English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
پرونده ویژه زیست بوم: بررسی تاثیرات احداث تونل گلاب 2 بر رودخانه زاینده رود

زیست بوم/ ندا پورصالح*: امروزه موضوع آب و مدیریت صحیح آبی یکی از اصلی ترین دغدغه حکومت هاست که می تواند بسیاری از حوزه های زیست محیطی، صنعتی و اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار دهد. گاهی جهت تامین آب مورد نیاز برخی مناطق در کشور ایران که در زمره کشورهای نیمه خشک و خشک قرار دارد راهکار انتقال آب از منطقه ای که در شرایط آبی مناسب تری قرار دارند مطرح می گردد. این موضوع همواره با تعارضات محلی، مقاومت ها و قضاوت های صریح مواجه می شود. از دیگر سو علاقمندان به محیط زیست بر این باورند که این انتقالات باید به نحوی باشد که کمترین آسیب و تخریب را برای زیستمندان و محیط به بار بیاورد. امری که در مواردی به هیچ روی لحاظ نمی شود.

نگرانی ها در خصوص فعال شدن این تونل در 29 فروردین 1393 موجب شکل گیری یکی از بزرگترین تجمعات با موضوع محیط زیست و منابع طبیعی شد. هزاران نفر از مردم چهارمحال و بختیاری با برگزاری تجمع، خواستار توقف عملیات اجرایی تونل‌های بهشت‌آباد در شهرستان اردل و گلاب 2 در زاینده‌رود این استان شدند.

 

پس از این تجمع مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری در بیانیه ای برغیرقانونی بودن حفرتونل گلاب 2 تاکید و خواستار تعطیلی این پروژه توسط شورای عالی آب شدند. این نمایندگان« هرگونه تحرک و شعارهای تنش‌زا و تجمع غیرقانونی در این خصوص را محکوم» کردند و عنوان نمودند« ضمن احترام برای مردمان استانهای همجوار از متولیان‌ آ‌ب کشور تقاضای رسیدگی به مشکلات را داشته ضمن اینکه از ابزارهای قانونی در اختیار از قبیل سوال و استیضاح استفاده خواهیم کرد تا به حقوق قانونی مردم استان جامه عمل بپوشانیم».

از سوی دیگر مدیران و مسئولان استان اصفهان اخبار و اعتراضاتی از این دست را غیرفنی عنوان می کنند و بر این باورند که در خصوص اثرات سوء تونل گلاب 2 بزرگنمایی صورت گرفته و تونل تاثیر چندانی بر استان چهارمحال و بختیاری نخواهد گذاشت. از دیگر سو آب آشامیدنی یکی از نیازهای کلیدی استان اصفهان به شمار می آید و بایستی نسبت به تقویت منابع آب شرب این استان اقدام نمود و تاسیس این تونل نیز به همین دلیل ضروری به نظر می رسد.

در جدال میان تصمیم گیران دو استان علاقمندان و فعالان محیط زیست نیز دلمغشولی ها خود را دارند. آنها بر این باورند که هر گونه دستکاری در مسیر طبیعی رود ارزشمندی مانند زاینده رود تبعات زیست محیطی جبران ناپذیری بر طبیعت منطقه وارد خواهد نمود.

با توجه به اهمیت موضوع و لزوم پرداخت به آن پایگاه خبری تحلیلی زیست بوم کوشید با ورود به بحث های کارشناسی و کسب نظرات دست اندرکاران و مسئولین تصویری روشن و بی طرفانه از این ماجرا را ارائه نماید. با این همه به دلیل وجود پاره ای از تناقضات به نظر می رسد پروژه تونل گلاب 2 به کلافی در هم تنیده تبدیل شده است که گره گشایی از آن نیازمند عزمی ملی در سطوح فوقانی تصمیم گیری کشور است.

منبع: زيست بوم
تاریخ انتشار: 1393/04/10 - 16:21
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک