English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
منشاء صداهای مرموزِ اقیانوس شناسایی شد

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برای نخستین باردر دهه 1960 میلادی سرنشینان زیردریایی‌های نظامی که از برخی مناطق نیمکره جنوبی بهخصوص اطراف قطب جنوب و سواحل جنوب غربی استرالیا عبور می‌کردند، شنیدن «اصواتمرموزی» را در زیر سطح آب گزارش دادند.

به گفته «نیک گیلز»، رئیس موسسه استرالیایی تحقیقات قطب جنوب، این صداها طولموجی بین 50 تا 300 هرتز دارند و قابل دریافت توسط گوش انسان هستند و معمولا هر دوتا چهار ثانیه یک بار تکرار می شوند. این صداهای مرموز عموما از اواخر ماه هایزمستان تا بهار به گوش می‌رسند و سپس تا سال دیگر کمتر شنیده می‌شوند. به علت شباهتاین اصوات به صدای اردک، برای آن عنوان «بیوداک» یا «اردک بیولوژیکی» انتخاب شدهاست.

در خلال 50 سال گذشته، گمانه‌زنی در مورد این اصوات ادامه داشته و از جمله اینتئوری بوده که این صداها را نهنگ‌های «مینک» تولید می‌کنند.

گیلز می‌گوید: این تئوری تاکنون اثبات نشده بود اما اکنون می‌توان به طور قطعگفت که منشا این صداها، نهنگ‌های مینک هستند و موسسه تحقیقات قطب جنوب با نصبدستگاه های خاص ضبط صدا روی چند نهنگ مینک توانسته این فرضیه را تایید کند.

به نظر می رسد که نهنگ مینک پیش از فرو رفتن برای تغذیه در عمق آب، این صدا رامعمولا شش بار تکرار می‌کند اما هنوز نمی‌توان گفت که منظور از این عمل چیست.

کشف منشا صدای بیوداک به کارشناسان حیات وحش امکان آن را می‌دهد تا دامنهبررسی‌های خود در مورد نهنگ‌های مینک را گسترش دهند. به عنوان مثال، این واقعیت کهتولید این صدا در مناطق اطراف قطب جنوب در زمستان بیشتر است نشان می‌دهد که در اینفصل از سال، تعداد زیادی از این پستانداران در عمق آب‌های یخ‌زده منطقه زندگی میکنند. در عین حال، شنیده شدن بیوداک در سواحل استرالیا حاکی از آن است که تعدادی ازنهنگ‌های مینک به این منطقه مهاجرت می‌کنند و فصل سرما را در این منطقه می‌گذرانند.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، مطالعه در مورد نهنگ‌های مینک با دشواریهایی همراه است زیرا این جانور به سرعت و در مسیری با پیچ و تاب حرکت می‌کند ونزدیک شدن به آن، برخلاف نهنگ‌های دیگر آسان نیست. .

 چهارشنبه ۳اردیبهشت ۱۳۹۳

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1393/02/07 - 9:5
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک