English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
فرونشست زمین در جنوب تهران 90 برابر حد بحرانی اتحادیه اروپاست

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، نشست حفاظت محیط زیست و بررسی مشکلات حیات وحش با حضور محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، اصغر محمدی فاضل رئیس دانشگاه محیط زیست، علی سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و جمعی از متخصصان و اساتید دانشگاه ظهر دوشنبه در محل دانشگاه محیط زیست کشور در کرج برگزار شد.

در این نشست که به مناسبت هفته زمین پاک برگزار شد و برخی چالش های زیست محیطی  کشور در قالب پرسش و پاسخ دانشجویی مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفت؛ محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه پدیده فرونشست زمین در تهران 90 برابر حد بحران اتحادیه اروپا است، گفت: در اتحادیه اروپا برای نشست سالانه چهار میلیمتر خاک کمیته بحران تشکیل می دهند اما در جنوب تهران در دشت معین آباد ورامین سالانه  36 سانتیمتر پدیده فرونشست زمین رخ می دهد اما آب از آب تکان نمی خورد.

برای مرگ تهران صدای کسی درنیامد

وی با تاکید بر اینکه در هیچ کجای ایران به اندازه تهران پدیده نشست زمین نداریم، گفت: ولی صدای کسی درنیامده و کمپینی هم تشکیل نشده است. امروز مرگ تهران جلوی چشم ماست و موضوع فراتر از بحران است.

درویش ادامه داد: براساس گزارشات رسمی سالانه دو متر سطح آبهای زیرزمینی 60 دشت اصلی در مرکز ایران افت می کند و ما تنها لکه های این بحران را می بینیم که خشک شدن منابع آبی است. چرا ما باید آنچه را که مردم عادی و غیرکارشناس می بینند ببینیم و چرا رسالتمان را انجام ندهیم و هشدار ندهیم.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه اگر دریاچه ارومیه در تهران یا کرج بود مسئولان بیشتر به وضعیت آن رسیدگی می کردند، اظهار داشت: اگر این دریاچه در تهران واقع بود وضعی به مراتب بدتر پیدا می کرد و باور کنید که تبعیضی اتفاق نیفتاده است.

ساخت سد در خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر زیادی داشت

وی تاثیر سدسازی در وضعیت پیش آمده دریاچه ارومیه را مهم خواند و در عین حال متذکر شد: ساخت سد در خشک شدن این دریاچه تاثیر زیادی داشته اما آشکارا میزان این اثرگذاری را زیر پنج درصد اعلام می کنند!

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی دانشگاه تهران و فاضل رئیس دانشگاه محیط زیست کشور گفت: در این جمع این دو تن شباهت زیادی به هم دارند. سلاجقه به عنوان مخالف جدی با مافیای سدسازی در حوزه های آبخیز و فاضل در مخالفت با مافیای شکار و زمین خواری چهره های شناخته شده ای هستند که همین مخالفت آنها سبب شد در دوره ای از کار برکنار شوند.

 وی افزود: ظرفیت سازی باید کاری کند که در جاهایی که افراد دلسوز قدرت دارند، اقدامی برای حفاظت از محیط زیست انجام دهیم.

محیط زیست کشور در وضعیت خوبی به سر نمی برد

در ادامه سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه ما متخصصان و کارشناسان محیط زیست در جمع خودمان بر جنازه محیط زیست مرثیه می خوانیم اظهار داشت: محیط زیست کشور در وضعیت خوبی به سر نمی برد اما ما به عنوان جامعه دانشگاهی وظیفه داریم امروز با انذار و تبشیر نسبت به عواقب رفتارهای آسیب زا به محیط زیست هشدار دهیم و کمتر مرثیه بخوانیم.

وی با اشاره به مشکلات آبی کشور گفت: ما امروز در کشور به طور جدی با بحران آب مواجه ایم و در این شرایط با افتخار اعلام می کنیم که چندین هزار تن گندم در استانی کویری تولید کرده ایم در حالی که برای تولید یک تن گندم باید چند صد متر مکعب آب شیرین مصرف شود.

انتقاد از توسعه سدسازی در کشور

سلاجقه با انتقاد جدی از توسعه سدسازی در کشور تصریح کرد: سدها را باید در جای خود بسازیم نه اینکه برای احداث سد در حال ساخت "هراز" صدها هزار اصله نهال چند میلیون ساله این مملکت را از بین ببریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: متاسفانه دوستان، آبخیزداری را که علمی کاملا همسو با طبیعت و برای ترمیم طبیعت است مورد بی مهری قرار می دهند و حتی با ساخت سدها در حوزه های آبخیز به محیط زیست آسیب می زنند.

وی با بیان اینکه آب مبنای توسعه کشور است، تاکید کرد: عدم توجه به حوزه های آبخیز و سوء مدیریت آب تبعات ناگواری در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به دنبال دارد که نمونه آن را می توان در بیماری بلوط ها، گردوزارها، پدیده ریزگردها و... مشاهده کرد.

رئیس پردیس کشاوزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران دگردیسی در جنگلهای شمال و از بین رفتن بلوطستانها را نتیجه تغییر اقلیم و بی توجهی به اهمیت آب دانست و اظهار داشت: دانشجویان در پایان نامه هایشان این موضوعات را بیشتر مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قنات داری از تکنولوژیهای برتر استحصال آب در دنیاست که در ایران نیز بسیار مفید است، اذعان داشت: ما دانش بومی خودمان را کنار گذاشته ایم و به سدسازی که البته این هم ریشه ای بومی دارد توجه کرده ایم در حالی که باید سدها را در جایی بسازیم که کمترین آسیب را به طبیعت می زند.

اجازه ندهیم دیگران به جای ما تصمیم بگیرند

 اصغر کهندل مدیر برنامه ریزی و توسعه جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران در ادامه این نشست سه موضوع را از وظایف کارشناسان و دلسوزان محیط زیست برشمرد و با بیان اینکه امروز مسئله محیط زیست از موضوعات اصلی کشور است، اظهار داشت: یکی از موارد در بحث سیاستگذاری های کلان کشور به کارشناسان حوزه محیط زیست برمی گردد که باید ارزش محیط زیست را به نحوی به مسئولان انتقال دهیم و برای آنها این مهم را مهمتر جلوه دهیم.

وی گفت: وظیفه دوم ما به عنوان اعضای هیئت علمی و بانیان محیط زیست مشارکت در تصمیم سازی و قانون است تا نگذاریم دیگران به جای ما تصمیم گیری کنند و در نهایت حضور ما در بحث اجرای مصوبات و تصمیمات کمک می کند تا به اهداف مورد نظر در حفاظت از زیست بوم دست پیدا کنیم.

کهندل مشکلات فرهنگی را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و افزود: باید تلاش کنیم از ظرفیتهای موجود در بخش رسانه برای فرهنگسازی استفاده کنیم. پیشنهاد می کنم همانگونه که در فیلم و سریال ها افرادی به عنوان ناظر قضایی، انتظامی و.. حضور دارند افرادی هم به عنوان ناظر محیط زیست حضور داشته باشند.

فقها به کمک محیط زیست بیایند

خراسانی دیگر سخنران این نشست در پاسخ به پرسش دانشجویان درباره خلاء های قانونی در حوزه محیط زیست اظهار داشت: این کشور در آینده به دست شما اداره می شود بنابراین همواره مطالباتتان را از مسئولان بخواهید. قوانین موجود در این بخش ضعیف نیست و قوانین باارزشی داریم اما در اجرا ضعیف عمل می کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش و مشارکتهای مردمی در اجرای درست قوانین در عین حال گفت: آموزش به تنهایی کافی نیست و قوانین باید به خوبی به اجرا درآیند اما برای آموزش صحیح تر عده ای مسئول هستند.

خراسانی گفت: تجربه نشان داده در جوامع مذهبی حرف شنوی مردم از مراجع بیشتر از دانشمندان است ولی معتقدم مراجع عظام و فقهای ما در رابطه با مسائل زیست محیطی کوتاهی کرده اند و انتظار می رود با صدور احکامی در این خصوص بتوانیم مانع تشدید ناهنجاری ها در برخورد با محیط زیست شویم.

رای حل معضل دریاچه ارومیه از محققان خارجی دعوت کنیم

این مسئول همچنین در بحث آموزش اثرگذاری رادیو و تلویزیون را بسیار بیشتر از سایر بخشها عنوان کرد و اظهار داشت: ما به آموزش عمومی برای فرهنگسازی در حفاظت از محیط زیست نیاز داریم و راه آن استفاده از رسانه های عمومی به ویژه رادیو و تلویزیون است.

وی یادآور شد: گرچه در کشورمان دانشمندان و کارشناسان شایسته ای وجود دارد اما با توجه به اینکه نمونه های مشابه مشکل دریاچه ارومیه را در جهان داشته ایم بهتر است از محققان خارجی برای حل این معضل دعوت کنیم.

نشست حفاظت محیط زیست و بررسی مشکلات حیات وحش توسط گروه پژوهشی مدیریت و توسعه منابع طبیعی پژوهشکده مطالعات توسعه جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران و دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

این نشست در چند پنل تخصصی ادامه یافت.

تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۲/۸

منبع: خبرگذاری مهر
تاریخ انتشار: 1393/02/11 - 14:23
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک