English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
تأثیر مقطعی انتقال پایتخت در کاهش آلودگی هوا

دکتر یوسف رشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: از بعد کلی توزیع یکنواخت امکانات در سراسر کشور یک اصل مورد تأیید تمام کارشناسان است.

به گفته وی، اما موضوع انتقال پایتخت ابعاد مختلفی دارد که یکی از آنها کاهش آلودگی هواست که به نظر می رسد نمی تواند در این مسئله نقش چندان موثری داشته باشد و تنها درمانی مقطعی است که آلودگی را از یک شهر برای مدتی دور و در شهری دیگر مستقر می کند.

رشیدی اظهار داشت: اما برای کاهش آلودگی هوا طرح ها و راه حلهای کاربردی وجود دارد که در برخی کشورها که هم از نظر آلاینده ها و هم از نظر جمعیت وضعیت بدتری از تهران داشته اند اجرا شده و نتایج خوبی گرفته شده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست تصریح کرد: برای کاهش بار ترافیک در سطح پایتخت نیز می توان با یک برنامه ریزی اصولی و اجرای به موقع برنامه ها اقدامات موثری بدون انتقال پایتخت انجام داد.

وی افزود: در زمینه کاهش آلاینده در کشور هم هر جایی که قوانین مناسب و اجرای اصولی با نظارت مداوم همگام شده نتایج خوبی حاصل شده کما اینکه تجارب نسبتاموفق در زمینه کاهش سرب، آزبست و منو اکسید کربن گویای این واقعیت است.

رشیدی یاد آور شد: انتقال پایتخت هم مانند زوج و فرد کردن تردد خودرو ها و یا تعطیلی مدارس و ادارات تنها موجب کاهش مقطعی آلودگی هوا می شود و نمی توان آن را به عنوان راه حل این موضوع مطرح کرد.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست گفت: البته اگر مسئولان در انتقال پایتخت اهداف استرانژیک و یا اقتصادی اجتماعی را دنبال می کنند در آن صورت موضوع فرق می کند اما این طرح نقشی در کاهش آلودگی هوا نخواهد داشت. 

منبع: www.iren.ir // ایرن
تاریخ انتشار: 1392/10/18 - 9:43
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک