English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
خط تولید سلاح شکاری متوقف می شود

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از برخورد پلیس فتا با سایت های خرید و فروش حیوانات در فضای مجازی خبر داد و گفت : بازنگری جرایم صید و شکار در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است .

 به گزارش خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران IENA؛احمد علی کیخا صبح امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه ، از ارسال لیست سایت‌های غیرمجاز خرید و فروش حیوانات به پلیس فتا خبر داد و گفت :  مکاتبه‌ای با معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد داشتیم تا با این سایت‌ها برخورد شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا عده‌ای از صاحبان این سایت‌ها دارای مجوز هستند، اظهار کرد: از دوره‌ای که من وارد سازمان شدم به کسی برای خرید و فروش حیوانات از این طریق مجوزی نداده‌ایم البته شاید این افراد از دوره‌های گذشته‌ مجوز گرفته باشند که با این حال حتی اگر این افراد دارای مجوز اقدامی در جهت آسیب رساندن به محیط زیست انجام دهند قطعا مجوزهایشان لغو خواهد شد در عین حال تا یک ماه دیگر بررسی‌های کارشناسی تمام شده و در این خصوص تصمیمات لازم گرفته خواهد شد.


70 هزار سلاح شکاری مجاز در دست مردم
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه امار دقیقی از سلاح های شکاری موجود در دست مردم وجود ندارد گفت :  گفته می‌شود 70 هزار سلاح شکاری مجاز در کشور وجود دارد  اما این امار تا میزان 2 میلیون سلاح متغیر است .

کیخا با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست طی درخواستی از وزاردت دفاع خواسته خط تولید سلاح های شکاری متوقف شود گفت :  با این وجود تعدادی سلاح شکاری نیز به کشور قاچاق می شود که آماری از آنها در دست نیست.
به گفته وی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه دولت موظف است تعداد سلاح‌های موجود در کشور را نسبت به توان اکولوژیکی و تعداد حیات وحش تعدیل کند اما در حال حاضر تعداد سلاح‌های شکاری بسیار بسیار بیشتر از ظرفیت حیات وحش است.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در حال حاضر قاچاق سلاح و پرندگان شکاری به ویژه در استانهای مرزی در دستورکار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

 

به هیچ یک از افراد دولتی مجوز شکار داده نشده است

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال خبرنگاران مبنی بر ارائه مجوز شکار برای برخی افراد دولتی و بستگانشان اظهار کرد: هر پروانه شکاری که صادر می‌شود به امضای چهار نفر می‌رسد و اینکه کسی بخواهد این قانون را دور بزند باید خیلی ذی نفوذ باشد اما به طور کلی مجوزی برای مقام‌های دولتی صادر نشده است.
کیخا ادامه داد: در سالهای گذشته 20 درصد از سهمیه صید و شکار در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست بود که امسال تصمیم گرفتیم اصلا چنین مجوزی داده نشود.

 

افزایش جریمه‌های صید و شکار در شورای عالی حفاظت محیط زیست بررسی می شود

 کیخا در خصوص تناسب جریمه‌های صید و شکار غیرمجاز در ایران اظهار کرد: بر اساس قانون این جرایم در شورای عالی محیط زیست تعیین می‌شوند که در دوره قبل در کمیسیون زیربنایی مورد بررسی قرار گرفته و تجدید نظر شد اما این جرایم قدرت بازدارندگی ندارند.
وی ادامه داد: در دستورکار شورا بازنگری جرایم صید و شکار غیرمجاز را در دستورکار قرار خواهیم داد که البته این کار باید بر اساس نظر کارشناسی انجام شود.

وی در خصوص پرداخت خسارت به دامدارانی که حیواناتشان مورد حمله حیات وحش قرار گرفته‌اند، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص پرداخت خسارت به دامدارانی که دامهایشان توسط حیات وحش مورد حمله قرار گرفته‌اند، تکالیفی دارد که به همه آنها پایبند است اما در برخی موارد شبهاتی وجود دارد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص توقف احداث جاده در جنگل ابر اظهار کرد: با نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در خصوص مطالبات جوامع محلی مبنی بر احداث این جاده جلسات زیادی داشتیم که در نهایت با بازدید از این جاده و ارائه گزارش‌ها سازمان حفاظت محیط زیست مجوز احداث جاده جنگل ابر را نپذیرفت.

بهره برداری از منابع طبیعی 3.5 برابر توان کشور

کیخا با بیان اینکه محیط زیست کشور شرایط مطلوبی ندارد گفت : اکنون بهره‌برداری از منابع طبیعی سه و نیم برابر ظرفیت آن است و این به ان معناست که اگر بخواهیم شرایط مطلوبی از نظر زیست‌محیطی داشته باشیم وسعت ایران باید 3.5 برابر بیشتر شود تا توانایی این میزان بهره‌برداری را داشته باشد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه شرای منابع ابی کشور نیز بسیار نگران کننده است افزود : در حال حاضر بسیاری از شهرها با تنش آبی مواجه هستند ، به گونه‌ای که وزیر نیرو اعلام کرده که 290 سفره زیرزمینی که بسیار وسیعتر از دریاچه ارومیه است دچار بیلان منفی آب هستند.
کیخا با بیان اینکه در ابتدای انقلاب مصرف آب کشور 50 میلیون متر مکعب بوده است افزود: در طی چندین سال گذشته بیش از 150 میلیارد مترمکعب از ذخایر آبی کشور برداشت کرده‌ایم و سالانه بیش از 10 میلیارد متر مکعب آب در کشور مصرف می‌شود.

در صورت صرفه‌جویی 40 سال طول می‌کشد به وضعیت 30 سال پیش بازگردیم
وی تصریح کرد: اگر همین الان صرفه جویی آب و جبران گذشته را آغاز کنیم 30-40 سال طول می‌کشد تا به وضعیت 30 سال پیش کشور برسیم.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در سفرهایی که دکتر ابتکار به استان‌های مختلف کشور داشته‌اند مساله خشک شدن تالاب‌ها و کمبود آب یکی از مهمترین مسائل زیست محیطی بوده است. به عنوان مثال در استان خوزستان مهمترین چالش، کاهش آورد و آلودگی رودخانه‌ها، شور شدن آبها و سد گتوند محسوب می‌شود. همچنین در سفری که به استان سیستان و بلوچستان داشتیم مهمترین مطالبه مردم احیای دریاچه هامون بوده است.
کیخا با اشاره به کمبود آب در استان یزد در پی افزایش جمعیت و توسعه شهر، اظهار کرد: در استان یزد که متوسط بارندگی حدود 50 میلی متر است گسترش سریع شهر در سطح بسیار نگران کننده است چرا که با این رویکردهای توسعه‌ای در آینده حتی نمی‌توانیم آب شرب منطقه را تامین کنیم چه برسد به طبیعت و محیط زیست.
وی ادامه داد: امروز همه به این جمع‌بندی رسیده‌اند که حل مسائل زیست محیطی باید در اولویت کارهای دولت قرار گیرد و از اقداماتی که طی چند ماه گذشته انجام شده می‌توان برداشت کرد که این موج ایجاد شده است.
به گفته وی شکل‌گیری موج توجه به محیط زیست و مطالبه رعایت ملاحظات زیست محیطی توسط دولتمردان شرط لازم برای حفاظت از محیط زیست محسوب می‌شود اما کافی نیست و باید برای کافی بودن این موج را به سمت درستی هدایت کرد.

برخورد با رستوران‌هایی که گوشت پرندگان و حیوانات وحشی را طبخ می‌کنند
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر خرید و فروش پرندگان وحشی در فریدون کنار و طبخ آنها در برخی رستوران‌ها اظهار کرد: افرادی که این کار را انجام داده‌اند ادعا کرده‌اند که شکار پرندگان وحشی جزو رسومات سنتی ‌شان بوده و آنها را در ملک خصوصی‌شان شکار کرده‌اند که اگرچه در گذشته این کار برای ارتزاق انجام می‌شده اما اکنون ابعاد آن گسترش پیدا کرده و از روشهای نادرستی مانند فریب پرندگان استفاده می‌شود که به همین دلیل به همکارانمان در استان ماموریت دادیم که موضوع را پیگیری کنند.
کیخا افزود: با رستوران‌هایی که این حیات وحش را طبخ می‌کنند برخورد شده و دستور العمل‌های لازم به یگان حفاظت محیط زیست و سایر قسمت‌های زیربط برای برخورد با متخلفان ابلاغ شده است.
وی با بیان اینکه به دلیل گسترده بودن این اقدامات غیرمجاز، ماموران یگان حفاظت محیط زیست نمی‌توانستند به تنهایی اقدام کنند افزود: به همین دلیل نیازمند همکاری با سایر ارگان‌ها بودیم که با استانداری و نیروی انتظامی در این زمینه مکاتباتی داشته‌ایم تا علاوه بر نصب پلاکاردهایی در جهت آگاهی مردم اقداماتی برای برخورد با متخلفان انجام شود.

با احداث جاده بافق – گزوئیه در وسط زیستگاه یوزپلنگ آسیایی تلفات حیات وحش جبران ناپذیر خواهد شد
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره اتفاقات اخیرومرگ سه پلنگ و قطع نخاع یک پلنگ دیگر در تنکابن اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت از حیات وحش است که پلنگ هم یکی از گونه‌های مهم محسوب شده و برای آن طرح‌های مدیریت حفاظت از مناطق نیز تهیه شده است اما باید بپذیریم زمانی که می‌خواهیم محیط زیست را حفظ کنیم باید هزینه‌های اضافی آن را نیز متحمل شویم نه اینکه جاده‌ها را از وسط زیستگاه حیوانات عبور داده و توقع داشته باشیم که شاهد مرگ حیوانات در این جاده‌ها نباشیم.
کیخا با بیان اینکه مکاتباتی نیز با پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه و شهرسازی داشته‌ایم افزود: برای نصب تابلوهای عبور حیات وحش و احداث کانال و زیرگذر در مناطق حادثه خیز هماهنگی‌هایی داشته‌ایم تا از این پس شاهد مرگ حیات وحش در جاده‌ها نباشیم.
وی با اشاره به احداث جاده بافق – گزوئیه در وسط زیستگاه یوزپلنگ آسیایی اظهار کرد: رسما به استاندار و وزیر کشور اعلام کرده‌ایم که حل مشکلات مردم با این قبیل اقدامات و نابودی زیستگاه‌ها میسر نخواهد شد.
کیخا با بیان اینکه بسیاری از اقدامات عمرانی گذشته بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی بوده است، افزود: اگر ملاحظات زیست محیطی رعایت می‌شد با این مشکلات مواجه نمی‌شدیم.
وی در ادامه در خصوص نگهداشتن پلنگ فلج شده تنکابنی اظهار کرد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست شخصا تاکید کرده‌اند که تا جایی که ممکن است این پلنگ حفظ شود و اگر این امکان وجود ندارد طبق تصمیم کارشناسان سازمان عمل شود.
سازمان حفاظت محیط زیست اجازه استفاده از کمک‌های مردمی و بین المللی را ندارد
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص استفاده از کمک‌های بین‌المللی برای حفاظت از محیط زیست اظهار کرد: یکی از محدودیت‌های جدی که در سازمان حفاظت محیط زیست داریم جذب کمک‌ها و هدایای مردمی و بین‌المللی است چرا که طبق ماده پنج قانون تنظیم امور مالی دولت سازمان حفاظت محیط زیست اجازه دریافت این کمک‌ها را ندارد.
کیخا ادامه داد: به همین دلیل از کمیسیون کشاورزی مجلس خواسته‌ایم که در بودجه سال آینده این امکان قانونی را فراهم کند که بتوانیم از این منابع در جهت حفظ محیط زیست استفاه کنیم. علاوه بر آن از مجلس درخواست داشتیم که برای ورود تجهیزات و ادواتی که به منظور حفظ محیط زیست به سازمان اهدا می‌شود، عوارض گمرکی دریافت نشود چرا که در بسیاری مواقع حتی در صورت اجازه دریافت این تجهیزات کمکی نمی‌توانیم عوارض گمرکی آن را پرداخت کنیم.

وزارت نیرو و وزارت کشاورزی دو چالش اصلی محیط زیست هستند

وی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه‌ای کشور تا کنون منجر به حفاظت از محیط زیست نشده افزود: ادامه این روند به هیچ وجه به نفع کشور نیست و شرایط را بسیار بدتر خواهد کرد.
کیخا تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید سیاست‌هایی را به کارگرفته که اقدامات عمرانی با کمترین خسارات زیست‌محیطی انجام شود که به همین دلیل دکتر ابتکار در جمع استانداران برای اصلاح رویکردهای توسعه‌ای جلساتی داشته‌اند. همچنین در مجلس شورای اسلامی گزارشی از وضعیت محیط زیست ارائه کردند که نشان می‌دهد تلاش سازمان این است که در تمام بخش‌های موثر در اسراسر کشور رویکرد توسعه پایدار را جای بیندازد.

کیخا اقدامات وزارت نیرو و وزارت کشاورزی را دو چالش اصلی سازمان حفاظت محیط زیست خواند و افزود: خوشبختانه هم مهندس جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و هم مهندس چیت‌چیان در این زمینه با سازمان حفاظت محیط زیست بسیار هماهنگ عمل کرده و نشان داده‌اند که اقداماتشان را در زمینه حفظ محیط زیست مدیریت می‌کنند.


 

منبع: سایت خبری محیط زیست ایران IENA
تاریخ انتشار: 1392/11/28 - 12:4
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک