English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
مشاهده اولین پلنگ در پارک ملی بمو

مدیرکل محیط زیست فارس گفت: بواسطه دقت و حساسیت محیط‌بانان، تعداد پلنگ‌هایموجود در منطقه حفاظت شده بمو، به 6 قلاده رسیده است.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در شیراز،حسین‌علی ابراهیمی‌کارنامی با اشاره به انجام سرشماری پاییزه حیات وحش فارس، افزود: سرشماری پاییزه پستانداران پارک ملی بمو با همکاری مسوولان، کارشناسان، محیط‌بانانو تشکل‌های مردم نهاد طی سه روز متوالی انجام شده است.

وی اضافه کرد: در حین انجام سرشماری پاییزه و برای اولین بار محیط‌بانان در پارکملی بمو، در هنگام روز، با یک قلاده پلنگ مواجه شده‌اند که این موضوع در نوع خودکم‌نظیر است.

ابراهیمی‌کارنامی با یادآوری اینکه تخمین تعداد پلنگ‌موجود در این منطقه با توجهبه آثار برجا مانده از این حیوان، کارشناسی و محاسبه شده است، گفت: حضور و زندگیپلنگ در منطقه 48 هزار هکتاری پارک ملی بمو نشان از کامل بودن هرم اکولوژیک اینمنطقه داشته و کارشناسان را به احیای این زیستگاه ارزشمند و گونه‌های اصلی آنفراوان کرده است.

وی هدف از سرشماری پاییزه را شناسایی گونه‌ها، انجام مقایسه آماری، برآورد جمعیتحیات وحش، بررسی کیفیت زندگی حیات وحش، بررسی زیستگاه و آسیب‌شناسی منطقه و... دانست و افزود: نتایج سرشماری پاییزه رضایت‌بخش بوده است.

مدیر کل محیط‌ زیست فارس یادآور شد: در زیستگاه طبیعی بمو، علاوه بر پلنگ،پستاندارانی از جمله، آهو، قوچ و میش، بز و پازن و پرندگانی همچون عقاب طلایی زندگیمی‌کنند.

ابراهیمی‌کارنامی از وجود کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف دراین منطقه حفاظت‌ شده خبر داد و گفت: تعداد و تنوع گونه‌های گیاهی پارک ملی بمو بهحدود 27 تیپ و 350 گونه می‌رسد.

به گزارش ایسنا، ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه بشمار می‌رود و پلنگایرانی در میان سایر گونه‌های این حیوان، بزرگترین گونه است.

پلنگ ترکیبی از سرعت، چابکی، انعطاف و قدرت بوده و در ذهن و زبان ایرانیان نیز،نمادی از قدرت، شجاعت و سرعت است. امکان دویدن با سرعت 85 کیلومتر بر ساعت، تواناییبی نظیر در بالا رفتن از درخت حتی در حالی که لاشه‌ای بزرگ را حمل می‌کند و تواناییاستتار فوق‌العاده، از قابلیت‌های بارز پلنگ است.

کارشناسان معتقد هستند تخریب زیستگاه، قلمرو این حیوان را به شدت کاهش داده بهشکلی که پلنگ اکنون یک گونه حفاظت شده بشمار می‌رود اگرچه این حیوان هنوز هم توسطچوپانان، گله‌داران و شکارچیان غیر قانونی شکار می‌شود.

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1392/09/27 - 8:0
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک