English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
توله پلنگ گچساران جان باخت + عکس

روز گذشته یک پلنگ دیگر هم کشته شد. این پنجمین پلنگ ایرانی است که در کمتر از یک ماه گذشته در نقاط مختلف کشور به دلایل گوناگون کشته شده است. در سال ۹۲ تاکنون ۱۰ پلنگ کشته شده است.

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از تلف شدن توله پلنگی که در جاده گچساران - دیل با یک خودرو برخورد کرده بود و تصور می شد جان سالم به در برده به دلیل خونریزی داخلی خبر داد.

کیوان هوشمند دراین باره به مهر گفت: متاسفانه توله پلنگی که چهارشنبه شب حوالی ساعت ۲۲ در محور گچساران به دیل با یک خودرو برخورد کرده بود غروب پنجشنبه حین انتقال به یاسوج تلف شد.

به گفته وی، چهارشنبه شد گذشته زمانی که یک پلنگ ماده به همراه دو توله اش درحال عبور از جاده فوق در محدوده دشتک بودند، یکی از توله ها با یک خودرو پژو ۲۰۶ برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه آسیب می بیند: پس از این حادثه سرنشینان خودرو که ۳ جوان بودند توقف کرده و موضوع را به محیط زیست گچساران گزارش می دهند. راننده خودرو در توضیح ماجرا به مامورین گفته که یک پلنگ بالغ و یک توله از عرض جاده عبور کردند و ما با توله دوم که کمی عقب تر حرکت میکرد برخورد کردیم. زمانی که از ماشین پیاده شدیم پلنگ مادر برگشت و به سمت توله اش آمد ولی با دیدن ما فرار کرد.

هوشمند گفت: صبح پنجشنبه با حضور دامپزشک توله پلنگ تحت معاینه و درمان اولیه گرفته و شرایط عمومی نسبتا مناسبی پیدا کرد به نحوی که شروع به غرش کرده و حالت تهاجمی از خود نشان داد و حتی تصمیم گرفته شد پس از تاریک شدن هوا و خلوت شدن منطقه توله پلنگ در ارتفاعات محل برخورد با خودرو رهاسازی شود. بعد از ظهر پنجشنبه طی دستوری از سازمان مرکزی محیط زیست اعلام شد که توله پلنگ باید جهت درمان به پردیسان تهران فرستاده شود.

جمشید عبدی پور ضمن ابراز تاسف از بروز این حادثه گفت: نهایتا ساعت ۱۷ پنجشنبه زمانیکه درحال انتقال حیوان به یاسوج بودیم تا از آنجا به تهران منتقل شود، توله پلنگ در بین راه تلف شد که به احتمال فراوان به دلیل خونریزی داخلی ناشی از برخورد با خودرو بوده است.

در کمال ناباوری در کمتر از یک ماه گذشته این پنجمین پلنگ ایرانی است که در نقاط مختلف کشور به دلایل گوناگون کشته شده است.

منبع: خبر آنلاين
تاریخ انتشار: 1392/10/08 - 6:8
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک