي‌کنند مکان‌هاي داراي ارزش غذايي بالا را براي استراحت در مسير مهاجرت انتخاب کنند.
اميدي با بيان اين‌که قطعه حوضچه‌هاي جايگزين زاينده رود نمي‌توانند تمام شرايط ايده‌آل را براي يک پرنده فراهم کنند،‌ گفت: پرندگان مختلف شرايط زندگي متفاوتي دارند؛ براي مثال گونه‌هايي در لجن زارها،‌ تعدادي در آب‌هاي کم عمق شنا مي‌کنند و برخي براي زندگي نياز به آب‌هاي پرعمق دارند و علاوه بر اين مواد غذايي گونه‌هاي مختلف با يکديگر متفاوت است و بنابراين حوضچه‌ها نمي‌توانند براي زندگي پرندگان مطلوب باشند.
وي با بيان اينکه زاينده‌رود تمام نيازهاي پرندگان مهاجر را فراهم مي‌کرد، گفت: با وجود وضعيت نامطلوب حوضچه‌ها و ساير سايت‌ها براي استراحت، پرندگان به دليل اجبار به استان اصفهان مي‌آيند زيرا آن‌ها بايد روند مهاجرت خود را کامل کنند اما به دليل خشکي زاينده رود ديگر شاهد حضور پرندگان در شهر اصفهان نيستيم.

اين کارشناس ارشد اداره کل محيط‌زيست استان اصفهان با اشاره به پرندگان جواني که سال‌هاي اوليه مهاجرت را پشت سر مي‌گذارند،‌ افزود: پرندگاني که تازه مهاجرت را آغاز کرده‌اند و قرار است ساليان درازي مهاجرت کنند و مسير مهاجرت را به فرزندان خود نشان دهند، اگر در مسير خود به زاينده‌رود پرواز نکنند، مسير اين رودخانه را فراموش مي‌کنند و حتي اگر در سال‌هاي بعد آب در اين رودخانه جاري باشد ديگر پرنده‌اي به اين رودخانه مهاجرت نخواهد نکرد و اين يکي از تاثيرات نامطلوب خشکي زاينده‌رود است.

اميدي اظهار کرد: متاسفانه خشکي در اين سال‌ها تنها شامل حال زاينده‌رود و گاوخوني نشده است بلکه سد حنا نيز که يکي از سايت‌هاي خوب براي ميزباني از پرندگان مهاجر محسوب مي‌شد امروز با کمبود آب مواجه و عمق آب آن کم شده و ممکن است پرندگان مهاجري که به اين سد آمده‌اند نيز با کمبود مواد مغذي مواجه شوند.

وي گفت: اگر روند کمبود آب و خشکسالي ادامه يابد قطعا پرندگان استان‌هاي ديگري همچون فارس، چهارمحال و خوزستان را براي مهاجرت انتخاب مي‌کنند زيرا آن‌ها حاضرند ميسرشان طولاني‌تر شود اما مکاني امن براي زمستان گذراني داشته باشند.

اين کارشناس ارشد اداره کل محيط‌زيست استان اصفهان تاکيد کرد: سايت رودخانه زاينده‌رود زماني که در چنين موقعي از سال آب داشت مهم‌ترين و بيشترين تعداد پرندگان را در خود جاي مي‌داد، اما سال گذشته پرندگان مهاجر با سفره خالي زاينده‌رود مواجه شدند و امسال اصلا مسير خود را از شهر اصفهان انتخاب نکردند و مطمئنا تا ساليان درازي مجددا بر نخواهند گشت.

اميدي خاطرنشان کرد: برخي از مردم طبيعت دوست و حيات وحش دوست اصفهاني به اين پرندگان علاقه‌مند بودند و هنوز هم در چنين فصل‌هايي براي آن‌ها دانه و غذا تهيه مي‌کنند اين کار بسيار خوبي است اما پرندگان ديگر به اصفهان نمي‌آيند و انجام چنين اقداماتي تاثير چنداني بر بازگشت آن‌ها ندارد و اکنون هيچ راهکاري براي حضور دوباره آن‌ها در اصفهان وجود ندارد زيرا پرندگان مي‌خواهد مکان زنگيشان امن باشد.

منبع: www.iren.ir
تاریخ انتشار: 1392/09/09 - 11:37
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک