English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
نفس تالاب‌هاي پلدختر به شماره افتاد

به گزارش خبرگزاري فارس از پلدختر، در حالي که قرار بود، طي يک برنامه مسئولان امر براي جلوگيري از خشک ‌شدن تالاب‌هاي پلدختر اقدام به پمپاژ آب از رودخانه به اين تالاب‌ها کنند، نه تنها اين وعده عملي نشده است، بلکه هفته گذشته آبفا لرستان براي تامين آب شرب روستاهاي جنوبي پلدختر بدون در نظر گرفتن عواقب زيست محيطي اقدام به حفر دو حلقه چاه عميق کرده، به صورتي که فعاليت در اين زمينه آغازشده است و به گفته کارشناسان اگر هرچه زودتر جلوي آن گرفته نشود، بايد در آينده نزديک شاهد مرگ تالاب‌هاي پلدختر باشيم.
تالاب‌هاي کم نظير از پتانسيل‌هاي زيست محيطي، اقتصادي، اجتماعي، ورزشي، زاد‌آوري آبزيان، منبع انرژي لجني و گياهي، حيات وحش، حمل و نقل، شيلات، ذخيرگاه مواد ژنتيکي گياهي و جانوري، جلب گردشگر و ده‌ها کارکرد متفاوت ديگر را به صورت يک‌جا در خود دارند.
براساس نظر کارشناسان ارزش اکولوژيکي تالاب‌ها 10 برابر جنگل‌ها و 200 برابر زمين‌هاي زراعي ديم است، اما اين شاهکار آفريدگار را قدردان نيستيم و با اقدام‌هاي ناشيانه و غيرکارشناسي با دست خود آن‌ها را نابود مي‌کنيم.
* تالاب‌هاي پلدختر زيباترين مناظر طبيعي
تالاب‌هاي شهرستان پلدختر در 12 کيلومتري جنوب شهر پلدختر قرار دارند و با مهاجرت پرندگان از مناطق سيبري اين تالاب‌ها چشم انداز زيباتري به خود مي‌گيرند.
*اين تالاب‌ها چشم هر رهگذري را مجذوب خود مي‌کنند
وسعت اين تالاب‌ها يا به اصطلاح گريها بالغ بر 45 هکتار است که گري‌بلمک بزرگ‌ترين و گري سيه کوچک‌ترين آن‌ها است و همگي به جز گرگر در همه فصول سال از طراوت قابل توجهي برخوردار هستند..
گري پا به نار و گري تاف کنار هم و گري کبود حالتي شبيه جزيره به خود گرفته‌اند، گري جمجمه به معناي جنبان که حالت تحرک دارد.
آب شيرين تالاب تنگ فني و گياهاني چون بلمک، ني، بلوط، پونه و بابونه در حاشيه همه تالاب‌هاي اين منطقه مناظر دل فريب و چشم نوازي را به وجود آورده‌اند.
*هفت تالاب باقي‌مانده دائمي جنوب شهر پلدختر
هفت تالاب باقي‌مانده دائمي جنوب شهر پلدختر در مجموع با مساحتي حدود 45 هکتار در اثر عوامل مختلف طبيعي و انساني از جمله تغييرات اقليمي و خشکسالي‌هاي پي در پي، تبخير شديد، تغذيه نامناسب، عدم رعايت حريم زيست محيطي، اکولوژيکي تالاب‌ها از سوي مجريان، عدم رعايت حق آب طبيعي تالاب‌ها، حفر چاه و برداشت آب ( شرب و کشاورزي ) در اطراف و حريم آن‌ها ، در معرض خطر انقراض قرار دارند، به طوري که مقايسه حجم فعلي آب تالاب‌ها با حجم آب آنها در سال 1376 نشان مي‌دهد که حجم آب آنها نسبت به 12 سال قبل در مجموع حدود 50 درصد کاهش داشته است.
*سن تالاب‌هاي پلدختر معادل سن لنداسلايد سيمره است
يک کارشناس زمين شناسي در اين زمينه گفت: براساس بررسي‌هاي زمين شناسي، تالاب‌هاي يازده‌گانه معروف پلدختر بر روي آهک‌هاي خرد شده، لنداسلايد سيمره واقع شده که حدود10 تا 11 هزار سال پيش در اثر وقوع زلزله‌اي به بزرگي بيش از 7 ريشتر موجب رانش لايه‌هاي سنگي يال شمالي طاقديس کبيرکوه و مسدود شدن رودخانه‌هاي سيمره و کشکان و در نتيجه تشکيل درياچه‌اي عظيم در جنوب شهرستان پلدختر و شمال شهرستان دره شهر شده است.
جودکي سن تالاب‌هاي پلدختر را معادل سن لنداسلايد سيمره دانست و اظهار داشت: براساس مطالعات هيدروژئولوژي، منشاء آب تالاب‌هاي پلدختر، نزولات جوي بوده که با توجه به وضعيت زمين‌شناسي و توپوگرافي منطقه، تالاب‌ها نسبت به محدوده‌هاي همجوار پست‌تر و کف آنها نيز از رسوبات مارني دانه‌ريز و نفوذناپذير سازند گچساران است و جريان‌هاي زير سطحي به تبعيت از گراديان هيدروليک به سمت تالاب‌ها حرکت نموده و به داخل آنها زهکش و يا به صورت چشمه در مرز لايه آب‌دار با سنگ کف به داخل تالاب‌ها تراوش مي‌کنند.
اين کارشناس افزود: بر اساس آثار و شواهد موجود، تعداد تالاب‌هاي پلدختر بعد از وقوع لنداسلايد سيمره، بالغ بر 50تالاب کوچک و بزرگ بوده که از زمان تشکيل تا100 سال پيش، تحت تأثير عوامل طبيعي، بيشتر آنها خشک و منقرض شده‌اند و تنها تعداد 11تالاب که از تغذيه بهتري برخوردار بوده باقي مانده‌اند.
*بزرگترين وزيباترين تالاب‌هاي پلدختر با احداث زهکش نابود شد
يک کارشناس آب که نخواست نامش گفته شود، با بيان اينکه بزرگترين و زيباترين تالاب شهرستان پلدختر و استان لرستان، تالاب معروف گري‌بلمک با مساحتي حدود 600 هکتار بوده و متأسفانه در سال 1375 با احداث زهکش و از محل اعتبارات دولتي، به کارفرمايي اداره‌کل امور آب استان لرستان و در زمان آقاي محمد جواد محمدي‌زاده استاندار اسبق لرستان و رياست وقت سازمان حفاظت محيط زيست تغيير کاربري و خشک شد.
محل عکس شماره 78طبق برآورد برخي کارشناسان، ارزش هر هکتار تالاب ( در تالاب‌هايي که پذيراي حداقل 20 هزار پرنده مهاجر در سال باشند ) از لحاظ بوم شناختي به 100ميليون دلار مي‌رسد.
لذا با يک حساب سرانگشتي مي‌توان فهميد که چه خسارتي نصيب شهرستان محروم پلدختر شده است.
*مجوز حفر دو حلقه چاه در هاله‌اي از ابهام طرحي که مطالعه ندارد
بحث مجوز حفر دو حلقه چاه در کنار بلوط و در مجاورت تالاب‌هاي پلدختر يکي ديگر از نکات مجهول است که آيا مجوز لازم براي حفاري توسط متوليان اخذ شده است، يا نه ؟! و آيا اين طرح مثل ديگر پروژه‌ها مطالعه شده است؟!مسئول روابط عمومي آبفار لرستان در گفت‌وگو با فارس با بيان اينکه آبفار لرستان جهت حفر چاه مجوزهاي قانوني را اخذ کرده است، گفت: اين مجوزها توسط وزارت نيرو و در راستاي تامين آب شرب روستاهاي جنوبي پلدختر است که به نفت آلوده شده است.
حسن‌نژاد افزود: اين اقدام در جلسه‌اي که با حضور استاندار لرستان تشکيل شده، به تصويب رسيد است و وي دستور حفر چاه‌ها را صادر کرده است.
در ادامه مديرمنابع آب پلدختر با بيان اينکه مجوز يک حلقه چاه قبلا صادره شده است و قرار بود، اين حلقه در محله ديگري احداث شود، افزود: به خاطر اعتراض اهالي مکان اين چاه به جاي فعلي تغيير داده شده است.
مهري گفت: بحث حفر چاه دوم در سفر اخير استاندار لرستان مطرح شده و هنوز هيچ‌گونه پروانه‌اي از طرف منابع آب براي حفر چاه صادر نشده است.
يک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، با بيان اينکه حفر اين‌گونه چاه‌ها به خاطر نزديکي به تالاب‌هاي پلدختر نيازمند کار کارشناسي و مطالعه است، گفت: عدم مطالعه و احداث چاه در مجاورت تالاب‌هاي پلدختر باعث خشک شدن تالاب‌هاي پلدختر مي‌شود.
وي افزود: اميدواريم استاندار جديد لرستان مثل محمدي‌زاده استاندار اسبق يک خاطره بد را در اذهان عموم به خصوص نسل جديد و نسل‌هاي آينده با احداث يک طرح غير کارشناسي که باعث خشک شدن تالاب‌هاي پلدختر مي‌شود، را بنام خود ثبت نکند.
*حفر چاه در منطقه کنار بلوط با مجوز صورت گرفته است
در ادامه مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي لرستان گفت: حفر چاه در منطقه کنار بلوط پلدختر با مجوز شرکت آب منطقه‌اي لرستان صورت گرفته است.
عليرضا کاکاوند يادآور شد: در حال حاضر يک حلقه چاه در آن مکان وجود دارد، اما به دليل آب دهي پائين آن اين چاه جايگزين قبلي مي‌شود.
وي افزود: فاصله اين چاه با تالاب‌هاي پلدختر بيش از يک کيلومتر است و به گفته کارشناسان آب منطقه‌اي لرستان هيچ تاثيري بر آب تالاب‌ها ندارد.
*راهکارهاي جلوگيري از خشک شدن تالاب‌هاي پلدختر
با اين توصيف جهت جلوگيري از انقراض آنها اگر موارد زير در اسرع فقط حل نشود، بايد شاهد مرگ تالاب‌هاي هزاران ساله پلدختر باشيم هرچند بارها و بارها اين موارد اعلام شده است، اما گويا گوش شنوايي نيست و بيشتر عملکردها محيط‌ زيست در سخن زيبا گفتن و فيلم يادگاري گرفتن است و لاغير، اميدواريم اين بار شاهد حرکت عملي از طرف مسئولان باشيم.
*اقدامات زير براي حفظ بقاي تالاب‌هاي پلدختر ضروري است:
1- جلوگيري از فعاليت حفر دوحلقه چاه در نزديکي تالاب‌هاي پلدختر (منطقه کناربلوط) در کوتاه‌ترين زمان و تعيين حريم قانوني تالاب‌ها و جلوگيري از برداشت آب و يا صدور پروانه حفر در حريم آبي و زيست محيطي و اکولوژيکي آنها توسط شرکت آب منطقه‌اي و اداره کل محيط زيست استان لرستان.
2- انجام سريع مطالعات تغذيه و تأمين آب تعداد شش تالاب محدوده ولي عصر و تنگ فني از طريق ايستگاه پمپاژ و برداشت آب از رودخانه کشکان در فصول پر آبي ( زمستان و بهار )، لازم بذکر است که با برداشت ساليانه حدود شش ميليون متر مکعب آب در فصول پر آبي از رودخانه کشکان و پمپاژ و تزريق آن به تالاب‌هاي شش گانه ولي عصر و تنگ فني مي‌توان تالاب‌هاي پلدختر را احياء و از خطر انقراض نجات داد.
3- جلب مشارکت بخش خصوصي به منظور ايجاد زير ساخت‌هاي مناسب جهت توسعه و بهره‌گيري از جاذبه‌هاي گردشگري و اکوتوريسمي تالاب‌ها.
4- ارتقاي سطح حفاظت از منطقه شکار و صيد ممنوع چل جايدر و به ويژه محدوده تالاب‌ها.
پلدختر داراي تالاب هاي فصلي و دائمي همچون گري بلمک، گري جمجمه، تکانه، لفانه، کبود و زردابه است که تالاب گري‌بلمک با بيش از 500 هکتار وسعت، بزرگترين آنهاست.

منبع: www.iren.ir // ایرن
تاریخ انتشار: 1392/11/06 - 14:11
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک