English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
عدم صدور پروانه شکار، خطای استراتژیک است

سمیرا خباز: حسین محمدی مدیر دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست در گفت و گو با زیست بومبه بررسی وضعیت حیات وحش کشور و مساله شکار و حفاظت از حیات وحش پرداخت و گفت: در حال حاضر حساسیت و اطلاع رسانی ها در باره حیات وحش هم از سوی رسانه ها و هم از طریق سازمان محیط زیست بیشتر شده است اما پرداختن به این موضوع دارای دو وجهی است، باید به این امر با دقت و حساسیت بیشتری پرداخته شود تا مانند ماجرای آن چوپان و پلنگ لرستانی که از سوی رسانه ها به اشتباه پرداخته شد، نتیجه عکس را شاهد نباشیم، در ماجرای پلنگ و چوپان لرستانی به نظر من وجه منفی این خبر بسیار سنگین بود و باعث آغاز یک پروژه پلنگ هراسی در میان دامدارن شد.

وی ادامه داد: حیات وحش اگر تحت فشار زیستگاهی نباشند نه به دام و نه به انسان حمله نمی کنند اما در حال حاضر حیات وحش بخصوص گوشتخواران در نهایت شرایط تنگنا و مشکلات مجبور قرار دارند.
وی این شرایط را ناشی از  عملکرد نادرست مدیران در اجرای برنامه های توسعه و عدم توجه به محیط زیست دانست و گفت: زیستگاه حیوانات تکه تکه شده است و حیوانات برای  تامین معیشت شان به خطر افتاده اند.

مدیر دفتر حیات وحش و آبزیان اظهار کرد: این عملکرد نادرست 20 سال گذشته است و نیازمند زمان و آموزش مردم جوامع  محلی و انجام طرح های بهسازی و جلوگیری از تخریب است، ما باید در برنامه توسعه به آمایش سرزمین و توان طبیعی سزمین مان توجه کنیم و جایی طرح هایمان را اجرایی کنیم که شرایط برای حیات وحش تنگ و دشوار نشود.

عدم آگاهی و خرافات بلای جان حیات وحش

حسین محمدی شکار گوشتخواران توسط دامداران را تا حدودی از عدم آگاهی دانست و ادامه داد: بعضی از خرافات نزد جوامع محلی و اعتقادات بی پایه و اساس و استفاده از اجزای حیوانات وحشی برای مداوا و در امان ماندن در مقابل و همچنین ایجاد احساس غرور با شکار حیوانات از دلایل شکار گوشتخواران در جوامع محلی است. وی یادآور شد: بخشی از این تقابلات به دلیل است که دامداران وجود حیات وحش را در تضاد با منافع خود می بیند.وی معتقد است: سازمان های مردم نهاد استانی و ادارات محیط زیست باید با آموزش جوامع محلی به ادامه حیات وحش مدد برسانند.

 عدم صدور مجوز شکار یک خطای استراتژیک است

مدیر دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان محیط زیست تصریح کرد: صادر نشدن مجوز شکار یک خطای استراتژیک است زیرا وقتی مجوز شکار صادر نشود نمی توانیم به درستی تعداد وحوش استان و تعداد پروانه آمار موجود را ارزیابی می کند.

وی افزود: مسوولین و محیط بانان استانی هم در صورت عدم صدور پروانه، انگیزه خود را برای حفاظت از دست می دهند.

حسین محمدی از دیگر مزایای صدور پروانه را مشروط بر اینکه درآمد ناشی از آن در راستای حفاظت قرار بگیرد، بالارفتن استاندارد های حفاظت و بهره مندی محیط بانان و روستاییان از معیشت بهتر عنوان کرد.
مدیر دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست قیمت پروانه های شکار صادره را مابین 200 تا 300 هزار تومان است واقعی و منصفانه نخواند و گفت:  هزینه واقعی ما بین 500 تا 2 میلیون تومان است و اگر این هزینه ها از شکارچیان حرفه ای دریافت شود شرایط بهتر خواهد شد.

آیا سازمان محیط زیست باید برای شکار کل وقوچ باید پروانه صادر کند؟

حسین محمدی شرایط بسیاری ازاستان ها و زیستگاه ها را برای صدور پروانه شکار مناسب ندانست و اظهار کرد: ادعای منتقدین شکار در اینجا صحیح است.وی با انتقاد از وضعیت حفاظتی حیات وحش تصریح کرد: برای برخی مناطق و زیستگاه ها نزدیک 30 سال است، پروانه صادر نکردیم با این حال نتوانستیم جلوی کاهش گونه ها را بگیریم اگر پروانه به قیمت واقعی صادرشود از درآمد حاصله به جیب محیط زیست بیاید، صرف حفاظت و خدمات محیط بان می شود و جلوی شکار غیر مجاز گرفته می شود.محمدی تعداد پستانداران قابل شکار حدود 100 هزار پستاندارد خواند و گفت: ما 100 هزار پستاندار قابل شکار داریم و قاعده این است که سالانه  حدود 30 تا 40 هزار راس افزایش یابد و با بهبود شرایط حفاظت از شکار 50 درصدی غیرمجاز پیش گیری می کنیم.مدیر حیات وحش سازمان محیط زیست قشر شکارچیان را در جامعه به رسمیت شناخت و گفت: باید جامعه به نیازی این قشر هم پاسخ دهد. وی پیشنهاد کرد: باشگاه های مجازی و شکار گاهها مجازی می تواند نیازهای علاقه مندان به طبیعت و تیراندازی را برطرف کند.

دامداران یا شکارچیان

وی در پاسخ به این سوال که  عمده ترین تهدید گونه ها  در کشومان دامداران هستند یا شکارچیان گفت: به طور دقیق نمی توان گفت اما باید از سازمان جنگل ها بپرسید چند برابر ظرفیت مراتع، دام وجود دارد؟ بسیاری از زیستگاه ها توسط دام ها تخریب شده و دامدارن به طور غیر مستقیم به از بین رفتن تنوع حیات وحش کشور آسیب می زنند اما شکارچیان هم به طور مستقیم و به عنوان تهدید مستقیم محسوب می شوند.

منبع: زيست بوم
تاریخ انتشار: 1392/11/28 - 12:2
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک