English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
وعده های زیست محیطی دکتر روحانی به خوزستانی ها

دکتر حسن روحانی در نخستین سفر استانی خود به استان خوزستان در جمع مردم این استان در خصوص برنامه های دولت تدبیر و امید برای رونق کشاورزی، احیای کارون و لایروبی اروند سخن گفت.
به گزارش زیست بوم، در این سخنرانی ضمن پوزش از تاخیر رخ داده در سفر به خاطر مشکل مه‌گرفتی و مشکل پروازی گفت: خوزستان سرزمینی است که هرچقدر دولت تلاش و سرمایه‌گذاری برایش کند، کم انجام داده است. اولین قدمی که دولت قبل از این سفر بحث‌هایش را انجام داده است، و به حول و قوه الهی آن را شروع خواهد کرد و در دولت یازدهم به اذن پروردگار آن را به ثمر خواهد رساند، کشاورزی استان خوزستان است. ما برای آماده کردن 550 هزار سرزمین این استان که زیر کشت قرار بگیرد، نیازمند هستیم برای 1500 هزار میلیارد تومان. برای این رقم دولت پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده است. ما از طریق صندوق توسعه در طول سه‌سال آینده انشاءالله همه‌ی این زمین‌ها را آماده کشت خواهیم کرد و این کار بسیار بزرگی است که باید در این استان انجام شود.

رئیس جمهور افزود: در سفر مقام معظم رهبری حدود 17 سال قبل این برنامه مورد تاکید قرار گرفته. قدم‌هایی در این زمینه برداشته شده اما باید این قدم ها تکمیل شود. امروز رئیس جمهور شما به شما قول می دهد که همه توان دولت را برای اجرای این پروژه عظیم و بزرگ استان به  کار گیرد.

دکتر روحانی در ادامه بیان داشت: کار دوم، احیای کارون خواهد بود که احیای شریان حیات خوزستانی هاست. شورای عالی آب در دولت یازدهم تصمیم گرفت از سرشاخه‌های کارون جز برای آب آشامیدنی هیچ اقدام دیگری صورت نخواهد گرفت. هر طرح و پروژه دیگری اگر قبلا جزو برنامه بوده، بدانید که متوقف خواهد شد. برای احیای کارون، باید برای پس‌ماندها و فاضلاب‌هایی که به این رودخانه متاسفانه می‌ریزد، باید  جلوگیری شود. برای این کار طرحی که برای تصفیه شهر اهواز هست، به سرعت پیگیری خواهد شد.

حسن روحانی افزوذ: ما این موضوع را در دولت مورد بررسی قرار دادیم و طرح تکمیل این پروژه را با دادن سرعت لازم در زمانی کوتاه که اعلام خواهم کرد، به اتمام خواهیم رساند. البته پروژه حل مسئله فاضلاب در شهرهای دیگر هم در این استان در دستور کار می باشد.

دکتر روحانی بیان داشت: مسئله سوم، مسئله آب برای شهرهای مختلف استان خوزستان بویژه اهواز، خرمشهر و آبادان است. به گزارش تسنیم، روحانی افزود: آب آشامیدنی اهواز انشاءالله به حول و قوه الهی هفته آینده وصل خواهد شد. و برای خرمشهر و آبادان تلاش پیگیر خواهد شد تا در زمانی کوتاه آنها هم به ثمر نهایی برسد. من طرح های دیگری هم دارم که توضیح میدهم مانند قطار شهری در اهواز، مثل آزادراهی که بین بندر امام و تهران است و بخشی باید تکمیل شود. از اندیمشک تا اهواز و بقیه طرح ها که در سخنرانی ها و مصاحبه هایم توضیح می‌دهم.

وی افزود: اما خرمشهر و آبادان؛ به عنوان سمبل مقاومت استان در دوران دفاع مقدس، شهری که توسط متجاوزین اشغال شد. شهری که بخشی از ان در آبادان به اشغال درآمد و مقاومت کرد. برای آبادانی خرمشهر و آبادان دو طرح مورد نظر است. اول پاکسازی و لایروبی اروند. برای این کار باید با توافق دولت عراق این کار را به ثمر برسانیم. در سفر نخست‌وزیر عراق به تهران به طور مفصل در این زمینه صحبت کردم و به او گفتم باید آبادان و خرمشهر و بصره و ... آباد شوند. و این راهش پاکسازی و لایروبی اروند است. ما توافق کلی را انجام دادیم. هیئتی به بغداد رفت و هم اکنون هیئتی از عراق در تهران است. این مسیر را ادامه میدهیم تا اروند را به صورتی در آوریم که نه تنها کشتیرانی در آن میسر باشد بلکه بخشی از رفع بیکاری توسط آن انجام شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به منطقه آزاد اروند بیان داشت: مسئله بعد منطقه آزاد است. منطقه آزاد اروند شرایطش مناسب نیست. دولت مصمم است کل آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اروند اعلام کند. همه‌ی این نکاتی که عرض کردم موجب حرکت و شکوفایی در این استان خواهد شد. طرح اولی که گفتم، ظرف 3 سال، 550 هزار هکتار را انشاءالله به همت مردم و با تلاش دولت زیرکشت خواهیم برد، 300 هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم درست خواهد کرد. بنابراین ما می توانیم با اقدامات موثر، خوزستان را از شرایط فعلی به شرایط مطلوب برگردانیم. البته در زمینه شهرستانهای دیگر و طرح های دیگر در بحث رادیوتلویزیونی به عرض ملت بزرگ ایران خواهم رساند.

منبع: زيست بوم
تاریخ انتشار: 1392/11/02 - 9:7
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک