English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
توسعه پايدار!

فریدون مجلسی: پنج سال پيش كه لستر براون، تلاشگر سرشناس بين‌المللي حفاظت از محيط زيست، كتاب برنامه ب 2 را زير عنوان «رهانيدن سياره‌يي گرفتار تنش و تمدني دچار آشفتگي» توسط موسسه مردم‌‌نهاد انستيتو سياست زمين در واشنگتن منتشر كرد، ميليون‌ها نسخه در ده‌ها نوبت چاپ به مردم عادي و در جوامع و نهاد‌هاي امريكايي و بين‌المللي به فروش رسيد، با اجازه او آن كتاب را ترجمه كردم و براي اينكه به ارزان‌ترين بها در دسترس همگان قرار گيرد به موسسه اطلاعات سپردم.

انتظار داشتم در كشور ما كه از يكي از بدترين موقعيت‌هاي زيست محيطي رنج مي‌برد دست‌كم با تيراژ ده‌ها هزار نسخه در اختيار كارشناسان و كارگزاران محيط زيست و عموم قرار گيرد. تلاشي ناكام! در زمان انتشار آن بسياري از نشانه‌هاي وخامت وضع در ايران به اين حد نرسيده بود: خشك شدن درياچه‌ها و رودها، پايين رفتن سطح سفره‌هاي آب زير‌زميني، تشديد آلودگي‌هاي هوا و خاك و آب! فقط به چند نكته اشاره مي‌كنم: توسعه پايدار!

اين عبارت زيست محيطي كه چند سال پيش شعار سالانه سازمان ملل شد از نكاتي است كه در ايران غالبا‌ از آن برداشتي از روي ناآگاهي و سوءتفاهم شده است. هر روز در اخبار مي‌بينيم كه از سخنگوي فلان شهرداري، تا رييس دادگاه بخش فلان شهر، از مدير قبرستان فلان، ‌تا سخنگوي بيمارستان بهمان، از توسعه پايدار سخن مي‌گويند. اغلب با اين تصور كه توسعه پايدار يعني سرتان را پايين بيندازيد، و يك نفس تا جايي كه مي‌توانيد در كار خودتان توسعه يابيد! تا مي‌توانيد ماهي بگيريد!‌ تا مي‌توانيد شكار كنيد! تا مي‌توانيد با پمپ آب بكشيد!‌ كاري كه با خاويار شد! كاري كه با پلنگ شد!‌ و كاري كه با گوزن زرد شد! توسعه پايدار يعني ماهيگيري در هر حوزه با ظرافتي كه آن حوزه توانايي بازتوليد آن را به طور پايدار داشته باشد!‌ يعني كشت به ميزاني كه آب و خاك و بارآوري آن، توان بازتوليد آن كشت را به طور پايدار داشته باشد! يعني نوعي جيره‌بندي عقلاني با بهره‌برداري بهينه!‌ يعني بازيافت آب!‌ يعني كارشناسي مطلق!

‌يعني توليد مصرف‌كننده يا ‌يعني آدم، در حد و اندازه ظرفيت توليد! مثال ديگر كاري است كه چند سال پيش بعضي دولت‌ها و بامزه‌تر از آن عربستان براي دستيابي به خودكفايي در قالب سياسي جهاد گندم انجام دادند! ذخاير فسيلي آب هزاران ساله و متعلق به نسل‌ها را از بين بردند تا نام‌شان در ميان ركوردشكنان جاي گيرد! آبي كه بايد قطره‌يي به مصرف مي‌رسيد! در كشورهايي كه آب ندارند! هر كيلو گندم حدود 1500ليتر = كيلو آب مصرف مي‌كند!

وقتي شما يك كيلو گندم وارد كنيد يك تن و نيم آب جايزه گرفته‌ايد، ‌به آن آب نامريي مي‌گويند! ‌يعني كاشت گردو و زيتون و واردات گندم! يعني آبياري قطره‌يي و كشت گلخانه‌يي! يعني ممنوعيت توليد برنج در رطوبت‌هاي ناكافي!انرژي پاك، حمايت از سيستم كارآمد ريلي سبك و سنگين، و بهاي منطقي انرژي! توليد انرژي‌هاي طبيعي خورشيدي، ‌بادي، درون گرمايي، با قابليت بازتوليد! ممنوعيت شكار! جمع‌آوري هر نوع سلاح تا محيط‌بانان و پلنگ‌ها محفوظ بمانند، و گوزن زرد در همين باغ پرديسان گستاخانه به دست جانيان به قتل نرسد!

 

توسعه اقتصادي و بهره‌مندي جهان سوم از امكانات جهان اول ضروري است، ‌و چه مصيبتي است كه منابعي براي نيل به چنان حقي وجود ندارد! اكنون سطح زندگي 250 ميليون چيني به سطح متوسط اروپايي نزديك شده است و به همان اندازه از منابع طبيعي استفاده مي‌كنند، و چين بايد منابع بسيار را وارد كند. اگر بيش از يك ميليارد نفر ديگر هم بخواهند از سطح نازل روستايي چيني به سطح مطلوب برسند منابعي در جهان وجود ندارد! ‌تازه هند هم هست و جمعيت آن از چين هم بيشتر است. كيفيت زندگي سيصد ميليون عرب و ايراني نيز در آستانه تحول بدون منابع لازم، از جمله آب قرار دارد! بدترين مساله‌يي كه جهان با آن مواجه است ‌و همچنين ايران، مشكل جمعيت اضافي و بدون پشتوانه است.

منبع: اعتماد
تاریخ انتشار: 1392/11/12 - 15:50
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک