English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
چند درصد مردم می‌دانند تخریب منابع طبیعی چیست؟

پرویز گرشاسبی در نشست خبری پروژه ملی منارید (تقویت و انسجام سازمانی در راستای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی)، افزود: پروژه منارید افزایش آگاهی مردم را به دنبال خواهد داشت که در پی آن وضع معیشتی آنها نیز ارتقا می‌یابد.

وی در پاسخ به این که آیا در طرح جامع خاک موضوع همپوشانی اسناد توسعه‌ای در حوزه محیط زیست پیش بینی شده است؟ اظهار کرد: در طرح جامع منابع طبیعی این مسئله را پیش بینی کرده‌ایم و به همین دلیل با تاخیر به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اما بحث اصلی این است که باید در نماینده‌های مجلس این تغییر ایجاد شود که به همین دلیل مدتی قبل تعدادی از نمایندگان مجلس را به کشور ترکیه همراه با رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور فرستادیم تا در آنجا برنامه ریزی انسجام یافته را مشاهده کنند.

وی تاکید کرد: البته این کار زمانبر است و نمی‌توانیم تنها به دلیل همین یک موضوع کل پروژه را لغو کنیم.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه روشهای برنامه‌ریزی در ایران سابقه درستی ندارد، افزود: این روشها باید تغییر کرده و به شکل فرابخشی انجام شود، چرا که در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های کشور به شکل بخشی است.

گرشاسبی با بیان اینکه در اجرای پروژه منارید مدل فرابخشی برنامه‌ریزی حوضه‌های آبخیز با حضور همه دستگاه‌ها تمرین می‌شود، افزود: منابع طبیعی تنها شامل عرصه‌های منابع ملی نمی‌شود بلکه تمام عرصه‌های زیستی را تشکیل می‌دهد و این موضوع منحصر به جنگل و مرتع نیست.

وی با بیان اینکه حفظ تنوع زیستی، خشکسالی، ترکیب کربن، آلودگی آب و خاک و غیره همه از مواردی هستند که در پروژه منارید دیده و برای آنها برنامه‌ریزی می‌شود گفت: در راس این پروژه استانداران هستند که برای حوضه‌های آبخیز برنامه‌ریزی می‌کنند.

بار منابع زیستی را تنها نباید سازمان‌های منابع طبیعی و محیط زیست به دوش بکشند

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: ‌بار منابع زیستی را تنها نباید سازمان‌های منابع طبیعی و محیط زیست به دوش بکشند بلکه همه دستگاه‌ها باید در این راستا حضور داشته باشند.

گرشاسبی با اشاره به اهمیت نقش مردم در اجرای این پروژه اظهار کرد: مردم باید در کنار همه دستگاه‌ها قرار گیرند و به همین دلیل است که به دنبال برنامه ریزی دولتی نیستیم و این مردم هستند که برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی با اشاره به تشکیل شوراها و کمیته‌های مدیریتی در سطوح مختلف اظهار کرد:‌ در این کمیته‌ها همه دستگاه‌ها و نماینده‌های مردم حضور پیدا کرده و بر اساس موقعیت حوزه آبخیز برنامه ریزی می‌کنند.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اعلام آمادگی دو استان خراسان رضوی و گلستان برای تعمیم پروژه منارید خبر داد و اظهار کرد: تفاوت پروژه منارید با سایر پروژه‌ها این است که علاوه بر تاکید بر نقش مردم در اجرای طرح‌ها بر انسجام سازمانی و برنامه‌ریزی دستگاه‌های دولتی نیز تاکید می‌شود.

مردم به تنهایی مشکل توسعه نیستند

گرشاسبی با بیان اینکه صرفا مردم مشکل توسعه نبوده و دولت‌ها نیز مشکلی بر سر راه توسعه هستند، افزود: باید علاوه بر آنکه به دنبال عوامل پنهان تخریب سرزمین هستیم عوامل پنهان احیا را نیز احصاء کنیم.

وی ادامه داد: از سالیان گذشته اقداماتی از جمله کاشت جنگل، آبخیزداری، احیای مرتع و غیره را انجام داده‌ایم و هیچکدام فایده‌ای نداشته چرا که موضوع اصلی در تخریب سرزمین، فقر و عدم دانش و آگاهی کافی بوده است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در نظام برنامه‌ریزی و بودجه ریزی منابعی گذاشته می‌شود که مردم نمی‌توانند آنرا هزینه کنند بلکه این اعتبارات به پیمانکار داده می‌شود و به همین دلیل باید ساختار مالی را تا اندازه‌ای طرح کنیم که منابع مالی توسط بهره‌بردار استفاده شود.

وی تاکید کرد: اگر با کمک یکدیگر پروژه‌ها را به اجرا دربیاوریم دیگر نیازی به حضور UNDP‌و دیگر سازمانهای بین المللی در ایران نیست و این استانداران، مردم و دستگاه‌های محلی هستند که منابع خود را با قدرت بیشتری برای حفظ منابع طبیعی هزینه خواهند کرد.

باید سند راهبردی حوضه‌های آبخیز تدوین شود

گرشاسبی با تاکید بر اهمیت تدوین سند راهبردی حوضه‌های آبخیز اظهار کرد: با وجود آنکه تدوین این سند بسیار با اهمیت است تا کنون اقدامی در این زمینه انجام نشده، اما پروژه منارید این امکان را فراهم می‌کند که حتی با تغییر استاندار یا معاونانش و مدیر کل منابع طبیعی، سند تغییری نکرده و ادامه پیدا کند.

گرشاسبی در خصوص سهم دولت ایران از منابع مالی این پروژه اظهار کرد: در این پروژه مجموعه اقدامات دولت در نظر گرفته می‌شود نه فقط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور که علاوه بر هزینه مستقیم این سهم در بسیاری از مواقع منابع به صورت غیرمستقیم در اختیار پروژه قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: سالهای 91 و 92 زمان فقر مالی دولت بود و سال گذشته تنها پنج درصد تخفیف منابع اعتباری داشتیم اما با این وجود حتی اگر عمر پروژه تمام شده و دولت کاری نکند می‌توان امیدوار بود که ادامه پیدا کند.

وی در خصوص تمدید پروژه منارید اظهار کرد: در سال 2016 مشاورین بین المللی UNDPاین پروژه را ارزیابی کرده و آنرا تا زمانی تمدید می‌کنند که به مدلی که مدنظر است دست یابیم.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین از ارزیابی میان مدت پروژه بین المللی منارید خبر داد و افزود: ممکن است در آینده UNDP‌برای تامین پروژه پولی به ایران پرداخت نکند اما با استفاده از مدلی که به دست آمده می‌توان به راحتی آن را توسعه داد.

گرشاسبی با اشاره به روند کند اجرای این پروژه اظهار کرد: دو سال از زمان پروژه را از دست دادیم چرا که در ابتدا هیچ کس حتی جرات نمی‌کرد که در سطح دستگاه‌ها مذاکره کرده و جلسه راهبردی برگزار کند. اما در نهایت دستگاه‌های پراکنده جمع شدند و در کنار یکدیگر قرار گرفتند.

برنامه‌ریزی پروژه منارید برای سطوح پیش دبستانی و آموزش و پرورش

وی با بیان اینکه آموزش‌ها باید از سنین بسیار پایین آغاز شود افزود: در پروژه‌هایی همچون حبله رود که یکی از پایلوت‌های پروژه منارید محسوب می‌شود با آموزش و پرورش منطقه هماهنگ کرده‌ایم تا در این خصوص از سطوح اولیه به دانش آموزان آموزش داده شود.

سالانه 280 میلیارد متر مکعب آب کشور بخار می‌شود

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تبخیر 280 میلیارد متر مکعب آب کشور در سال اظهار کرد: می‌توانیم با آبخیزداری سالانه 100 میلیارد متر مکعب این آبهای از دست رفته را مهار کنیم.

وی با بیان اینکه 68.5 درصد از حجم بارش کشور تبخیر می‌شود افزود: وزارت نیرو در بخشهای مختلف باید با نگاه انسجام سازمانی نسبت به موضوع آب توجه کند، چرا که در کشور گرم و خشک ایران بهترین راه برای نگهداری آب به جای سد سازی نفوذ آن در زمین است.

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1392/11/06 - 14:23
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک