English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
اهوازي ها براي پنجمين بار زنجيره حمايت از كارون تشكيل دادند

اهوازي‌ها اين‌بار به بهانه اعتراض نسبت به انتقال كارون و آلودگي هواي اين شهر زنجيره انساني تشكيل دادند. مردم خوزستان در اعتراض به انتقال آب رودخانه كارون به زاينده‌رود اصفهان با تشكيل زنجيره انساني مخالفت خود را نسبت به انتقال آب طرح بهشت آباد اعلام كردند. عصر پنجشنبه هزاران نفر از اهوازي‌ها كه بسياري با ماسك‌هاي نمادين در اين زنجيره حضور داشتند، اعتراض خود را نسبت به آلودگي هوا و انتقال كارون اعلام كردند.

اين پنجمين بار است كه خوزستاني‌ها در كنار كارون زنجيره انساني حمايت از كارون را تشكيل مي‌دهند. فعالان محيط زيست مي‌گويند كه اين انتقال آب، دبي يا آورد رودخانه‌هاي منتهي به جلگه خوزستان و خليج فارس را به‌شدت كاهش مي‌دهد. همچنين در اجراي مختصر اين طرح، براي نخستين‌بار عمق متوسط رودخانه كارون به كمتر از يك متر در مقطع اهواز رسيده و شوري رودخانه كارون نيز به‌شدت افزايش يافته است. شركت‌كنندگان ضمن مرتبط دانستن كليه عوامل زيست‌محيطي به همديگر، از مسوولان كشور و در راس آنها رييس‌جمهور خواستند تا نسبت به نابودي محيط زيست به دليل اصرار استان‌هاي مركزي واكنش جدي نشان داده و طرح انتقال آب از سرشاخه‌هاي كارون را براي هميشه تعطيل كنند. اخيرا نيز باران‌هاي اسيدي بيش از 18 هزار نفر از خوزستاني‌ها را به دليل تنگي نفس به بيمارستان‌ها كشاند.

خدابخشي، رييس انجمن صنفي مهندسان صنعت آب خوزستان كه از ساعات اوليه تشكيل پنجمين زنجيره حضور داشت بر خواسته‌هاي برحق مردم و فعالان زيست‌محيطي استان تاكيد كرد. وي كه يكي از فعال‌ترين افراد در حوزه آب استان است، گفت: «به طرح آمايش سرزمين و قابليت‌هاي توسعه كشاورزي در كشور توجه نشده و توسعه كشاورزي و حفر چاه‌ها و بهره‌برداري از منابع آب و طرح‌هاي انتقال آب حوضه به حوضه در كشور به‌شدت تابع سياسي بازي و لابي‌گري است.»به گفته وي، مراكز قدرت هيچ سخن كارشناسي و تخصصي جديدي را كه در جهت منافع كوتاه‌مدت خود نباشند را در تصميمات خود بر نمي‌تابند و در مقابل آن به‌شدت موضع مي‌گيرند كه مهم‌ترين دليل به قهقرا رفتن منابع آب كشور و در لبه نابودي قرار دادن آن است.

چهارشنبه 24 مهر ماه 1392 نخستين زنجيره انساني حمايت از كارون توسط تعدادي از جوانان اهوازي شكل گرفت. در پي آن ده‌ها هزار نفر اهوازي براي دومين بار اعتراض خود را در قالب تجمع زنجيره‌يي اعلام كردند. اين تجمعات همچنان ادامه داشت تا اينكه روز گذشته نيز پنجمين زنجيره تشكل شد. اعتراض‌كنندگان، واكنش‌هاي مبهم و غيرشفاف مسوولان را دليل ادامه تجمعات خود اعلام كرده‌اند. گفتني است در دومين و سومين زنجيره برخي‌‌نمايندگان مجلس اين شهر، اعضاي شورا و ديگر مسوولان شركت كردند. سومين زنجيره انساني حفاظت از رودخانه كارون نيز با حضور معصومه، ابتكار رييس سازمان محيط زيست در ساحل اين رودخانه در اهواز تشكيل شد.

پس از تشكيل سه بار زنجيره انساني توسط دوستداران محيط زيست اهوازي، سيد شكرخدا موسوي، نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي ايران از ادامه اين روند حمايت كرد. چهارمين زنجيره حمايت از كارون نيز با عنوان زنجيره سكوت به دليل شفاف نبودن سخنان مقامات مسوول ملي و محلي، روز جمعه 9 آبان 1392 در ساحل غربي رودخانه كارون در اهواز برگزار شد. در اين زنجيره كه با حضور هزاران شركت‌كننده بود، مهدي يراحي از خوانندگان پاپ ايران نيز براي حمايت از كارون حضور داشت. پنجمين زنجيره به دو بهانه تشكيل شد، اعتراض به انتقال كارون و همچنين آلودگي هواي شهر اهواز. پيش از اين نيز عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي در صحن علني مجلس به رييس‌جمهور درباره انتقال آب كارون به ساير استان‌ها تذكر داد و گفت كه اين كار باعث نابودي استان خوزستان مي‌شود. وي همچنين اظهار كرد كه مردم خوزستان و اهواز بهتر است كه در كنار كارون بمانند و با آرامش هرچه تمام و از طريق تجمع به صورت حركت فرهنگي حرف خود را به مسوولان منتقل كنند.

منبع: روزنامه اعتماد
تاریخ انتشار: 1392/09/13 - 11:3
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک