English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
تهرانی‌ها 3برابر شهروندان شهرهای بزرگ جهان زباله تولید می‌کنند

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: هر شهروند تهران روزانه 900گرم زباله تولید می‌کند این در حالی است که میزان مصرف زباله در کشورهای توسعه یافته کمتر از 350گرم است،در واقع تهرانی‌ها 3برابر شهروندان شهرهای بزرگ جهان زباله تولید می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمد شاعری در همایش تقدیر از فعالان محیط زیست افزود: هرسال 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت ماه به عنوان روز زمین پاک نامگذاری شده است و امسال شعار شهرداری تهران اراده ملی برای داشتن زمین پاک است که با فرمایشات مقام معظم رهبری امیدواریم عملی تر گردد.

وی تصریح کرد:در هفته هوای پاک طبق سیاست های شهرداری تهران فعالیت های خوبی به صورت سمبلیک در مناطق 22 گانه داشته ایم و ازامروز نیز برنامه آموزش شهروندان و پاکسازی محیط زندگی در سراسر مناطق بویژه در بوستان ها و پارکها، رود دره ها و معابر به اجرا در خواهد آمد .

وی تصریح کرد: زمین از ظرفیتی برخوردار است اما در حال حاضر 2 تا 3 برابر بیش تر از این ظرفیت بهره برداری می شود.

وی با تاکید بر اینکه هر شهروند تهران روزانه 900گرم زباله تولید می‌کند که این رقم در روزهای پایانی هر سال به یک‌کیلوگرم نیز افزایش می‌یابد، گفت این در حالی است که میزان مصرف زباله در کشورهای توسعه یافته کمتر از 350گرم است،در واقع تهرانی‌ها 3برابر شهروندان شهرهای بزرگ جهان زباله تولید می‌کنند.

شاعری تصریح کرد: ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی بسیار در اطراف شهرهای بزرگ و تلاش و هزینه زیاد برای رفع این آلودگی‌ها باعث هدر رفتن منابع کشور و شهرها می‌شود.

شاعری ادامه داد:شهرداری تهران برای حفاظت محیط زیست دستاوردهای مهمی را پیش رو قرار داده، به گونه ای که میتوان به پایان دفن غیربهداشتی زباله در شهر تهران، استانداردسازی و افزایش تعداد مراکز فنی، آموزش شهروندان، افزایش سرانه فضای سبز، احداث دریاچه شهدای خلیج فارس و باغ پرندگان اشاره نمود.

شاعری برنامه های ستاد محیط زیست را متنوع خواند و اشاره کرد: ارزیابی زیست محیطی پروژه های عمرانی،کنترل منابع آلاینده آب و خاک، احیای باغات شهر تهران، پایش مستمر آلاینده ها و منابع زیستی شهر تهران از جمله اهداف مورد نظر شهرداری تهران است.

خودرویی  تولید میکنیم که نه خودش استاندارد است و نه سوختی که مصرف می کند

حقانی، عضو دیگر شورای شهر تهران با بیان اینکه خودرویی تولید می کنیم که نه خودش استاندارد است و نه سوختی که مصرف می کند اظهارکرد:ما همیشه بدنبال  آن هستیم ،خود را به استانداردها نزدیک کنیم.

این عضوشورای شهر با بیان اینکه همه سازمان ها و ارگان ها و همچنین نهادهایی که درگیر اجرا و عرضه خدمات در شهر هستند باید در یک راستا و و هماهنگ حرکت کنند ادامه داد: این موضوع اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه مدیریت واحد شهری داشته باشیم و در این باره زحمات مدیریت شهری بر هیچ کس در چندسال اخیر پوشیده نیست وقتی شهر در انبوه ماشین ها غرق می شود یعنی خدمات دیده نخواهد شد و امیدواریم در جهت تحقق مدیریت واحد شهری و اجرای آن در شورای شهر اقداماتی انجام گردد.

وی همچنین اضافه کرد: ما پا به پای مسائلی که در جهت کاهش آلودگی ها و ارتقای شاخص های زیست محیطی انجام خواهد شد، تلاش میکنیم و برای محیط زیست شهر تهران از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

بحث ایجاد پلیس محیط زیست بسیار جدی است

هادی حیدر زاده، مدیر کل محیط زیست استان تهران که در این همایش حضور یافته بود با تاکید بر اینکه یکی از موضوعاتی که در محیط زیست شهری مهم است زیبایی مناظر است گفت: شاید روز زمین پاک بهانه باشد تا توجه به زیبایی مناظر را به عنوان دغدغه ای برای مردم ایران زمین به لحاظ اعتقادی و میهنی داشته باشیم. این موضوع در رفتار و زندگی ما هویدا نیست و جلوه ای در مسیرهای بین شهری ندارد. نباید فراموش کرد که آموزش و فرهنگسازی و همچنین اعمال قانون در کنار هم اثرگزار خواهند بود

وی با اشاره به اینکه در بحث محیط زیست و زباله، رسانه ملی هم توجه جدی به موضوع محیط زیست داشته است اضافه کرد: در اداره کل محیط زیست استان تهران با صنایع آلاینده، مراکز آلاینده، بیمارستانها، کارواش ها و مکان هایی که مسائل محیط زیستی را رعایت نکنند با اخطار پلمپ برخورد خواهد شد. بحث پلیس محیط زیست بسیار جدی است زیرا میخواهیم ام القرای جهان اسلام به عینیت شناخته شود و الگویی برای شهرهای اسلامی باشد .

به گفته وی روزانه یک میلیارد و 500 میلیون تومان صرف هزینه پسماند شهر تهران می شود که اگر این هزینه کاهش یابد در هزینه های رفاهی شهروندان استفاده خواهد شد.

حافظی عضو شورای چهارم شهر تهران با تاکید بر اینکه کمیسیون محیط زیست شورای شهر خاستگاهی برای محیط زیست شهر تهران شده است اظهارکرد: سازمان های مردم نهاد برای حفظ محیط زیست به ما کمک کنندتا عواملی که تهدید کننده محیط زیست و سلامت مردم هستند یک به یک شناسایی گردد تا با روش منطقی برای حذف انها اقدام شود.

وی افزود:سال گذشته توانستیم کارخانه ذوب چدن در منطقه 18 شهرداری تهران را که 20 سال از حکم پلمپ آن گذشته بود تعطیل کنیم .همچنین کارخانه روغن نباتی که هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد، برای این موضوع فردا تعیین تکلیف خواهد شد.

به گفته وی پرونده پلمپ نیروگاه بعثت و کارخانه سیمان نیز طبق کمیته ماده 20 در دستورکار قرار خواهد گرفت.

وی افزود: از سازمان های مردم نهاد خواستاریم اگر مراکزی را می شناسند که تهدید کننده محیط زیست است به ما اعلام کنند.

تابش، رییس کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون اقدامات خوبی در شهرداری تهران انجام گرفته است، تصریح کرد: در مجلس شورای اسلامی و دولت عوارض بنزین تصویب شد و در همین چارچوب هزار و 100 میلیارد تومان برای محیط زیست درنظر گرفته می شود . در این راستا باید فعالیت هایی صورت گیرد که  از تخریب محیط زیست جلوگیری شود

وی افزود: آلودگی ناشی از 140 میلیارد مترمکعب گاز فلر برابر با 77 میلیون خودرو در سال است .ما در این زمینه مقام سوم را در جهان داریم . همچنین 12 میلیارد مکعب گاز می سوزانیم که آلودگی 66.5 میلیون خودرو را شامل می شود.
به گفته وی در تعامل دولت، مجلس و شهرداری تهران که مدیریت کارآمد و جهادی داشته است، امیدواریم به فعالیت های خوبی در این باره دست یابیم. تامین اعتبارات، مدیریت منسجم و بازسازی اعتماد مردم را باید در دستور کار خود قرار دهیم .

محتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران که در همایش تقدیر ازفعالان محیط زیست حضور یافته بود باتاکید بر اینکه باید تلاش کنیم مسائل محیط زیست به عنوان دغدغه مردم در دستور کار قرار گیرد گفت: مطالبات مردم باید موضوع محیط زیست و زمین پاک باشد و اصل زندگی باید در این باره پایه گزاری شود و اگر فکرکنیم بدون حضورمردم کاری انجام خواهد شد ،خیال باطلی است .

وی افزود:دولت و شهرداری تهران اقدامات خوبی را در زمینه های مختلف انجام داده اند و پروژه های مهمی اجرا شده که در راستای محیط زیست و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان بوده است.

وی همچنین با اشاره به کارهای عمرانی و خدمات شهری که در شهرداری تهران انجام گرفته است خاطرنشان کرد: فعالیت های فنی و عمرانی، ساخت اتوبان ها، تونل ها، توسعه مترو، اتوبوسرانی و همچنین اقدامات درحوزه خدمات شهری که شامل پسماند و جمع آوری زباله، دفع بهداشتی زباله و همچنین پایان دادن به موضوع شیرابه کهریزک  می شود،ازجمله اقدامات ما بوده است .

به گفته وی بحث آلایندگی ها و انتقال صنایع آلاینده و همچنین توسعه فضای سبز ، کاشت درخت، ایجاد خانه سلامت و سرای محلات جزو فعالیت های فرهنگی در شهر تهران بوده است و شهرداری تهران تنها سازمانی است که در موضوع پالایش فعالیت های زیادی انجام داده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در بحث آموزش واطلاع رسانی فعال شویم و مردم را در این زمینه مشارکت دهیم .ما در این حوزه همکاری سایر دستگاه ها را خواستاریم .

۱۳۹۳/۲/۳
 

منبع: مهر
تاریخ انتشار: 1393/02/07 - 9:13
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک