English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
سازگاری برخی مرجان‌ها با گرمای زمین

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صخره‌های مرجانی برای حفظ تعادل اکوسیستم دریاها بسیار حیاتی هستند. مطالعات جدید متخصصان علوم دریایی نشان می‌دهد برخی صخره‌های مرجانی چندرنگ، قابلیت بهتری در سازگاری با روند افزایش دمای زمین از خود نشان می‌دهند. یافته‌های این محققان خبر خوبی برای محیط زیست خواهد بود. چرا که صخره‌های مرجانی از شدت طوفان‌های شدیدی که به سمت مناطق مسکونی می‌روند می‌کاهند. این صخره‌ها همچنین پذیرای انواع و اقسام ماهی‌ها و آبزیانی هستند که وجود آنها برای امرار معاش ساکنان این سواحل و تامین غذای مردم جهان حیاتی است.

مطالعات جدید روی یک گونه از صخره‌های مرجانی که در چشمه‌های آب گرم در جزایر دورافتاده اقیانوس آرام و در سواحل جزیره «افو» در «ساموآ»ی آمریکا زندگی می‌کنند، انجام گرفت که نتایج حاصل از آن را می‌توان به صخره‌های مرجانی در سایر نقاط جهان نیز تعمیم داد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه تلویزیونی ان بی سی، «استفان پالومبی»، زیست‌شناس علوم دریایی و سرپرست اصلی این مطالعه با بیان مطلب فوق افزود: اگر این فرضیه‌ها درست باشد،‌ احتمالا صخره‌های مرجانی سراسر جهان تا پیش از اینکه گرمای جهانیِ اقیانوس‌ها به طور کامل آنها را ازبین ببرد فرصت بیشتری برای سازگاری خواهند داشت چون به محض گرم شدن اقیانوس‌ها‌، مرجان‌ها برخی محدودیت‌های خود را بهبود می‌بخشند. با این حال هنوز از محدودیت‌های این صخره‌های مرجانی و زمان دقیق به حداکثر رسیدن این قابلیت‌ سازگاری در آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

اما آنچه که کارشناسان دریافته‌اند این است که نوعی از صخره‌های مرجانی با عنوان Acropora hyacinthus قادر به تنظیم تدریجی فیزیولوژی خود متناسب با افزایش سالانه گرمای اقیانوس‌های جهان هستند. برخی کلونی‌های مرجانی نیز با گذشت چندین نسل به مقاومت و تکامل شایان ذکری در برابر گرمای دمای زمین دست‌یافته‌اند.

شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

 

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1393/02/07 - 9:28
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک