English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
تولید روزانه 14 هزار تن زباله در استانهای ساحلی

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه روزانه 14 هزار تن زباله در استانهای ساحلی تولید می شود، گفت: براساس جدول زمانبندی وضعیت پسماندهای خانگی، بیمارستانی، صنعتی و کشاورزی تا پایان سال جاری مشخص می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید متصدی روز سه شنبه در هم اندیشی مدیریت پسماندهای ساحلی در کشور که به مناسبت روز جهانی زمین پاک برگزار شد با بیان اینکه زمانبندی مدیریت پسماندها تمام زباله ها تا پایان سال جاری مشخص می شود اما زمان پسماندهای ساحلی تا پایان 95 تعیین شده است، گفت: روزانه 14 هزار تن زباله در استان های ساحلی کشور (شمال و جنوب) تولید می شود که بیشترین آن 4 هزار و 800 تن در استان خوزستان گزارش شده است.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد بالاترین سرانه میزان تولید پسماند مربوط به استان مازندران است که علت آن بالا بودن حجم گردشگری است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: یک چهارم زباله کشور در استانهای ساحلی تولید می شود که اگر این میزان زباله به درستی مدیریت شود، به طور قطع بسیاری از مشکلات در این زمینه برطرف خواهد شد.

وی گفت: مهمترین چالش در سواحل کشور در زمینه پسماندها کمبود و محدودیت زمین برای دفن است. همچنین نبود طرح تفکیک از مبدا نیز یکی دیگر از این مشکلات است. فقط 10 درصد مراحل تفکیک زباله از مبدا انجام می شود.

متصدی اظهار داشت: یکی از مهمترین معضلات در زمینه پسماندها تفکیک غیربهداشتی آنها است و فقدان مدیریت پسماند دریایی و گمرکی نیز مزید بر این علت ها است.

وی افزود: رویکرد دولت تدبیر و امید برطرف کردن مشکلات برنامه ریزی است، ایجاد قوانین سختگیرانه، ملزم کردن دستگاه ها برای پاسخگویی و ایجاد ساختار بررسی اقدامات انجام شده و نتیجه آنها برخی از برنامه های سازمان محیط زیست در این زمینه است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست  با بیان این که قانون مدیریت پسماند در سال 1384 تصویب شد گفت: اما اکنون که در سال 1393 قرار داریم، همین آیین نامه های اجرایی این قانون تدوین نشده است.

وی با اشاره به این که تولید زباله در کشور ما زیاد است گفت: در برخی از شهرها در طول شبانه روز سه تا چهار بار پسماندها را جمع آوری می کنند در حالی که در بسیاری از کشورها این کار هر دو تا سه روز انجام می شود؛ در این میان فرهنگ سازی از اهمیت زیادی برخوردار است.

متصدی افزود: متاسفانه هنوز به یک روش دفع مناسب پسماند در استان های ساحلی دست نیافته ایم از این رو تعیین روش مناسب با در نظر گرفتن جنبه های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی باید جدی گرفته شود.

وی گفت: سازمان حمایت محیط زیست در زمان های کوتاه مدت و بلند مدت برنامه هایی را برای مدیریت پسماند تهیه کرده است که با همکاری سازمان های ذیربط اجرا خواهند شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: بیشتر کشورها به سمت کاهش پسماند پیش می روند در حالی که کشور ما عکس این روش عمل می کند؛ زمانی که در مناطق شمالی کشور حرکت می کنیم جنگلی از پلاستیک به جای درخت می بینیم. از این رو باید به سمت کاهش ظروف یکبار مصرف پیش رویم.

وی تاکید کرد: ظرفیت خوبی در این زمینه در کشور وجود دارد که نیاز به فرهنگ سازی و ترویج صحیح الگوی مصرف دارد.

متصدی گفت: ساماندهی محل های دفن پسماند به ویژه در نوارهای ساحلی باید جدی گرفته شود؛ متاسفانه در برخی مراکز تفرجگاهی ساحلی سطل زباله مناسب و با ظرفیت وجود ندارد.

وی داد: الگوسازی باید در روستاها نیز ترویج شود تا بتوانیم از پسماندها بهترین استفاده را داشته باشیم. به عنوان مثال کشور هند و چین که چندان هم پیشرفته نیستند از پسماند برق و گاز تولید می کنند در حالیکه این ظرفیت در کشور ما بسیار بالاست.

متصدی با بیان اینکه وضعیت پسماندهای عمرانی و نخاله های ساختمانی نیز مناسب نیست گفت: کاهش تولید پسماند، ساماندهی محل های دفن، مدیریت پسماندهای صنعتی و خطرناک و حمایت از مراکز خدماتی پسماند برخی دیگر از برنامه های سازمان محیط زیست است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره پسماندهای خطرناک در مطب ها گفت: در مورد این پسماندها در مطب ها و درمانگاه ها باید به سمت بی خطرسازی علمی پیش رویم؛ اکنون در برخی از مراکز بی خطرسازی انجام می‌شود اما این مساله خطر این پسماندها را کاهش نمی دهد زیرا طی کردن مراحل بی خطرسازی در واقع بدست آوردن زمان برای حمل آنها به نقطه امن است. در حالیکه امروزه این پسماندهای به اصطلاح بی خطرسازی شده با پسماندهای شهری دفن می شوند.

وی  تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت پسماندها در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد تا به یک برنامه مناسب و منطقی دست یابد.

۱۳۹۳/۲/۲

منبع: مهر
تاریخ انتشار: 1393/02/07 - 9:10
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک