English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
شاهکار محیط زیستی دولت قبل

به گزارش ایسنا، سایت تابناک گزارش داد: طی روزهای گذشته تصاویری از یک باغ وحش خصوصی در بابلسر منتشر شد که نشان می‌داد برخی از حیوانات این باغ وحش در شرایط اسفناکی به سر می‌برند؛ از جمله خرسی که به یک میله زنجیر شده بود و به قدری دور خود چرخیده بود که محل ترددش تبدیل به چاله شده بود و آه از نهاد هر بیننده‌ای در می‌آورد.

همین تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی اینقدر دست به دست چرخید تا به محمد درویش، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست رسید و او هم پیگیری ماجرا را در دستور کار قرار داد.

شکایت محیط زیست از مالک باغ وحش

درویش در این‌باره به تابناک گفت: با دیدن این تصاویر به شدت متاسف شدم و مراتب را برای پیگیری با مدیر کل محیط زیست مازندران در میان گذاشتم و خواهان پیگیری ایشان شدم. فردای آن روز پرس‌وجو کردم و فهمیدم که ماموران محیط زیست به بابلسر رفته‌ و از باغ وحش بازدید به عمل آورده‌اند و متاسفانه خبر نگهداری حیوانات در شرایط بسیار بد، صحت دارد.

وی افزود: آن‌گونه که شنیدم، مسئول باغ وحش به دلیل مشکلات خانوادگی قادر به رسیدگی به حیوانات نیست و در نتیجه، وضعیت بسیار نامطلوبی در آنجا حاکم است. به همین دلیل محیط زیست استان شکایتی علیه باغ وحش تسلیم مقامات قضایی بابلسر کردند و برای معاینه حیوانات، دامپزشک خبر کردند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با تاکید بر پیگیری مستمر ماجرا توسط محیط زیست و شخص خودش تا حصول نتیجه، گفت: به لحاظ روند کاری، دادگستری فرصتی در اختیار مالک باغ وحش قرار خواهد داد تا مشکلات را رفع کند. اصطلاحا ضرب‌الاجلی به وی می‌دهند تا سر و سامانی به باغ وحش بدهد.

او در پایان افزود: آنچه در این باغ وحش حاکم است، توسط همکارانم در استان مازندران، به اطلاع فرماندار بابلسر هم رسید، چراکه جدای از همه ایراداتش، برای وجه آن دیار هم خوب نیست و بار تبلیغاتی خوبی به همراه نخواهد داشت.

باغ وحش بابلسر باید برچیده شود

دکتر ناصر مهردادی مدیر کلی محیط زیست استان مازندران هم با تاکید بر قضایی شدن پرونده این باغ وحش به تابناک گفت: با پیگیری‌های صورت‌گرفته، روز گذشته بازدیدی در معیت ماموران دستگاه قضا از این باغ وحش خصوصی صورت گرفت و پیرو آن، شکایتی از طرف محیط زیست تنظیم و تسلیم شد تا پیگیری تخلفات صورت‌گرفته در این باغ وحش، قضایی شود.

وی افزود: در این بازدید دریافتیم که این باغ وحش به لحاظ وسعت اندک و شرایط نامطلوب نگهداری حیوانات، قابلیت اصلاح ندارد و می‌بایست تعطیل شود. البته برای تعطیلی آن مهلتی در اختیار مالکش قرار خواهد گرفت تا مکان جدیدی برای نگهداری حیوانات مجموعه تهیه کند و این مهلت را دادگستری تعیین خواهد کرد.

مهردادی با اشاره به پیگیری ماجرا از طریق فرمانداری بابلسر گفت: البته امروز موفق نشدم با فرماندار صحبت کنم اما مراتب امر به فرمانداری منعکس شده و پیگیری قضایی پرونده نیز آغاز شده است. بر اساس بازدید صورت‌گرفته، وسعت اراضی این مجموعه برای نگهداری این حیوانات کم است و تنها می‌توانند پرنده‌ها را در آنجا نگه دارند و سایر گونه‌های جانوری می‌بایست به مکان دیگری منتقل شوند.

سرنوشت شوم خرس بابلسر پیش از ساکن شدن در باغ وحش

آنچه ماجرای باغ وحش بابلسر و خرسی که در شرایط فلاکت بار در آن نگهداری می‌شود را دردناک‌تر می‌کند، چرایی راه‌اندازی این مجموعه در شرایطی است که مالکان آن توان اداره مجموعه را ندارند اما جدا از آن، سرنوشت خرس قهوه‌ای زنجیرشده در محوطه آن دردناک‌تر از این حرف‌هاست.

اینکه آیا این خرس قهوه‌ای، از نژاد ایرانی‌ است، آیا از طبیعت زنده‌گیری شده و بعد از فروخته‌شدن کارش به اینجا کشیده و سوالاتی از این دست را هنوز نمی‌توانیم پاسخ دهیم اما شگفت‌آور اینجاست که این خرس با دستور مدیر کل محیط زیست گیلان در دولت دهم، به باغ پرندگان رشت واگذار و چند ماه بعد به صورت کاملا غیرقانونی به باغ وحش بابلسر فروخته شده بود.

فروش این خرس که در واپسین روزهای عمر دولت دهم صورت گرفته و حتی به اطلاع مسئولان محیط زیستی وقت نیز رسیده بود، بی هیچ اعتراضی رسمیت یافته بود تا مالکانش هر اقدامی را بر مایملک خود روا بدانند و احتمالا پشتشان به این گرم باشد که خرس را خریداری کرده‌اند و محیط زیست نیز از این ماجرا آگاه است و هیچ مخالفتی با آن ندارد!

چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

منبع: ایسنا
تاریخ انتشار: 1393/02/11 - 14:18
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک