English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
70 روز سکانداری دولت تدبیر و امید بر سازمان محیط زیست چگونه گذشت !؟

در حالیکه رئیس جمهور در صدمین روز کاری دولت تدبیر و امید گزارش عملکرد صد روز خود و کابینه اش را به ملت ایران ارایه کرد ، سازمان محیط زیست هم گزارش عملکردی از 70 روز سکانداری این سازمان به دوستداران و حامیان محیط زیست ارایه کرد .

به گزارش خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران IENA؛اولین نشست دولت با موضوع دریاچه ارومیه به ریاست رییس جمهوری برگزار شد که نشان از رویکرد دولت برای حفظ محیط زیست و نجات این دریاچه دارد.

بعد از برگزاری این جلسه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه وزیران نیرو و کشاورزی در بازدید از دریاچه ارومیه، از نزدیک وضعیت این حوضه آبی را بررسی کرد و به گفته «اسماعیل کهرم» مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، دولت و سازمان حفاظت محیط زیست مصمم به نجات دریاچه ارومیه هستند و کمیسیون تخصصی برای این منظور تشکیل داده اند.

تدوین 18 اولویت از جمله تامین حقابه تالاب ها، لایروبی نهرهای منتهی به دریاچه، به روز کردن روش آبیاری در مزارع و مطالعه ساخت و سازها در بالادست دریاچه ارومیه و به تصویب رساندن آن ها در هیات دولت، از اقدامات اولیه و آغازین سازمان حفاظت محیط زیست برای نجات دریاچه ارومیه است.

هم اکنون طرح انتقال آب رودخانه زاب (رودخانه مرزی واقع در استان کردستان) به دریاچه ارومیه در دست اجرا و تونل آن در حال حفر شدن است.

بر آوردها نشان می دهد سالانه بیش از دو میلیارد متر مکعب آب با کیفیت مناسب رودخانه زاب از کشور خارج می شود که با اجرای این طرح بخشی از آب مورد نیاز دریاچه ارومیه تامین می شود.

اجرای این طرح از 24 تیرماه 1386 آغاز شده است که البته به گفته «کهرم» این اقدام کافی نخواهد بود.

تعیین حقابه دریاچه ارومیه از دیگر فعالیت های محیط زیستی برای احیای این دریاچه است، بعد از بررسی ها مشخص شد دریاچه ارومیه سالانه به 3.1 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد، در حالی که وزارت نیرو یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب حقابه برای آن در نظر گرفته است که سازمان محیط زیست خواهان دو برابر شدن این میزان حقابه است.

افزایش اراضی کشاورزی از 350 هزار هکتار در سال های اخیر به 750 هزار هکتار، بدون ارتقای روش آبیاری از سنتی غرقابی به آبیاری مدرن تحت فشار، موجب هدر رفت مقادیر زیادی از منابع آبی شده و آسیب آن به دریاچه ارومیه رسیده است.

به عقیده کهرم اگر روش آبیاری مزارع همگام با وسعت آن پیشرفت می کرد، اکنون شاید با مشکل کمتری در این حوضه آبی مواجه بودیم.

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران و در منطقه آذربایجان واقع شده است. این دریاچه طبق آخرین تقسیمات کشوری، بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی تقسیم شده است. دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است.

آب این دریاچه بسیار شور است و عمدتا از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.

دریاچه ارومیه چند سالی است با پدیده خشکی مواجه شده و اکنون حدود 60 درصد آن خشک شده که به اعتقاد کارشناسان مدیریت نادرست منابع آبی، خشکسالی و تغییر اقلیم علت این خشکی است.

** تشکیل شورای عالی محیط زیست

یکی از مهمترین اقدامات در ابتدای دولت تدبیر و امید و سازمان حفاظت محیط زیست، راه اندازی دوباره شورای عالی محیط زیست است که دولت قبلی منحل کرده بود.

این شورا بعد از هفت سال انحلال دو باره به ریاست رییس جمهوری تشکیل شد که در آن موضوعات مهمی از جمله ریزگردها، وضعیت دریاچه ارومیه و حقابه ها مورد بحث و بررسی قرار دارد.

** بررسی وضعیت جنگل های بلوط زاگرس

جنگل های بلوط زاگرس با مساحتی حدود پنج میلیون و 500 هزار هکتار در سلسله جبال زاگرس از شمال غرب تا جنوب در نواحی استان فارس با طول متوسط 1150 کیلومتر و عرض متوسط 75 کیلومتر امتداد یافته اند.

بیشتر سطح این جنگل ها به لحاظ کمی و کیفی به علت بهره برداری از چوب آن به عنوان مصالح ساختمانی یا چوب سوخت و همچنین استفاده از گیاهان کف جنگل برای تعلیف دام های متحرک دچار تخریب شده است و بلوط به عنوان گونه غالب این جنگل ها از حالت دانه زاد خارج و به شکل شاخه زاد در آمده است.

برای حفاظت از جنگل های زاگرس طرح حفاظت از جنگل های مرکزی زاگرس زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست در حال اجراست و نجات بلوط های این جنگل از اهداف اصلی آن است.

رییس جمهوری از سازمان حفاظت محیط زیست خواسته است تا گزارشی تکمیلی از وضعیت جنگل های بلوط منطقه زاگرس تهیه کند که به گفته کهرم تهیه آن یکی از بندهای بسته گزارشی 100 روزه سازمان محیط زیست به دولت است.

** تامین حق آبه تالاب ها

تامین حقابه تالاب های کشور یکی دیگر از اقدامات اساسی سازمان حفاظت محیط زیست در مدیریت جدید است. این حقابه باید از طریق همکاری سازمان محیط زیست با وزارت نیرو تامین شود.

** لغو مصوبات غیر زیست محیطی دولت دهم

دولت دهم در روزهای پایانی کار خود مصوباتی مغایر با حفظ محیط زیست کشور تصویب کرد که این مصوبات را دولت تدبیر و امید در دست بررسی دارد و تاکنون تعدادی از آنها ملغی شده است.

کهرم یکی از بدترین مصوبات دولت قبلی را امکان استخراج از معادنی می داند که در مناطق حفاظت شده قرار داشتند؛ در حالی که این مصوبه با فلسفه ایجاد مناطق حفاظت شده کاملا مغایر است و خوشبختانه دولت تدبیرو امید آن را لغو کرده است.

تبدیل «آشوراده» به سایت توریستی و گردشگری از دیگر مصوبات بدون مطالعه کارشناسی و مغایر با موازین زیست محیطی دولت دهم است.

آشوراده در دهانه پناهگاه حیات وحش میانکاله در استان گلستان 68 هزار هکتار وسعت دارد و منطقه امنی برای پرندگان و تخم گذاری آنها و انواع حیوانات است که به گفته کهرم اگر به سایت گردشگری تبدیل می شد، حیات این حیوانات به خطر می افتاد. این مصوبه نیز در دولت یازدهم لغو شده است و دیگر خطری آشوراده را تهدید نمی کند.

هم اکنون کمیته ها و کمیسیون های تخصصی که برای بررسی مصوبات دولت نهم و دهم تشکیل شده، به طور مداوم تشکیل جلسه می دهند.

** تشکیل کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران

کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران که در 1386 با تلاش خانم «معصومه ابتکار» عضو وقت شورای شهر و رییس کنونی سازمان حفاظت محیط زیست ایجاد و بعد از مدتی منحل شد، اکنون دو باره با همکاری شورای اسلامی شهر تهران و سازمان حفاظت محیط زیست احیا شده است.

اولین جلسه این کمیته با حضور معاونان پیشین و فعلی سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد تا در زمینه کنترل کیفیت هوا، آب و خاک شهر تهران هم وارد عمل شود.

** استانداردهای زیست محیطی دریایی

تهیه استانداردهای زیست محیطی برای دریا و حوزه های آبی نیز از دیگر فعالیت های سازمان محیط زیست بوده است.

«عبدالرضا کرباسی» معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در این مورد گفت: در مدت روی کار آمدن دولت جدید و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون 12 استاندارد دریایی در معاونت دریایی سازمان محیط زیست تدوین شده است.

تدوین دستورالعمل و استاندارد تخلیه پساب های آب شیرین کن ها، حفاظت از جنگل های حرا، تهیه فرمول ریاضی برای برآورد هزینه های اقتصادی آلودگی های نفتی و دستورالعمل اسکراپ (قطعه قطعه کردن) کشتی ها برخی از این استانداردهاست.

در این مدت پیش نویس نقشه راه در مورد خلیج فارس و ارائه آن به راپمی (سازمان منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی) هم تهیه شده است.

همچنین پیشنهاد تدوین سیاست های زیست محیطی خلیج فارس به جایکا (سازمان همکاری های بین المللی ژاپن) داده شده که در حال بررسی است.

بزرگداشت دهمین سالگرد امضای کنوانسیون حفاظت از محیط زیست خزر (کنوانسیون تهران) با حضور نمایندگان کشورهای حاشیه خزر از دیگر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست است.

پیگیری نصب و راه اندازی ایستگاه های پایش برخط (آن لاین) در مناطق دریایی، تهیه اطلس استقرار صنایع حاشیه خلیج فارس و دریای خزر، تهیه اطلس پهنه بندی سواحل و تعیین حقابه تالاب های ساحلی از جمله برنامه هایی است که در آینده در معاونت دریایی اجرا می شود.

یکی از اصلی ترین مشکل در محیط زیست دریایی، ورود فاضلاب های انسانی و آلودگی نفتی به حوضه های آبی است.

سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون استاندارد تخلیه فاضلاب های انسانی را تهیه کرده و برای بررسی و تصویب به کمیسیون تخصصی در مجلس شورای اسلامی ارائه داده است.

** رسیدگی به وضعیت محیط بانان محکوم به اعدام

یکی از اولویت های اداری سازمان حفاظت محیط زیست رسیدگی به وضعیت محیط بانانی است که به اعدام محکوم شده اند. اکنون سه محیط بان که در حین ماموریت متهم به کشته شدن شکارچیان غیر مجاز هستند، به اعدام محکوم شده اند که سازمان حفاظت محیط زیست تمام تلاش خود برای نجات این افراد به کار گرفته است.

به گفته کهرم برپایی جلسات متعدد با خانواده مقتول ها بطور مرتب ادامه دارد. هر کدام از این پرونده ها پیچیدگی های خاص خود را دارد که سازمان محیط زیست با روش های مختلف در صدد حل این مشکلات است.

** ترمیم حقوق و دستمزد کارکنان و محیط بانان

افزایش دستمزد کارکنان و محیط بانان یکی دیگر از موضوعاتی است که رییس سازمان حفاظت محیط زیست با جدیت دنبال می کند.

به گفته کهرم هم اکنون یک محیط بان با 14 سال سابقه و با مدرک کارشناسی ارشد 700 هزار تومان حقوق دریافت می کند. در حالی که محیط بانان در شرایط سخت و هفته ها دور از خانواده کار می کنند.

اکنون دو هزار و 800 محیط بان در سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به فعالیت هستند که شرایط معیشتی مناسبی ندارند و سازمان در صدد رسیدگی به موضوع و ترمیم وضعیت حقوق آنان است.

 

منبع: سایت خبری محیط زیست ایران IENA
تاریخ انتشار: 1392/09/11 - 8:59
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک