English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
صيد و شکار قوهاي در معرض انقراض

مسعود محمدي در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين مطلب افزود: با اينکه همه ساله آغاز مهاجرت قوهاي شمالي به سرخرود و فريدون کنار از هفته اول ديماه آغاز مي شد امسال تاکنون حدود 6 هزار قو در اين منطقه فرود آمده و پيش بيني مي‌شود تا پايان سال تعداد آنها به بيش از 10 هزار قطعه برسد.
وي با بيان اينکه هر قو به طور متوسط در هر سه روز حدود يک کيلو دانه مصرف مي کند اظهار داشت: در حال حاضر براي اين تعداد قو در منطقه روزانه نيازمند 2 تا 3 تن دانه ذرت و گندم هستيم تا نيازهاي غذايي اين پرندگان برطرف شود.

محمدي با بيان اينکه قو يکي از پرندگان در معرض انقراض و مورد حمايت در کل جهان است تصريح کرد: در هيچ سرزميني در دنيا اين تعداد قو در کنار هم وجود ندارد و اين يکي از ارزشمند ترين سرمايه‌اي زيست محيطي کشور است.
اين فعال محيط زيست با اشاره به کشتار و تلفات بيش از هزار قطعه قو سال گذشته در اين منطقه مهمترين علت تلفات اينگونه ارزشمند را کمبود غذا عنوان کرد: در صورتيکه در منطقه به مقدار کافي غذا براي اين تعداد قو وجود نداشته باشد پرندگان براي يافتن غذا از سرخرود که امنيت آن بيشتر از اطراف است پراکنده شده و شکارچيان و سود جويان آنها را شکار و يا براي فروش غير مجاز به دام مي اندازند.
وي با شاره به اينکه سال گذشته سازمان محيط زيست 6 ميليون تومان اعتبار براي تهيه غذاي قوهاي مهاجر اختصاص داد افزود: با اينکه سال گذشته تنها حدود 6 هزار قو در منطقه سرخرود فرود آمدند بازهم اين پرندگان با کمبود غذاي فراوان مواجه شدند و اگر کمکهاي مردمي نبود ميزان تلفات از 1000 قطعه هم بيشتر مي شد بنابراين چنانچه امسال مردم به ياري اين پرندگان با ارزش نشتابند ميزان تلفات بسيار بالاتر مي رود.

مدير انجمن حمايت از پرندگان مهاجر گفت: چنانچه مردم تصميم به کمک مالي براي خريد ذرت و گندم براي اين پرندگان منحصر به فرد داشتند مي توانند با شماره تلفن 09111171880 تماس بگيرند.
به گزارش مهر، سرخرود نزديک امل منطقه اي است که چند سالي است در بين شهرهاي مازندران به ميهماني قوها معروف شده است. مهدي گلي که مردم به او لقب پدر قوها را دادند انقدر در حفاظت اين پرنده هاي بهشتي کوشا است که هر شب در کانکس کنار ابگير سرخرود کنار قوها کشيک مي دهد انجمن حمايت از پرندگان مهاجر سرخرود و ساير تشکل هاي زيست محيطي سرخرود از عموم مردم دوستدار طبيعت تقاضاي کمک مالي براي تهيه ذرت جهت تغذيه اين جمعيت قوها را دارد و اميدوار است مردم همچون سالهاي پيش در حفاظت اين پرنده هاي زيباي مهاجر نقش پر رنگي داشته باشند.

تاریخ انتشار: 1392/10/07 - 3:49
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک