English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
مقابله با «جنگ جهانی حیات‌وحش» به کمک پهپادها

شکارچیان غیرمجاز امروز با دستیابی به فن‌آوری‌های جدید و پیشرفته، «جنگ جهانی در حیات وحش» را به اوج رسانده‌اند.

در آسیا این شکارچیان با نفوذ کردن به سیگنال‌های ارسالی از سوی ببرها به ماهواره، رد آنها را گرفته و شکارشان می‌کنند. در آفریقا نیز باندهای خلافکار به طور مکرر با بالگرد و دوربین‌های مادون قرمز و تجهیزات دید در شب و در تاریکی شب، فیل‌ها را شکار می‌کنند.

برای مقابله با گسترش این گونه سیستم‌های پیشرفته در قاچاق حیوانات، فعالان حیات وحش نیز باید خود را به فن‌آوری‌های جدید تجهیز کنند اما به دنبال محدودیت بودجه‌ها، جنگلبانان دولتی، محیط‌ بانان و گروه‌های حافظ حیات وحش در این مساله ناموفق بوده‌اند.

با این حال در این گزارش تاکید شده است که استفاده از پهپادها می‌تواند تنها گزینه مناسب باشد. این پهپادها با اندکی تخصیص هزینه بیشتر می‌توانند توان کنترل و نظارت حافظان حیات وحش را افزایش دهند.

به گزارش لایوساینس، در حال حاضر کارشناسان حیات وحش با استفاده از پهپادها توانسته‌اند با موفقیت کرگدن‌ها را در نپال تحت نظر بگیرند. آنها همچنین توانسته‌اند با کمک این تجهیزات، زیستگاه فیل‌ها را در سوماترا زیر نظر گرفته و از توسعه صنایع استحصال روغن نخل جلوگیری کنند. این فن‌آوری همچنین ظرفیت بسیار بالایی در تعقیب صیادان و ماهیگیران سواحل دارد.

در این راستا ساخت پهپادها و دگرگونی طراحی آنها با اهمیت کنترل هزینه‌ها و حفظ کارایی باید در دستورکار طرفداران حیات‌وحش قرار گیرد که در این زمینه مواردی نظیر افزایش طول عمر باتری، افزایش برد پرواز، افزایش قدرت حمل بار، استفاده از حس‌گرهای ارزانتر مادون قرمز و قابلیت ارسال لحظه به لحظه تصاویر می‌توانند جزو مهمترین تغییرات در طراحی پهپادهای جدید تلقی شوند.

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1392/10/30 - 9:0
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک