English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
واگذاري آشوراده مغاير قانون اساسي است

الهه موسوی: رييس سازمان حفاظت محيط زيست كشور در سفر به استان گلستان درباره طرح گردشگري آشوراده گفت: «به هيچ عنوان هيچ زميني به سرمايه‌گذار واگذار نخواهد شد و در نهايت بدون تاييد سازمان حفاظت محيط زيست، هيچ اتفاقي در آشوراده نخواهد افتاد.»

 

به گزارش زیست بوممعصومه ابتكار در گفت‌وگو با «اعتماد» تاكيد كرد: «در جلسه‌يي با آقاي دكتراسحاق جهانگيري به صراحت توضيح داديم كه آشوراده به هيچ عنوان ظرفيت گردشگري سنگين و حتي ساخت وساز و هتلسازي را ندارد و اگر هم بخواهد ساخت‌و‌سازي صورت بگيرد بايد در اطراف آشوراده باشد و جزيره صرفا مكاني براي طبيعت‌گردي باشد. البته مسائلي مانند فاضلاب و پسماند و ديگر آلودگي‌هاي جزيره هم بايد ساماندهي شود. اين را نيز اعلام كرده‌ايم كه ظرفيت طبيعي در حد كمترين ظرفيت سازه و كمترين دخل و تصرف در طبيعت باشد و شرح خدمات سازمان براي مشاور تعيين‌كننده خواهد بود و در نهايت بايد تاييد سازمان در اين مساله باشد و بدون تاييد سازمان، هيچ اتفاقي نخواهد افتاد.»

 

معاون رييس‌جمهوري درباره «طرح گردشگري آشوراده» و حساسيت اين منطقه و بررسي آن در سطح ملي گفت: «براي آشوراده هيچ طرحي وجود ندارد. نبايد فراموش كنيم كه آشوراده پناهگاه حيات وحش است و اقدامات ويژه‌يي را در بحث گردشگري مي‌طلبد. در حال حاضر تنها بحث تفاهم و ابلاغي است كه اين كار بايد با هماهنگي و نظارت دقيق سازمان محيط زيست انجام شود.» ابتكار يادآوري كرد: «هر طرح گردشگري در آشوراده قابل اجرا نيست و محيط زيست در تمام مراحل بر تدوين و اجراي طرح نظارت خواهد داشت. اين منطقه تحت حفاظت سازمان محيط زيست است و ما مسووليت قانوني براي نظارت و كنترل منطقه داريم. مطمئن باشيد هيچ واگذاري در اين منطقه اتفاق نخواهد افتاد. عرصه‌هاي ملي قابل واگذاري نيست و واگذاري آن با قانون اساسي مغايرت دارد. براي واگذاري هر عرصه ملي موضوع بايد در شوراي عالي حفاظت محيط زيست بررسي شود.»

 

حقآبه تالاب‌ها

 

ابتكار در پاسخ به اين سوال كه آيا سازمان حفاظت محيط زيست درباره افزايش حقآبه تالاب‌ها تصميمي ندارد، گفت: «سازمان در مراجع مختلف بحث حقآبه تالاب‌ها را پيگيري و مطرح كرده است و در شوراي عالي آب نيز مفصل وضعيت بحراني آب را طرح كرده‌ايم و بسياري از عوارضي كه امروز شاهد آن هستيم به دليل احداث سدها بدون رعايت ملاحظات زيست‌محيطي و تامين نشدن حقآبه رودخانه‌ها و تالاب‌هاست. تالاب‌هاي خشك شده منشا ريزگرد و آلودگي هوا براي بسياري از شهرهاي ما شده‌اند؛ براي مثال تالاب ميقان كه هم دچار آسيب شده و هم معدني در آن وسط در حال فعاليت است كه آلودگي بسيار زيادي را براي هواي شهر اراك ايجاد كرده است. بر اين اساس مساله حقآبه تالاب‌ها را بايد بسيار جدي گرفت و سازمان هم پيگير اين موضوع هست. اما اينكه ميزان اين حقآبه چقدر است بايد طبعا دستور كار مشتركي بين وزارت نيرو و سازمان حفاظت محيط زيست قرار بگيرد و از آن كانال به يك جمع‌بندي و نتيجه منطقي برسد. اما آنچه در دنيا نيز مرسوم است مي‌گويند ما فقط اجازه داريم تا 20 درصد از ذخاير طبيعت برداشت كنيم در حالي كه متاسفانه اين رقم در كشور ما بسيار بيشتر از 20 درصد است و همين سبب شده كه ما دچار ناپايداري‌هاي بسياري بشويم. او اظهار اميدواري كرد كه هرچه سريع‌تر بتواند اين روند را براي بهبود وضعيت تالاب عملي كند.»

 

رييس سازمان حفاظت محيط زيست كشور درباره تامين بودجه احداث گزينه شمالي پارك ملي گلستان گفت: « اگر ما با اين رويكرد كه بايد پارك ملي گلستان را حفاظت كنيم و اين اعتبار براي حفاظت از اين

 

پارك ملي پيش بيني شود يك طرح فاينانس است كه بخش خصوصي در منافع اين كار سرمايه‌گذاري كند و در طرح‌هاي گردشگري پارك ملي گلستان سهيم شود و در توسعه روستاهاي در مسير نيز موثر است. اين منافع را هم پيش‌بيني كند.»

 

 

وضعيت پرسنل محيط زيست و محيط‌بان‌ها

 

محيط‌بان‌ها و ديگر پرسنل محيط زيست وضعيت بغرنجي دارند، هم از نظر ميزان دستمزدها و هم به لحاظ دريافت اضافه كاري و حق ماموريت. مخصوصا در افزايش نمايشي و چندماهه دستمزدها در سازمان محيط زيست دولت دهم در دو ماه ابتداي سال 1392. حالا محيط‌بان‌ها مي‌خواهند بدانند رييس جديد سازمان محيط زيست برايشان چه تصميمي دارد. هرچند ميراثي كه محمدي‌زاده به ابتكار تحويل داده سرشار از ويراني و تخريب و خالي از هرگونه اعتبار است اما محيط‌بان‌ها حافظان انفالند و اگر زندگي‌شان تامين نشود چگونه مي‌توان انتظار درست انجام دادن وظيفه را از آنان داشت؟

 

رييس سازمان محيط زيست در اين باره به «اعتماد» گفت: «در حال حاضر متاسفانه منابع مالي سازمان بسيار محدود است و ما در اين شرايط قدرت مانور چنداني نداريم اما تمام تلاش خودمان را از همان بدو ورود به سازمان آغاز كرده‌ايم و مكاتباتي را انجام داديم كه بتوانيم براي اصلاح پايه حقوقي سازمان حفاظت محيط زيست براي تغيير اين شرايط اقدام كنيم.» ابتكار يادآور شد: «كميته‌يي را براي رسيدگي به امور محيط‌بان‌ها و دادگاه‌هايشان تشكيل داديم. اعتباراتي را نيز درخواست كرده‌ايم و اميدواريم بخشي از آن تامين شود. موافقت اوليه آن را نيز گرفته‌ايم و اميدواريم فعلا مسكني باشد براي مشكلات حادي كه محيط‌بان‌هاي عزيز دارند ولي در كنار آن تلاش مي‌كنيم كه پايه حقوقي و مشكلات حادي كه محيط‌بان‌ها و هم ديگر پرسنل سازمان دارند در كار آنها حل بشود.»

 

گشت هوايي محيط زيست

 

از ديگر اشتباهات فاحش در زمان دولت نهم خريداري هواپيماهاي جايروپلن براي راه‌اندازي گشت هوايي استان تهران بود. همان گشت هوايي كه با تمام اشكالاتش بازويي براي كمك به مناطق سازمان بود و حالا نزديك به چهار سال است كه تعطيل شده است. حالا راه‌اندازي اين گشت بيش از هر زمان ديگري براي تهران و نيز استان‌هاي ديگر به ويژه استان‌هاي شمالي احساس مي‌شود. مخصوصا در آتش سوزي اكوسيستم‌هاي جنگلي استان‌هاي شمالي در مناطق صعب العبور جنگلي و كوهستاني شمال ايران بيش از هر زمان ديگري ضرورت تاسيس دوباره آن بر همگان ثابت شده است.

 

دكتر معصومه ابتكار در اين باره گفت: «هواپيماهاي گشت هوايي محيط زيست الان مشكلات حقوقي دارند و علاوه بر آن مشكلات مالي كه حتي مبالغ براي هزينه نگهداري و... هواپيما بوده پرداخت نشده و ما ميراث بسيار دشواري را در اين راستا تحويل گرفتيم. البته گزارش‌هاي متعددي از وضعيت‌هاي مثبت و منفي اين هواپيما دريافت كرده‌ايم كه قرار است با توجه به اينكه بحث ايمني آنها زير سوال است و از آن سو نيز راجع به اينكه نگهداري آنها نيز هزينه‌هاي بسيار سنگيني دارد كلا در اين سياست بازنگري شده و بر اين اساس امكان استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين كه اخيرا وزارت دفاع اعلام كرده كه در حال ساخت آن است شايد استفاده از اين دستگاه‌ها باعث شود كه براي برخي مناطق‌مان استفاده كنيم.

منبع: اعتماد
تاریخ انتشار: 1392/10/30 - 9:40
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک