English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
بنزین وارداتی از چین سرطانزا است

سمیرا خباز: دیگر به آلودگی هوای تهران هم عادت کرده ایم و در گفت و گو هایمان می گوییم امروز هم هوا آلوده است؟

این شاید نشان از بی توجهی مدنی ما و عدم توجه به حقوق خودمان باشد که هر روز توسط خودمان و صنایع بزرگ در حال پایمال شدن است.

اخباری که از آلودگی هوا منتشر می شود در اکثر اوقات تکراری است و راه حلی پیشنهاد داده نمی شود و فقط در حد اعلام آمارها و توصیه های موقتی مانند طرح زوج و فرد و خارج نشدن از خانه در صورت عدم ضرورت باقی می ماند، حتی در ریشه یابی علل آلودگی و منابع آن هم ضد و نقیض بسیار است.

با شروع هفته هوای پاک که در واقع هوای آلوده است، سعی می کنیم با گفت و گو با کارشناسان علل واقعی این بحران را که هر روز گریبان سلامت شهرهای بیشتری در کشورمان را می گیرد، بشناسیم و راه حل های آن هم از کارشناسان این حوزه کمک بگیریم.

سوخت بنزین کیفیت لازم را ندارد سوخت های وارداتی شبیه بَنزن در هوا است

روز گذشته عبدالرضا کرباسی رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در حاشیه امضا تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی، آموزشی و پژوهشی با اداره محیط زیست استان تهران از سوخت هایی که به نام سوخت پاک به پمپ های بنزین تحویل داده می شود انتقاد کرد و گفت: سوختی که به پمپ های بنزین تحویل داده می شود کیفیت لازم را ندارد و این سوخت عملا کیفیت سوخت یورو 4 را ندارد.

وی معتقد است سوخت های وارداتی در کشور چیزی شبیه سوختند و بَنزن را در هوا افزایش می دهند.

واردات بنزین از چین باید محدود شود

رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران گفت: واردات بنزین از چین باید محدود شود و نباید بگوییم ظرفیت پالایشگاه ها بالا رفته چون این کیفیت بنزین سرطانزا است.

وی گفت: وضعیت بنزین ما اسفناک تر از وضعیت خودروهای کشور است، زیرا زمانی پیکان 60 گرم co تولید می کرد ولی در حال حاضر تبدیل به 3 گرم شده یعنی ما از طریق افزایش فناوری در خودرو ها 20 برابر در انتشار آلاینده ها کاهش داشته ایم، بنابراین بیشتر کیفیت سوخت مطرح است و باید رعایت شود.

کرباسی ادامه داد: بنزینی که در تهران توزیع می شود نفت سوخت است و بخشی از آن از پلایشگاه های خودمان تامین و بخشی از آن از کشور چین وارد می شود، ولی استاندارهای لازم را ندارد.

رییس دانشگاه محیط زیست اظهار کرد: از بنزین هایی که در کشور توزیع می شود تا به حال در اختیار دانشکده قرار نگرفته تا میزان آلایندگی اش تخمین زده شود.

دو نیروگاه به اندازه نیمی از خودروهای در حال تردد آلودگی ایجاد می کنند

محمد هادی حیدر زاده نیز دیروز اعلام کرد: در حال حاضر نیروگاه های منتظر القائم و سیمان تهران به اندازه نصف خودروهای در حال تردد تهران آلودگی ایجاد می کنند.

خودرو های در حال تردد در تهران یورو 2 نیست و دلیل اصلی آلودگی هوا است

اما یک کارشناس محیط زیست  با رد نظر عبدالرضا کرباسی گفت: خودروهای ما با استاندارد یورو 2 تولید می شوند و در زمان تولید و خروج از کارخانه مشکل آلودگی ندارند، مشکل عمده آلودگی هوا از آنجایی است این خودرو ها در حالی در تهران تردد می کنند که عمر کاتالیست های شان به سر آمده و دیگر خودرو در حال تردد یورو 2 نیست، زیرا عمر کاتالیست های تمام شده برای خودروهای کم تردد 3 سال است. (در حدود 80 تا 120 هزار کیلومتر مسافت طی شده).

خوردو های اسقاطی تهران به شهرهای دیگر منتقل می شود

این کارشناس محیط زیست معتقد است: باید این را هم در نظر بگیریم که عمر ناوگان خوردو های تهران کمتر از شهرهای دیگر است، خودرویی که در تهران اسقاط نمی شود به شهرهای دیگر منتقل می شود.

وی تاکید کرد: عمر بیشتر کاتالیست های خودروهای تهران با توجه به کیفیت رانندگی و مصرف سوخت در حدود 3 سال به پایان می رسد و این دلیل اصلی آلودگی هاست.

منبع: دانا
تاریخ انتشار: 1392/11/12 - 15:39
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک