English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
یک قلاده پلنگ در استهبان کشته شد

زيست بوم : عصر روز گذشته یک قلاده پلنگ در استهبان کشته شد. مرگ این پلنگ توسط یکی از اهالی به اداره محیط زیست استهبان گزارش شد. آنطور که فعالان محیط زیست استهبان می‌گویند لاشه این پلنگ در نزدیکی فلکه ورودی شهر و در باغ‌های انجیر پیدا شده است.
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه محیط‌زیست ـ روز جمعه هشتم آذرماه 92 باز هم شاهد کشته شدن یکی دیگر گربه‌سانان ایرانی بودیم. یکی از ماموران محیط زیست استهبان دررابطه با علت مرگ این حیوان گفته است که احتمالا این ماده پلنگ به‌دلیل طعمه سمی کشته شده است.

 

«رسول حاجی‌باقری»، فعال محیط‌زیست استهبان در این باره به خبرگزاری CHNگفت: روز جمعه هشتم آذر 92 ، مرگ یک پلنگ توسط یکی از اهالی به اداره محیط زیست استهبان گزارش شد.
 
به‌گفته او، ماموران اداره حفاظت محیط زیست استهبان پس از دریافت خبر، سریعا به محل اعزام شدند و با لاشه این حیوان در نزدیکی فلکه ورودی شهر «فلکه انجیر»  و در باغات انجیر مواجه شدند.
 
«بهادر دربندانی»، یکی از ماموران اداره محیط‌زیست نیز به این فعال محیط‌زیست گفته است: احتمالا این ماده پلنگ به وسیله ی طعمه سمی کشته شده است. چرا که اثری از زخم و خراش در بدن پلنگ دیده نشد و هم چنین در حوالی منطقه ای که لاشه پیدا شده، چندین آغل گوسفند وجود دارد و احتمالا دامداران از این روش برای کشتن پلنگ استفاده کرده اند.
 
به گفته دربندانی، گوشت سگ و چوله (تشی یا خارپشت) غذای مورد علاقه ی پلنگ است و یکی از این نوع گوشت ها، همان طعمه ای بوده که سمی شده و پلنگ را کشته است. لاشه پلنگ به مرکز استان منتقل گردید تا بررسی های لازم بر روی آن انجام شود.
 
آنطور که فعالان‌ محیط‌زیست گزارش می‌دهند، جمعیت این گونه از گربه سانان، به شدت رو به کاهش است و در اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست، در فهرست گونه‌های «در مرز تهدید به انقراض» قرار گرفته است. به‌طوری‌که محدود شدن زیستگاه‌اش و در کنار آن کشتار این پستاندار، می تواند وضعیت بحرانی آینده او را فراهم سازد.
 
جمعیت این حیوان در گذشته در کوه های استهبان، بسیار زیاد بوده است که متاسفانه نابودی زیستگاه و کاهش شدید گونه‌های تغذیه، این حیوان را در معرض خطر انقراض قرار داده است و امروزه تعداد انگشت شماری از این پستاندار زیبا در منطقه ی استهبان وجود دارد.


 

منبع: زيست بوم
تاریخ انتشار: 1392/09/12 - 13:49
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک