English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
نجات تالاب انزلی آغاز شده است

به گزارش سبزپرس و به نقل از ایرنا، «احمد علی کیخا» در این پیام آورده است: تالاب انزلی نامی بلند آوازه، نه فقط برای ما ایرانیان بلکه برای دوستداران طبیعت در سراسر جهان و از شاهرگ های مهم حیات خطه سبز گیلان، سرشار از منابع درآمدی برای جوامع محلی و مأمنی برای هزاران پرنده مهاجر است .

کیخا در ادامه خاطرنشان کرد: تالاب انزلی اکنون در خطر قرار گرفته و به سراشیبی مرگ تدریجی افتاده و عرصه تالاب آرام آرام کوچک‌تر می‌شود و آب جای خود را به نیزار و نیزار جای خود را به زمین خشک می دهد .

وی مجموعه ای از عوامل از جمله ورود رسوبات ناشی از فرسایش حوزه آبخیز، ورود پسابها و پسماندها، و نیز میهمان ناخوانده ای به نام آزولا را در تبدیل تالاب زیبای انزلی به مرداب موثر دانسته است .

کیخا متذکر شد: آزولا اگر چه آمد تا به واسطه رشد خوب و ارزش تغذیه ای بالا به عنوان علوفه برای دام ها استحصال شود، اما همچون طنابی بر گردن تالاب راه نفس کشیدن را بر آن بست و نمونه ای شد از عواقبی که اقدامات بدون ارزیابی زیست محیطی می تواند برای کشور داشته باشد .

به گفته وی عدم وجود رقیب غذایی و دشمن طبیعی برای آزولا که از جنوب شرقی آسیا آورده شده، موجب شد تا تمام عرصه آبی تالاب پوشیده از این گونه مهاجم شود و وجود فاضلاب و غنی بودن آب، شرایط را برای شکوفایی و رشد بیش از حد آن مهیا ساخت.

وی اضافه کرد: پوشیده شدن سطح آب از آزولا، لایه ای نفوذناپذیر را به وجود آورد که تبادل اکسیژن را بین هوا و آب تالاب مختل کند و در نتیجه آبزیان تالابی با کمبود اکسیژن مواجه شوند و بسیاری از این آبزیان مانند اردک ماهی، سوف و سیم در اثر کمبود اکسیژن تلف می شوند .

معاون محیط طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: دولت و سازمان حفاظت محیط زیست تا زمانی که تشکل های داوطلبانه با شور و اشتیاق و خودآگاهی بومی را در کنار خود به یاری مشاهده نکند، نمی تواند در اقدام برای نجات تالاب موفق باشد .

کیخا تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد مدافع محیط زیست در ایران و نقش آن ها در دستیابی به مشارکت مردم در حفظ طبیعت ضروری ترین امدادیست که جامعه را به سوی آرمان های پیشرفت و پایداری سوق می دهد .

معاون محیط طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه با تشکر از تلاش همه دوستداران محیط زیست، ابراز امیدواری کرد گردهمایی داوطلبان مردمی برای پاکسازی تالاب انزلی و جمع آوری نمادین آزولا از حواشی تالاب مشرف به روستای زیبای آبکنار منجر به تقویت بیش از پیش حرکت های آگاهانه برای حفاظت از محیط زیست در خطه سبز گیلان شود و آبکناریان عزیز الگویی نوین از مشارکت مردمی را به نمایش بگذارند .

منبع: سبزپرس
تاریخ انتشار: 1392/09/11 - 8:30
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک