English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
بیانیه روزنامه نگاران حوزه‌ی محیط زیست استان گلستان

به گزارش سبزپرس، در مراسم معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان که شب گذشته (یکشنبه) در گرگان برگزار شد، روزنامه‌نگاران حوزه محیط زیست استان گلستان با قرائت بیانیه‌ای خواسته‌های خود را از مدیران محیط زیست دولت تدبیر و امید اعلام کردند.

در این بیانیه که توسط «الهه موسوی» از روزنامه‌نگاران با سابقه حوزه محیط زیست قرائت شد، روزنامه نگاران خواستار «گردش آزاد اخبار و اطلاعات در حوزه محیط زیست» شدند. آنها همچنین درخواست کردند تا «فضای امنیتی در حوزه محیط زیست» برداشته شود و نقدهای فعالان و روزنامه‌نگاران این حوزه «سیاسی» تلقی نشود.

آنها همچنین «مشاوره با فعالان و صاحب‌نظران حوزه محیط زیست» را برای تصمیم‌گیری‌ها ضروری خواندند و درخواست کردند تا عزل و نصب مدیران این حوزه بدون «نگاه سیاسی» و با «در اولویت قرار دادن نیروهای سازمان حفاظت محیط زیست» انجام شود.

«نگاه ویژه به گردشگری در کشور»، «اصلاح ساختار سازمان حفاظت محیط زیست»، «توجه به وضعیت معیشتی و امکانات کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست»، «بازنگری و اصلاح مفاد قانونی برنامه پنجم توسعه» و «تکمیل مطالعات آمایش سرزمین در کشور» از دیگر خواسته‌های روزنامه‌نگاران در این بیانیه بود.

در این بیانیه همچنین آمده است: «بر این اساس انتظار می رود قوه‌ی قضاییه با استفاده از اهرم های قانونی، حمایت خود را این سازمان افزایش داده، ضمن سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به پرونده های حقوقی این حوزه، با متخلفان حوزه های محیط زیست انسانی یا طبیعی،  دولتی یا بخش خصوصی برخورد شایسته و قاطع کنند.»

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:


بیانیه روزنامه نگاران حوزه‌ی محیط زیست استان گلستان خطاب به مدیران محیط زیست دولت تدبیر و امید

در جهان صنعتی و فرا صنعتی امروز، اندیشمندان اقتصادی به سود پایدار می‌اندیشند. آنان از این زاویه به بازار عرضه و تقاضا بر مبنای حفظ محیط زیست سوق یافته‌اند. با این رویکرد، تنزل شدید رتبه‌ی پایداری محیط زیستی ایران، رتبه‌ای غیر اقتصادی و در تضاد کامل با سود پایدار است.

در این راستا از ریاست سازمان محیط زیست، معاونان محترم ایشان و مدیرکل جدید این سازمان در استان گلستان نکاتی چند را درباره مهم ترین چالش های محیط زیست گلستان می خواهیم:  

اول: کتاب مقدس ما مسلمان ها با آیه ی « فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ » بشارت ده به بندگان من همان ها که گفته ها را می شنوند و بهترینش را انتخاب می کنند بر شنیدن اقوال و اخبار مختلف صحه گذارده است. لذا گردش آزاد اخبار و اطلاعات در حوزه محیط زیست یکی از مهم ترین خواسته های عکاسان خبری، فیلمسازان، خبرنگاران و روزنامه نگاران و فعالان حوزه ی محیط زیست است. تنها با دادن اطلاعات لازم به جامعه می توان از مشارکت مردم در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی بهره برد.

دوم: سایه – روشن های سنگین سیاست در محیط زیست از معضلات اساسی محیط زیست کشور و استان بوده که گاه نیز با فشارهایی بر فعالان و دلسوزان این عرصه همراه شده است. این آسیب علاوه بر جامعه رسانه ای ، اعتبارهای مالی حمایتی بدنه محیط زیست رابه عنوان یک دستگاه نظارتی توسط بالاترین مقام اجرایی کشور و استان تحت تاثیر قرارداده است. برداشتن محدودیت های پیشین که هر گونه نقدی را سیاسی تلقی کرده و برنمی تابید و برداشته شدن فضای امنیتی در این حوزه یکی از اساسی ترین خواسته های قانونی روزنامه نگاران حوزه ی محیط زیست است. هم چنان که سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی درباره اعتراضات مردم به خشک شدن دریاچه ارومیه به مسئولان تاکید کرد که « مطالبات محیط زیستی مردم را سیاسی و امنیتی نکنید و بگذارید مردم خواسته های محیط زیستی خود را دنبال کنند."

اما در گلستان ، این سال ها بیشتر از هر استان دیگر محیط زیستی ها با برخورد امنیتی و سیاسی رو به رو بودند. امید که این فضا با تدبیر شما برداشته شود و شاهد بالندگی نیروها، متخصصان، فعالان و خبرنگاران رسانه در فضای نقد و نقادی با رویکرد "کمک به محیط زیست" حرکت کنیم تا شاهد اصلاح ساختارهای غیرعلمی نهادینه شده در محیط زیست کشور و استان باشیم.

سوم: مشاوره با فعالان جامعه مدنی و انجمن های مردم نهاد محیط زیستی به عنوان حلقه ی اتصال دولت و مردم از دیگر خواسته هایی است که متاسفانه طی سال های اخیر به فراموشی سپرده شده است درحالی که این رویکردبسیار کم هزینه ، می تواند دستاوردهای پربرکتی را برای محیط زیست در معرض خطر کشور و استان در پی داشته باشد.

چهارم: در حوزه ی عزل و نصب مدیران محیط زیستی، تصمیم گیری ها سیاسی نشود و مبتنی بر نظرات کارشناسی و توان علمی و مدیریتی باشد. در همین حال ، توجه به کارشناسان و متخصصان مستقل خارج از بدنه دولت که اکثر آنان تحت تعلیم وتربیت مراکز آموزشی استان که به عنوان دانشگاه های مادر دراین حوزه شناخته می شوند یکی از مراجع کارآمد در حوزه ی حل چالش ها و مشکلات محیط زیست و ارائه راهکارهای همسو با توسعه پایدار برای استان ضروری و موثر به نظر می رسد. همچنین ضمن اولویت دادن به نیروهای دستگاه حفاظت محیط زیست برای اداره امور تخصصی و در صورت نیاز بهره گیری از نیروهای خارج از بدنه سازمان محیط زیست به عنوان مدیران و تصمیم گیران این مجموعه، به گونه ای که باعث منزوی شدن نیروهای بدنه این سازمان نشود.

پنجم: پیگیری موثر به منظور ارتقای ظرفیت‌ها و رویکردها در کشور به حوزه‌ی گردشگری طبیعی و پیگری لازم جهت تدوین برنامه راهبردی توسعه این صنعت از سوی نهادهای متولی  که در غیر این صورت،  واگذاری های غیر اصولی اراضی همچنین آسیب های ناشی از تفرج گسترده و غیرعلمی، موجبات نابودی و هدررفت مناطق تحت حفاظت و منابع و عرصه های ملی و منابع مالی کشور را به دنبال خواهد داشت. در استان گلستان نیز اگر مراقب نباشیم "گردشگری" تبدیل به تیغه ای دو لبه خواهد شد که هم منابع ملی و اکوسیستم ها و هم منافع درازمدت اقتصادی را قربانی خود خواهد کرد.

ششم: ضرورت اصلاح ساختار تشکیلات اداری دستگاه حفاظت محیط زیست، ارتقای سطح دانش فنی پرسنل و تامین حقوق و دستمزدهای مکفی و متناسب با سختی شرایط کار و نیز جایگاه حساس این دستگاه نظارتی- حاکمیتی  که بیش از دیگر سازمان ها و وزارتخانه ها سختی کار را بر دوش می کشند،  به خصوص محیط بان های سخت کوش و زحمتکشی که با دست های خالی و دستمزدهای بسیار اندک و ناچیز در حالی که دور از محیط جامعه و خانواده و در شرایط بسیار سخت و خطرناک به حراست از انفال و منابع ملی سرزمین مشغول هستند از دیگر ضرورت های این حوزه است.

هفتم: پیگری لازم به منظور اصلاح مفاد برنامه پنجم توسعه در بخش محیط زیست با توجه به این که بخش قابل ملاحظه ای از برنامه چهارم به اجرا درنیامد. همچنین اجرای کامل مفاد برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه محیط زیست.

هشتم: پیگری موثر به منظور تکمیل مطالعات آمایش سرزمین در کشور در کوتاه ترین زمان ممکن و اصلاح روند توسعه کشور بر این مبنا.

نهم: از ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست خواستاریم، تدوین برنامه ای راهبردی را برای حفاظت از محیط زیست وتنوع زیستی کشور و استان بر مبنای سند چشم انداز ایران 1404 و برنامه پنجم توسعه و منافع ملی،  در دستور کار و مبنای مدیریت محیط زیست و تنوع زیستی کشور قرار دهند.

دهم: این روزها سیل مهمان ناخوانده ی همه ی فصول در گلستان است. 15 سال است که مردم استان با تمام زندگی خود با این پدیده روبه رو می شوند و گرگان و زیارت به عنوان دو کانون عمده ی سیل بارها مورد هشدار متخصصان قرار گرفته اند. به زعم کارشناسان ، تخریب جنگل ها و مراتع در استان عامل اصلی این رخداد است. آیا باز هم باید دست دست کنیم تا همین اندک جنگل های هیرکانی باقیمانده در کشورمان که جزو بیت المال مسلمین است از دست برود و سیل و سیلاب تمام استان را در نوردد؟ تنها به این بهانه که رشد اقتصادی و اشتغالزایی ایجاب می کند که صنایع چوب و کاغذ همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

 مقام معظم رهبری درباره مدیریت ها در حوزه ی جنگل و فضای سبز گفته اند:« گلایه‌ای که از مسوولان مرتبط با موضوع درخت و درختکاری وجود دارد، این است که گاهی صدها درخت در جاهایی که نباید قطع بشوند، قطع می‌شوند.»

و اما درخواست ما روزنامه نگاران و فعالان عرصه ی محیط زیست استان از دستگاه محترم قضایی :

 همان طور که مقام معظم رهبری تاکید کردند«حفاظت از محیط زیست، جنگل ها و منابع طبیعی و فراهم کردن فضایی سالم و با طراوت برای زندگی از اساسی‌ترین وظایفی است که مسئولان باید آن را در اولویت کاری خود قرار دهند.»

 ایشان در جای دیگر فرمودند: «علاوه بر غصب زمین‌های اطراف شهرها و آبادی‌ها و از بین رفتن پوشش گیاهی توسط برخی افراد سودجو که سبزی این مناطق را به سیمان و ساختمان‌های بلند مرتبه تبدیل می‌کنند، مجموعه جنگل‌های کشور نیز در معرض تهدید قرار دارد. از بین رفتن محیط سبز اطراف شهرها‏، به خصوص جنگل‌ها، مشکلات متعدد بشری را به دنبال دارد که همه مسوولان مرتبط با موضوع در دولت، مجلس، قوه قضاییه و شهرداری‌ها باید برای جلوگیری از پیشرفت این حرکت غلط، اقدام جدی به عمل آورند.»

بر این اساس انتظار می رود قوه ی قضایی با استفاده از اهرم های قانونی، حمایت خود را این سازمان افزایش داده،  ضمن سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به پرونده های حقوقی این حوزه،  با متخلفان حوزه های محیط زیست انسانی یا طبیعی،  دولتی یا بخش خصوصی برخورد شایسته و قاطع کنند.

امید که محیط زیست در دولت تدبیر و امید جزو اولویت های دست چندم نبوده و جایگاه حیاتی خود را در زندگی شهروندان و توسعه ی پایدار کشور به دست بیاورد و این محقق نخواهد شد مگر با اعتلای نگرش و سطح برنامه مداری دولتمردان به مقوله ی حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار کشور.

تاریخ انتشار: 1392/09/12 - 13:58
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک