English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
از ماجرای گاف رسانه ملی تا کشته شدن 6 قلاده پلنگ در یک ماه گذشته و فرهنگ سازی های صورت نگرفته

زیست بوم/سمیرا خباز:چند ماه گذشته در اخبار سیما شاهد پخش گزارشی بودیم از چوپانی لرستانی که از قهرمانان محیط‌زیست ایران شده است.
این چوپان لرستانی که از شلیک به پلنگی که به گله‌اش حمله کرده بود خودداری کرد، از سوی تلاشگران محیط‌زیست ایران مورد تقدیر قرار گرفت.
در جریان حمله پلنگ گرسنه، بیش از ۴۴ بز و گوسفند این چوپان کشته شدند ولی چوپان جوان از کشتن پلنگ خودداری کرد.
زخمی شدن 44 بز و گوسفند توسط یک پلنگ منطقی نیست
اما همان روزها یکی از کارشناسان محیط زیست از گاف صداو سیما پرده برداشت و گفت: پلنگ اگر گرسنه باشد، یک شکار را می کشد و اگر هم بخواهد بخورد، یک شکار را می خورد و زخمی شدن 44 بز و گوسفند توسط یک پلنگ منطقی نیست و این حرکت رسانه ملی نه تنها باعث تشویق دیگر چوپانان نمی شود بلکه ترس بی مورد از این حیوان را چند برابر می کند و شاید شاهد افزایش تلفات آن نیز باشیم.
پس ماجرای چوپان لرستانی، در یک ماه گذشته 5 قلاده پلنگ در کشور تلف شدند، یک قلاده پلنگ دیگر نیز هم در خرم آباد مورد اصابت گلوله افراد ناشناس قرار گرفته بود و به تهران منتقل شد و به گفته پزشکان معالجش به احتمال زیاد برای همیشه فلج خواهد شد.
معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست: مهمترین عامل تلفات پلنگ تصادفات جاده ای است
معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرگزاری دانا می گوید: در 6 سال گذشته 64 پلنگ تلف شده اند، که به طور متوسط سالیانه 10-11 قلاده تلفات پلنگ داشته ایم.
وی می افزاید: این وضعیت عوامل متعددی دارد که از مهم ترین آنها حوادث جاده ای است.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست برای حل این مشکل می گوید: در دوره گذشته و دوره جدید مکاتباتی با وزارت راه و راهنمایی و رانندگی انجام شد و پیشنهاد شد تابلوهای هشدار عبور حیوانات و تابلوهای کاهش سرعت و حتی سرعتگیر در مناطق زیست حیوانات نصب و آموزش های زیست محیطی در این مناطق انجام شود.
وی تصریح کرد: باید نقاط حادثه خیز مشخص شود و پس از آن تمهیداتی در محل زیست و عبور این حیوان صورت گیرد.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ: یکی از مهمترین عوامل کشتار پلنگ در کشور تصویری است که دامداران از این حیوان در ذهن دارند
اما مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ در گفتگو با خبرگزاری مهر، تشکیل کارگروهی ویژه در سازمان محیط زیست برای رسیدگی به وضعیت شکار پلنگ و حفاظت از این گونه را ضروری می داند و یکی از مهمترین عوامل کشتار پلنگ در کشور را تصویری می داند که در میان دامداران از این حیوان وجود دارد و این گونه را یک گونه آسیب رسان به دام هایشان می پندارند.
جوکار معتقد است: فرهنگ سازی در میان دامداران و مشخص کردن مسیر هایی که این گونه بیشتر تردد می کند برای جلوگیری از تصادفات جاده ای از مهمترین راهکار هایی است که می توان برای کاهش تلفات پلنگ آغاز کرد.


 

منبع: زيست بوم
تاریخ انتشار: 1392/10/18 - 8:55
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک