English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
معرفی کتاب راهنمای سامانه بهداشت، ایمنی و محیط زیست برای پیمانکاران

 

راهنمای سامانه بهداشت، ایمنی و محیط زیست برای پیمانکاران

 

تالیف:

 

دکتر سید علی جوزی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

 

مهندس فاطمه کاظمی مقدم

کارشناس ارشد حقوق محیط زیست

 

مهندس محمد امین رمزی فرد

کارشناس HSEشرکت کالای نفت تهران

 

 

 

 

 

 

در بیانیه پایانی اجلاس توسعه و محیط زیست موسوم به اجلاس زمین که در سال 1992 در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار گردید و نیز اجلاس اخیر ریو + 20،انسان به عنوان محوراصلی توسعه پایدار معرفی شده است، از اینرو امکانسنجی، برنامه ریزی و اجرای هر طرح توسعه حتی با دارا بودن مزیت های اقتصادی در صورتی که درتعارض با اصول بهداشتی، ایمنی ومحیط زیستی باشد، قابل توصیه نیست.

با توجه به ارتباط تنگاتنگ سه موضوع یادشده، بهره گیری توأمان از مزیت های هر یک از الزاماتفوق، سبب کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان حصول به نتایج قابل انتظار در پروژه ها می گردد. امروزه سه مبحث بهداشت، ایمنی ومحیط زیست درقالب یک سامانه تعریف شده و بالاخص در دهه اخير توجه به  تهيه، تدوين و اجراي سامانه بهداشت، ایمنی و محيط زيست توسط سازمان ها رو به افزايش بوده است؛ استقرار والزام به این سامانه امروزه در بسیاری از زمینه های تخصصی ازجمله ضروریات در هنگام عقد قراردادها و یا اخذ رتبه ها ومجوزهای فعالیت به شمار می رود.

با توجه به روند رو به رشد واگذاری فعالیت های سازمان های دولتی به بخش خصوصی در کشور در راستای اجرائی نمودن اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  و استفاده از اشخاص حقوقی و حقیقی واجد صلاحیت جهت انجام امور محوله، به ناچار بخش عمده ای از مسئولیت ها و مخاطراتی که پیش تر متوجه سامانه های دولتی بوده به پیمانکاران و یا مشاورین طرف قرارداد منتقل شده است. با این توصیف، پیمانکاران و یا مشاورین می باید جهت انجام وظایف محوله به روش های ایمن و سالم کاملاً آشنا باشند تا علاوه بر آموزش های لازم جهت ارتقای دانش کارکنان خود از الگوهای عملی و کاربردی در راستای انجام کار بدون حادثه استفاده نمایند.

 امروزه فصل جدیدی از روابط فی مابین کارفرما و پیمانکاران گشوده شده است. در این کتاب سعی گردیده تا حد امکان روابط ایندو در مراحل مختلف اجرای یک قرارداد از مرحله امکانسنجی و طراحی تا مرحله راه اندازی و نگهداری تشریح گردد و وظایف و تعهدات پیمانکاران یا مشاورین از یکسو و کارفرمایان از سوی دیگر در قبال سامانه بهداشت، ایمنی و محیط زیست(HSE) مشخص گردد.

نکات اشاره شده هرچند تا اندازه ای ضرورت استقرار این سامانه را روشن می سازد، لیکن اجرای موفق این سامانه در گرو تعهد و باور سازمانی است؛ سازمان می‌ بايد نسبت به ايجاد و تداوم فرهنگي كه حامي سامانه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست می‏باشد حساس و برای تداوم و پایداری آن تلاش نماید.

خوشبختانه درسال های اخیر توجه به این مهم درکشور عزیزمان ایران نیز از روند روبه رشدی برخوردار بوده است. برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی، نگارش مقالات، کتب و از همه مهمتر اعتلای دانش مدیران ارشد کشور در ضرورت پرداختن بدین موضوعات بارقه هایی از امید ایجاد کرده است.

این کتاب در قالب پنج فصل تنظیم شده است: در فصل اول به بیان تعاریف و مفاهیم متواتر در این حوزه پرداخته شده است، در فصل دوم با عنوان درآمدی بر قوانین و مقررات بهداشت حرفه ای، ایمنی صنعتی و محیط زیست در ایران ضمن بر شمردن مهمترین قوانین و مقررات مرتبط و رایج در کشور به تطور زمانی شکل گیری این قوانین نیز اشاره شده است. فصل سوم به آشنائی اجمالی با سامانه بهداشت، ایمنی و محیط زیست(HSE)توجه دارد و در فصول چهارم و پنجم کتاب به ترتیب به آشنائی با انواع نظام های پیمانکاری در ایران و تشریح الزامات مدیریت HSEپیمانکاران تاکید شده است.

مطالعة این کتاب به علاقه مندان مباحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست((HSEو دانشجویان رشته های: مدیریت(اجرایی، بازرگانی، صنعتی، دولتی و بیمه)، محیط زیست، بهداشت حرفه ای و حقوق در مقاطع مختلف پیشنهاد می‏گردد.

تاریخ انتشار: 1392/09/13 - 12:4
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک