English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
 فهرست قرمز IUCN به‌روز شد

تازه ترين گونه هاي در معرض انقراض

اتحاديه جهانی حفاظت از طبيعت (IUCN) در گزارش جديد خود اعلام کرد: با افزوده شدن 4807 گونه در معرض انقراض به «فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر IUCN، تعداد کلی اين گونه‌های گياهی و جانوری متنوع در فهرست فوق به 70 هزار و 294 گونه رسيد که از اين ميان 20 هزار و 934 گونه بيش از ساير گونه‌ها با خطر جدی انقراض مواجه هستند.

به گزارش سرويس «محيط زيست» خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، اطلاعات جديد در نسخه به‌روزشده فهرست قرمزIUCN  حاکی از کاهش نگران‌کننده جمعيت مخروطيان بعنوان قديمی ترين و بزرگترين ارگانيسم‌های جهانی، ميگوی آب شيرين، حلزون‌های مخروطی، گرازماهی های بدون باله رودخانه «يانگ تسه»، ماهی «پاپ سانتاکروز»، سوسمار آبی غول‌پيکر «کيپ ورده» و گونه‌ خاصی از ميگوهای آب شيرين تا مرز نابودی است.

جين المارت، مدير جهانی گروه حفاظت از تنوع‌زيستی IUCN در اين­باره می گويد: به لطف فهرست قرمز IUCN  اکنون بيش از هر زمان ديگری از وضعيت تنوع‌زيستی جهان اطلاع داريم اما تصوير کلی از اين وضعيت جهانی، هشداردهنده است. اگر در مسير تلاش براي پايان دادن به روند انقراض گونه‌های زيستی حياتی در سياره زمين جدی هستيم بايستی تا حد امکان از اين اطلاعات برای هدفمند کردن فعاليت‌های حفاظتی خود استفاده کنيم.

اين به‌روزرسانی براي نخستين بار ارزيابی مجدد از مخروطيان را شامل می شود. بنابر نتايج بدست آمده، 34 درصد از درختان سدر، سرو، صنوبر و ساير گياهان مخروطی اکنون با خطر انقراض مواجه هستند که اين رقم نسبت به آخرين ارزيابی های سال 1998 ميلادی چهار درصد افزايش يافته است.

همچنين وضعيت حفاظت از 33 گونه مخروطيان شامل «کاج‌ مونتری کاليفرنيا» با نام علمي Pinus radiata روند نامطلوبی داشته است. اين درختان به دليل رشد سريع و چوب باکيفيت در بخش وسيعی کاشته می شوند. اين گونه گياهی هم‌اکنون از گروه گونه‌های کم‌خطر به فهرست گونه‌های در معرض انقراض منتقل شده که خطراتی نظير بزهای وحشی و شيوع گسترده عوامل بيماری زا تهديدهای جدی براي اين درختان محسوب می شوند.

يکی ديگر از گياهانی که سابقا در فهرست گونه‌های کم‌خطر قرار داشته، درخت سدر اطلس با نام علمی Cedrus atlantica و بومی کوهستان‌های الجزاير و مراکش است. اين درخت نيز اکنون به دليل قطع بی رويه و کاهش تعداد آن در اثر هجوم آفت‌های مختلف در فهرست گونه‌های در معرض خطر وارد شده است.

از سوی ديگر اقدامات حفاظتی سبب بهبود وضعيت درختان سرو لوسان با نام علمی Chamaecyparis lawsoniana شده است. در حالی که اين درختان در گذشته جزو گونه‌های پر داد و ستد بودند، اکنون با توجه به اقدامات کنترلی بهتر در ايالت‌های کاليفرنيا و اورگن به فهرست گونه‌های بهبوديافته منتقل شده‌اند که اگر اقدامات حفاظتی فوق ادامه پيدا کند، گونه اين درخت مخروطی طی 10 سال آتی به فهرست گونه‌هايی با کمترين تهديد وارد خواهد شد.

پوشش گياهی مخروطيان، قديمی ترين و بزرگترين گونه‌های گياهی در جهان هستند. بعنوان مثال طول عمر درخت کاج زبره با نام علمي Pinus longaera  که بومی جنوب غربی ايالات متحده است تا 5000 سال هم می رسد و درخت سرخ چوب ساحلی با نام علمی  Sequia sempervirens    نيز می تواند تا ارتفاع 110 متری رشد کند.

جنگل‌های درختان مخروطی به همراه تالاب‌ها بيش از هر زيست‌بوم ديگري در زدودن کربن موثر هستند چرا که درختان و جنگل‌هاي مناطق معتدل و استوايی سه برابر بيش از ساير زيست‌بوم‌ها کربن موجود در محيط زيست را می زدايند. بعلاوه ارزش‌های اقتصادی آنها به واسطه داشتن چوب‌های نرم برای توليد کاغذ و الوار، بسيار زياد است. همچنين از پوسته بسياری از گونه‌های درختان سرخدار، ماده ضد سرطان Taxol استخراج می شود.

بنابراين گزارش، برای نخستين‌بار در به‌روزرسانی اخير فهرست قرمزIUCN  نتايج جهانی ارزيابی از ميگوهای آب شيرين نيز ارائه شده که نشان می دهد 28 درصد آنها در معرض خطر انقراض هستند. 10 درصد از جمعيت ميگوها برای مصارف غذايی بشر استفاده می شود. در اين بين شاه‌ميگوهای رودخانه‌ای با نام علمی Macrobrachiumrosenbergii نيز هستند که بخش مهمی از زنجيره غذايی آب‌های شيرين را تشکيل می دهند. اين گونه آبزی با تهديدهای جدی نظير آلودگی محيط زيست، تغيير وضعيت زيستگاه و تجارت آکواريومی روبرو هستند.

حلزون‌های مخروطی نيز برای نخستين بار در اين فهرست مورد ارزيابی قرار گرفتند و اکنون به گروه گونه‌های در معرض انقراض پيوسته‌اند. اين جانوران به عنوان يک صياد، عامل مهم و تاثيرگذار در اکوسيستم‌های دريايی هستند .آنها همچنين به واسطه داشتن ماده سمی که برای توليد داروهای جديد موثر در تسکين درد بيماری هاي صعب‌العلاج از آن استفاده می شود، بسيار ارزشمند هستند. اين جانوران به دليل داشتن پوسته بسيار زيبا قرن‌ها براي تهيه کلکسيون مورد استفاده قرار گرفته‌اند که در برخی گونه‌های نادر با رقمی معادل هزاران دلار دست به دست شده‌اند. تخريب زيستگاه و آلودگی محيط زيست از مهم‌ترين تهديدهای پيش‌روی حلزون‌های مخروطی است.

يکی ديگر از گونه‌هايی که در به‌روزرسانی اخير مورد ارزيابی قرار گرفته گرازماهی بدون باله با نام علمی Neophocaena asiaeorientalis asiaeorientalis  است که از زيرگونه‌های کمياب آب‌بازسانان در آب‌های شيرين باقی مانده در جهان هستند. اين گرازماهی ها در رودخانه‌ «يانگ تسه» چين و دو درياچه متصل به آن يعنی «پويانگ» و «دونگ تينگ» يافت شده‌اند.

جمعيت اين گرازماهی ها در سال 2006 ميلادی 1800 قطعه برآورد شده بود که از سال 1980 ميلادی جمعيت آنها سالانه پنج درصد کاهش يافته است. اين روند رو به کاهش آنها را در فهرست گونه‌های به شدت در معرض خطر انقراض قرار داده است. خطراتی نظير صيد غيرقانونی، ترافيک شديد کشتيرانی، استخراج شن و آلودگی، اين آبزيان را تهديد می کند.

در اين ارزيابی ها گراز لب سفيد آمريکايی با نام علمی Tayassu pecar نيز مورد بررسی قرار گرفت. اين گراز‌ها از خانواده خوک‌ها هستند که در نواحی آمريکای مرکزی و جنوبی يافت می شوند. در اين بررسی مشخص شد جمعيت اين گرازها در کاستاريکا 89 درصد و در مکزيک و گوآتمالا 84 درصد کاهش يافته و به اين ترتيب آنها را در فهرست گونه‌های آسيب‌پذير قرار داده است. از دلايل اصلي کاهش جمعيت گرازهای لب سفيد می توان به شکار و تحليل زيستگاه آنها اشاره کرد اما در بسياری از مناطق عواملی نظير بيماری ها در کاهش جمعيت آنها نقش داشته است.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت، در به‌روزرسانی جديد فهرست قرمزIUCN  همچنين از سه گونه جانوری به عنوان گونه‌های منقرض شده ياد شده است.

سوسمار عظيم‌الجثه «کيپ ورده» که آخرين بار در سال 1912 ميلادی رويت شده به دليل رشد جمعيت موش‌ها و گربه‌ها منقرض شده است. نسل ماهی «پاپ سانتاکروزبا نام علمی Cyprinodon arcuatus نيز که نخستين بار در حوزه رودخانه «سانتاکروز» ايالت آريزونا يافت شده اکنون به دليل کاهش حجم آب اين رودخانه منقرض شده است. گونه سوم، ميگوی آب شيرين با نام علمیMacrobra chium leptodactylus  است که قربانی نابودی زيستگاه‌ و توسعه شهری شده است.

سايمون استوارت، رييس کميسيون بقای گونه‌های IUCN در پايان تاکيد کرد: يک بار ديگر به‌روزرسانی فهرست قرمز IUCN  به ما اخبار ناگواری را منتقل کرد اما با اين حال در اين فهرست جديد نشانه‌هایی از موفقيت نيز به چشم می خورد. بعنوان مثال افزايش تلاش‌های نجات‌بخش در کاستاريکا از وجود قورباغه‌های نهریBrook Frog  و قورباغه‌های چشم سبز در اين کشور پرده برداشت. با اين حال بدون ترديد برای جلوگيری از روند رو به کاهش گونه‌های زيستی نياز به فعاليت‌های بيشتر و گسترده‌تر است.

منبع: www.iren.ir /ایرن
نویسنده خبر: لیدا داور
تاریخ انتشار: 1392/06/09 - 9:28
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک