English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
با معاينه فني موتورخانه‌ها کاهش مصرف انرژی تا 40 درصد

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدهادی حیدرزاده در حاشیه بازدید و تست فنی موتورخانه استانداری و تست معاینه فنی خودروهای دولتی این مرکز افزود: طرح بازدید از موتورخانه یکهزار دستگاه دولتی با بازدید از موتورخانه استانداری تهران آغاز شد البته این طرح قبلا به صورت پراکنده در تهران اجرا می‌شد ولی این برای اولین بار است که به صورت یکپارچه صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بازدید از یکهزار موتورخانه دستگاه‌های دولتی تا پایان امسال به پایان می‌رسد، گفت: نقش منابع ثابت در آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است البته برای تعیین میزان تاثیرگذاری این منابع در آلودگی هوا می‌توانیم روی نتایج طرح بازدید از موتورخانه‌های دستگاه‌های دولتی حساب کنیم.

حیدرزاده از بازدید موتورخانه مجتمع‌های مسکونی در سال 93 خبر داد و افزود: فازهای بعدی این طرح شامل منازل مسکونی می‌شود و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد این طرح اجرا می‌شود.

مدیر کل محیط زیست استان تهران افزود: در مورد تاسیسات، شرکت معتبر نیاز به وجود شرکت‌های معتمد داریم که با حجم زیاد ساختمان‌های دولتی و مسکونی، سنجش را به صورت موفق انجام دهیم.

به گفته وی بازدید از موتورخانه‌ها و سنجش آن می‌تواند 10 تا 40 درصد با توجه به عملکرد مصرف انرژی را کاهش دهد.

کریمی - معاون فنی و عمرانی استاندار تهران نیز در این بازدید گفت: ساختمان استانداری ساختمان جدیدی است و سیستم مرکزی پیشرفته‌ای دارد و با تنظیم جزئی آلایندگی آن به زیر حد مجاز می‌رسد.

وی در رابطه با تست فنی موتورخانه‌های دستگاه‌های دولتی گفت: همه دستگاه‌ها و مردم از انجام این تست استقبال می‌کنند و اگر به آنان تذکر داده شود حتما این کار را انجام می‌دهند.

کریمی با بیان اینکه انجام تست فنی موتورخانه‌ها هزینه چندانی ندارد افزود: با توجه به آمار سهم منابع ثابت در آلودگی هوا 20 درصد است هرچند که این آلایندگی‌ها بیشتر مربوط به کارخانجات می‌شود، اما ادارات هم نقش زیادی دارند و با انجام این تست می‌توانند سهم آلاینده‌های خود را کاهش دهند.

کریمی تاکید کرد: تا به حال هر واحد دولتی که لازم بوده این کار را انجام داده است و اما شاید مجبور شویم انجام تست فنی موتورخانه‌ها را برای ادارات دولتی الزامی کنیم.

به گزارش ایسنا، محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران در رابطه با تست معاینه فنی خودروهای دولتی گفت: تست خودروهای در حال تردد پلاک قرمز را در دستور کار قرار دادیم و این کار را از مرکز استانداری آغاز کردیم. تست معاینه فنی خودروهای دولتی قبلا به صورت رندوم در سطح شهر انجام می‌شده است ولی اکنون با مرکزیت استانداری آغاز شده است.

وی در رابطه با اینکه خودروهای دولتی برگه معاینه فنی دارند یا خیر گفت: هر خودرویی در مدت زمان مشخصی باید معاینه فنی شوند که اگر انجام نشود پلیس راهور برخورد می‌کند. نمی‌توان با اطمینان گفت که خودروهای دولتی مورد معاینه فنی قرار نمی‌گیرند البته پس از انجام این طرح و تست خودروها می‌توانیم نتیجه بگیریم که خودروهای دولتی تا چه حد معاینه فنی را رعایت می‌کنند.

وی افزود: بر اساس همکاری که با استانداری داشتیم و مکاتباتی که با کلیه دستگاه‌های اجرایی در سطح استان انجام شده است این طرح در دو مرحله انجام شود. مرحله اول اخذ برگه معاینه فنی توسط همه خودروهای دولتی و مرحله دوم شامل تعویض کاتالیست در خودروهایی است که بالای 120 هزار کیلومتر کار کرده‌اند.

رستگاری تاکید کرد: در صورت رد شدن خودروهای دولتی در این تست برگه معاینه فنی آنان باطل می‌شود.

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1392/11/12 - 15:42
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک