English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
خشکی بیشتر زاینده رود با تونل های جدید

رییس مرکزتحقیقات آب دانشگاه شهرکرد گفت: احداث تونل های انتقال آب، خشک تر شدن رودخانه زاینده رود را باعث می شود.

حسین صمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تونل هایی که برای انتقال آب زاینده رود به استان اصفهان در حال حفر است، بیش از ظرفیت آب موجود در این حوضه است و خشک ترشدن این رودخانه را به دنبال دارد . 

وی اظهارکرد: تجربه احداث تونل های اول ودوم کوهرنگ دراین شهرستان وخشک شدن چشمه مروارید، زیانبار بودن حفر تونل برای انتقال آب ازچهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی را اثبات کرده است. 

صمدی تصریح کرد: استان اصفهان تمام توان خود را برای بهره برداری از تونل در دست احداث سوم کوهرنگ بکارگرفته و این تونل با اینکه در فروردین ماه امسال تنها 13متر از عملیات حفاری آن باقی مانده بود با گذشت حدود هشت ماه از این زمان پیشرفتی نداشته است. 

وی یادآوری کرد: میزان آبدهی تونل سوم کوهرنگ حدود 250میلیون مترمکعب برآورد شده در حالی که در سال 87 میزان آبدهی منابع آبی این منطقه تنها حدود 97میلیون مترمکعب بوده و در سال های اخیر این میزان نیز به دلیل خشکسالی روبه کاهش بوده است. 

این استاد دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: باتوجه به کاهش سطح آب های زیرزمینی و اجرایی نشدن طرح هایی برای حفاظت از این منابع، انتقال آب زاینده رود و منابع زیرزمینی آن با حفر تونل های قطور، بسترساز کم آبی بیشتر درآینده ای نزدیک در حوضه زاینده رود است. 

وی 93 درصد حوضه زاینده رود را در محدوده استان اصفهان دانست و افزود: رودخانه زاینده رود70 درصد ازنیازهای آبی زیرزمینی استان اصفهان را تامین می کند و با حفر تونل گلاب این فرصت به تهدید تبدیل می شود. 

رییس مرکز تحقیقات آب دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برخی مسوولان با تبلیغات منفی چهارمحال وبختیاری را عامل کم آبی رودخانه زاینده رود در سال های اخیر دانسته اند این در حالی است که مجموع چاه های چهارمحال و بختیاری از تعداد چاه های فاقد مجوز استان اصفهان کمتر است.

صمدی تعداد چاه های آب چهارمحال و بختیاری را حدود چهارهزارحلقه و چاه های غیرمجاز و فاقد مجوز استان اصفهان را حدود پنج هزارحلقه اعلام کرد. 

وی افزود: چهارمحال وبختیاری با انتقال آب این استان به فلات مرکزی مخالفتی ندارد و تنها خواسته این استان بازنگری پروژه های غیرکارشناسانه و شتاب زده تونل گلاب و بهشت آباد است. 

حسین صمدی با بیان اینکه از بین رفتن منابع زیرزمینی غیرقابل برگشت است، تاکید کرد: در بهره برداری از این منابع حقوق نسل های آینده نیز باید در نظر گرفته شود. 

از مجموع منابع آبی رودخانه زاینده رود که حدود یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب در سال های ترسالی است، 7.5 درصد آن در چهارمحال و بختیاری و بیش از 92 درصد در استان اصفهان مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: ايرنا
تاریخ انتشار: 1392/09/12 - 13:45
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک