English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
ابتکار: آیین‌نامه بهره‌برداری پایدار ازمعادن بازبینی می‌شود/ ارزیابی زیست‌محیطی صوری بوده!

به گزارش خبرنگار «محیط‌ زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکترمعصومه ابتکار - معاون رییس‌جمهوری با حضور در برنامه دو نیم ساعت شبکه خبر سیما،افزود: باید شرایطی را فراهم کنیم تا با مشارکت عمومی همه مردم، محیط‌ زیست کشور راحفظ کنیم و برنامه جدی رییس‌جمهور نیز این بوده که مشارکت مردم را در همه امور دولتتعمیق بخشد.

وی ادامه داد: در سازمان حفاظت محیط زیست طی 100 روز گذشته برنامه‌ مشخصی برایهمکاری با تشکل‌های مردم نهاد داشتیم که به همین منظور نشست‌های سه‌جانبه‌ای بینبخش خصوصی شامل صنایع، به ویژه واحدهایHSE، ‌تشکل‌های غیردولتی و دانشگاهیان ومتخصصین فعال محیط‌ زیست برگزار کردیم. همچنین در هر استان اتاق‌های فکری تشکیلدادیم تا با حضور این افراد و مدیران اجرایی آن استان، مدیریت صحیح محیط زیست محققشود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر نقش مهم زنان در حفاظت از محیط زیست،گفت: همچنین شوراهای شهر و روستا که به عنوان نمایندگان منتخب مردم مسئولیت مدیریتشهر و روستای خود را دارند، یکی از محوری‌ترین نقش‌ها را در حفاظت از محیط‌ زیستایفا می‌کنند که به همین منظور در 100 روز گذشته گام‌های اولیه برای همکاری باشوراهای شهر و روستا را برداشتیم.

وی ادامه داد: اولین گام برای همراهی با شوراهای شهر و روستا طی 100 روز گذشته،درخواست سازمان حفاظت محیط زیست برای تشکیل کمیته یا کمیسیون محیط‌ زیست درشوراهاست.

معاون رییس‌جمهوری با بیان اینکه باید بین مردم جا بیندازیم که محیط زیست بازندگی همه ما پیوند خورده است، افزود: آلودگی هوا، مشکلات آب و دریاچه ارومیه ازجمله مشکلات زیست محیطی هستند که هیچ کدام از مردم کشور از آن مصون نیست و همه بایدبدانند که محیط زیست پیوند عمیقی با کیفیت زندگی و سلامت جسمی و روحی مردم دارد.

ابتکار از امضای تفاهم‌نامه با وزارت آموزش و پرورش در آینده‌ای نزدیک خبر داد وافزود: در دوره دولت قبلی کارهایی برای ورود مفاهیم زیست محیطی به کتاب‌های درسیانجام شده که در این دوره نیز این اقدامات را ادامه خواهیم داد تا با آموزشدانش‌آموزان و معلمان، افراد را نسبت به موضوع محیط زیست حساس کنیم.

وی با اشاره به نشستی که چند روز پیش در سازمان صدا و سیما با حضور مهندس ضرغامیبرگزار شد، افزود: در این نشست دیدیم که دوستان ما نسبت به اهمیت محیط زیست بسیارحساس هستند و می‌دانند که مسائل زیست محیطی کشور به مرحله دشوار و بحرانی رسیده وباید این عقب‌ماندگی را جبران کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از تشکیل کارگروه مشترکی میان صدا و سیما و سازمانحفاظت محیط زیست برای طراحی برنامه‌های اثربخش در حوزه محیط زیست خبر داد و افزود: اینکه تاکنون برنامه‌های زیست محیطی اثربخش نبوده، به این برمی‌گردد که ما مسئولانحرف‌های خوبی زده‌ایم، اما عمل‌مان با آن همخوانی نداشته و یا اینکه از ابتداپیام‌هایی به مردم داده‌ایم که موثر نبوده و منجر به تغییر رفتار مردم نشده است.

وی ادامه داد: در دوره جدید مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست با تشکیل شورایاطلاع‌رسانی، سیاست‌هایی را تنظیم می‌کنیم تا مردم از حق طبیعی خود که شامل اطلاعاتصحیح در ارتباط با محیط زیست است، برخوردار شوند. به عنوان مثال مردم زمانی که هواآلوده است، باید از این مسئله آگاهی داشته باشند تا بتوانند انتخاب کنند که از خانهبیرون بیایند یا نه؟

معاون رییس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی به مردم در زمینه آسیب‌زا بودنکالاها، اظهار کرد: زمانی که مردم کالایی را می‌خرند، باید بدانند که آیا آن کالابه محیط‌ زیست و سلامتشان آسیب می‌رساند؟

ابتکار ادامه داد: هر چه به سمت زندگی شهرنشینی پیش می‌رویم، باید الزامات وضوابط دقیق‌تر و سختگیرانه‌تری برای ارتقای کیفیت زندگی مردم داشته باشیم که سازمانحفاظت محیط زیست این استانداردها را تعیین می‌کند.

وی تصریح کرد: در رابطه با آلودگی هوا از سال‌های 79 به دنبال ارتقایاستانداردها بودیم که متاسفانه این کار با تاخیر انجام شده است. اما در این دورهبازنگری‌هایی در زمینه استقرار صنایع به ویژه در حومه شهرهایی مانند تهران که تراکمبیش از حد اقتصادی دارد، داشته‌ایم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر استان تهران 1.2 درصد مساحت کلجمعیت ایران را در خود جای داده، اما 30 درصد فعالیت‌های اقتصادی کل کشور در آنتجمع پیدا کرده که باعث وجود آلایندگی بیش از حد شده است.

در تهران فعالیت‌های جدید صنعتی نمی‌خواهیم

ابتکار تاکید کرد: در این دوره سعی کردیم که در دولت این مساله را جای بیندازیمکه شهر تهران فعالیت‌های جدید صنعتی نمی‌خواهد که در این زمینه با وزیر مسکن، راه وشهرسازی جلساتی داشته‌ایم.

وی با اشاره به تشکیل اولین جلسه شورای عالی محیط زیست با حضور رییس‌جمهور بهعنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست طی 100 روز گذشته، اظهارکرد: تشکیل این شورا نشان می‌دهد که این موضوع برای حاکمیت مهم است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در اولین جلسه شورایعالی محیط زیست،موضوع ریزگردها یکی از مهم‌ترین بحث‌ها بود که برای حل آن، پیگیری صندوق منطقه‌ایرا که در دولت قبلی پایه‌گذاری شده، ادامه خواهیم داد. همچنین در این جلسه گزارشیاز شرایط محیط زیست کشور ارائه شد که رییس محیط زیست نیز تاکید کردند باید برای حلتک تک این مسائل، برنامه‌ریزی داشته باشیم.

ابتکار با بیان اینکه مکزیکوسیتی در گذشته آلودگی هوای بدتری نسبت به ایرانداشت، افزود: اما با اجرای برنامه‌ای 10 ساله توانستند این آلودگی را کنترل کنند،چرا که در این شهر حتی با عوض شدن دولت‌ها، برنامه‌های قبلی استمرار پیدا کرد وتعطیل نشد. اما در کشور ما همه برنامه‌هایی که تا سال 84 نتیجه‌بخش هم بود، با عوضشدن دولت، متوقف شد.

چرای بیش از حد دام، خشک شدن دریاچه‌ها و از بین رفتن مراتع،منشا داخلی ریزگردها هستند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه چرای بیش از حد دام، خشک شدندریاچه‌ها و از بین رفتن مراتع، منشا داخلی ریزگردها هستند، افزود: در طی 100 روزگذشته بحث مدیریت و احیای تالاب‌ها را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده‌ایم.

ابتکار با بیان اینکه معادن نیز نقش بسیار مهمی در تولید ریزگردها دارند، افزود: هر کس که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهد، باید نسبت به حفاظت محیط زیست نیز مسئولیتخود را ایفا کند و هیچ کس حق ندارد به بهانه فعالیت اقتصادی به محیط زیست آسیببرساند.

وی ادامه داد: بر اساس قانون اساسی نمی‌توانیم با عنوان تشویق فعالیت اقتصادی،خاک کشور را آلوده کنیم و یا از بین ببریم.

آیین‌نامه بهره‌برداری پایدار از معادن بازبینی می‌شود

ابتکار از بازبینی آیین‌نامه بهرداری‌ پایدار از معادن خبر داد و افزود: معادنباید در مرحله اکتشاف و بهره‌برداری، ضوابط زیست محیطی را رعایت کرده و پس از پایانبهره‌برداری‌ها، سرزمینی را که تخریب کرده‌اند، به وضعیت اول بازگردانند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه نباید قسمتی از دشت و مراتع مابه دلیل فعالیت اکتشافی زخم خورده رها شود، افزود: از اتحادیه‌ها و صنوف معدن‌کاراندعوت می‌کنیم که در زمینه حفظ محیط زیست با ما همکاری کنند.

طی سالیان گذشته فرآیند ارزیابی زیست محیطی صوری بوده است

وی با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بحث ارزیابی زیستمحیطی طرح‌های عمرانی را با جدیت پیگیری می‌کنیم، افزود: متاسفانه طی سالیان گذشتهفرآیند ارزیابی زیست محیطی طرح‌های توسعه‌ای به شکل یک فرآیند صوری درآمده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: باید به جای تقابل با توسعه، محیط زیستو توسعه اقتصادی را با یکدیگر همگام کنیم و اکنون در تمام دنیا این یک امر پذیرفتهشده است.

ابتکار تاکید کرد: باید همانقدر که در مطالعات فنی طراح‌های عمرانی حساسیت بهخرج می‌دهیم، نسبت به موضوع محیط زیست نیز توجه داشته باشیم تا دیگر شاهد فاجعه‌ایمانند دریاچه ارومیه نباشیم.

معاون رییس‌جمهوری با بیان اینکه نمی‌توانیم در حوزه محیط زیست طرح‌های ضربتی بهاجرا دربیاوریم، افزود: طی 100 روز گذشته کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا برگزار شد کهجلسه دوم آن نیز هفته آینده برگزار می‌شود.

به گفته وی، در این کارگروه همه دستگاه‌های مرتبط با آلودگی هوا حضور خواهندداشت.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل کارگروه‌های استانی کاهش آلودگیهوا، اظهار کرد: اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست در سال 92 تکمیل شده و اعتباراتسال 93 را پیش‌بینی کرده‌ایم و با سایر وزرا جلسات ویژه‌ای داشته‌ایم که با وجودمشکلات بسیاری که در کشور وجود دارد، با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کنند ومی‌توان گفت که در این زمینه بازخوردهای خوبی از وزرای نفت، نیرو، صنعت، معدن وتجارت داشته‌ایم.

ابتکار با بیان اینکه در بحث آلودگی هوای شهر تهران عوامل بسیاری نقش دارند،افزود: در شهری که 1.5 میلیون واحد مسکونی دارد، آلایندگی ناشی از موتورخانه‌ها نقشبسیار پررنگی در افزایش آلودگی هوا دارد.

گوگرد و اکسیدهای ازت، مقصران اصلی آلودگی هوای اهواز

وی با اشاره به مسمومیت تعداد زیادی از شهروندان اهوازی پس از بارش باران، اظهارکرد: در کل استان خوزستان 15 دستگاه و در شهر اهواز پنج دستگاه سنجش آلودگی هواداریم که این دستگاه‌ها تنها پارامتر‌های عادی را پایش کرده و نمی‌توانندآلاینده‌های جدی مانند بنزن و اوزون را سنجش کنند. چرا که اصلا قرار نیستآلاینده‌ها در هوا وجود داشته باشد.

رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه گوگرد و اکسیدهای ازت مقصران اصلی آلودگیهوای شهر اهواز هستند،‌ افزود: تاکنون نتیجه قطعی علت مسمومیت مردم پس از بارشباران مشخص نشده و همچنین بررسی تصاویر ماهواره‌ای نیز مورد خاصی را نشان ندادهاست، اما با بررسی‌های اولیه به این نتایج رسیده‌ایم که با ارسال دستگاه‌های جدیدسنجش آلودگی هوا به شهر اهواز بزودی نتیجه قطعی مشخص خواهد شد.

معاون رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: از نیروگاه‌ها و وزارت نفت خواسته‌ایم که ضوابطزیست محیطی را رعایت کنند. همچنین به تعدادی از واحدهای صنعتی تذکرات لازم را داده‌و برخورد کرده‌ایم.

با انتقال آب مخالفیم؛ باید در زمینه انتقال آب، ملی فکرکنیم

انتقال آب باید برای تامین آب شرب باشد، نه صنعت و کشاورزی

ابتکار در خصوص انتقال آب رودخانه زاینده‌رود و کارون که واکنش‌های بسیاری ازسوی مردم داشته، افزود: علی‌الاصول باید کمتر در این زمینه دخل و تصرف کنیم. اما دریک جاهایی ناچاریم که به این کار دست بزنیم، اما باید در نظر داشت که انتقال آبنباید به نابودی طبیعت منجر شود.

وی ادامه داد: زمانی که برای کشاورزی و صنعت، آب را انتقال می‌دهیم، لطماتی بهطبیعت وارد می‌کنیم که بعضا عوارض جبران ناپذیری دارد و انتقال آب باید با محوریتمحیط زیست و تامین آب شرب مردم انجام گیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: با انتقال آب رودخانه کارون مخالفیم،چرا که این رودخانه شاهرگ حیاتی استان خوزستان است و به مردم اطمینان می‌دهیم کهبرنامه‌ای که به این رودخانه آسیب بزند، اجرا نخواهد شد.

ابتکار تاکید کرد: باید در تمامی کشور فعالیت‌ها را متناسب با میزان آبی کهداریم، تنظیم کنیم. به عنوان مثال نباید در ارومیه‌ای که در گذشته کشت غالب انگوربود، به سمت کشت سیب که پنج برابر بیشتر آب مصرف می‌کند، تغییر مسیر می‌دادیم.

معاون رییس‌جمهوری گفت: همچنین باید در الگوهای آبیاری کشاورزان، تغییر نگرشدهیم تا راندمان آبیاری افزایش پیدا کند.

حفر چاه‌های غیرمجاز، برداشت از انفال است

وی در خصوص حفر چاه‌های غیرمجاز، اظهار کرد: ناظر اصلی به این چاه‌ها، وزارتنیرو است اما مردم باید بدانند که این کار برداشت از انفال و اقدامی غیرشرعی،غیرقانونی و غیراخلاقی است.

ابتکار با بیان اینکه باید برخورد با حفر چاه‌های غیرمجاز هر چه سریعتر آغازشود، افزود: علاوه بر اینکه دولت باید نظارت‌های خود را دقیق‌تر کند، مردم نیز یکمسئولیت اجتماعی دارند.

جنبه کیفری قوانین زیست محیطی قوت لازم را ندارد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در برخی موارد مانند مدیریت پسماند،قوانین بسیار خوبی داریم، افزود: در برخی جاها نیز جنبه کیفری قوانین زیست محیطیقوت لازم را ندارد. به عنوان مثال در همه جای دنیا اگر فردی زباله‌ای را در خیابانرها کند، باید جریمه سنگینی بپردازد. اما در ایران چنین کاری انجام نمی‌شود و اکنوندر دشت‌ها‌ و حاشیه شهرها با صحنه‌های بسیار بدی از پراکندگی زباله مواجهیم.

ابتکار با بیان اینکه در 100 روز گذشته تعامل بسیار خوبی با مجلس داشته‌ایم،افزود: جلسات پی در پی در ارتباط با کاهش‌ آلودگی هوا با حضور نمایندگان مجلسبرگزار شده است که علاوه بر آن یک جلسه نیز با دکتر لاریجانی، رییس مجلس شورایاسلامی داشتیم که نشان‌دهنده این تعامل است.

وی با اشاره به وضعیت نابسامان محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط‌زیست، گفت: محیط‌بانان خط مقدم دفاع از طبیعت ایران هستند که باید از آنها پشتیبانی شود که بههمین منظور برای ارتقای وضع حقوقی آنها اقداماتی انجام داده‌ایم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از قرار گرفتن پیام ویژه‌ای برای محیط‌بانانبر روی سایت سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و افزود: مساله آموزش، تامین تجهیزات وجلب مشارکت جوامع محلی با محیط‌بانان را نیز در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1392/09/27 - 8:4
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک