English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
رسوایی «بانک‌جهانی» در حمایت از نابودی محیط زیست

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایمیل‌های لو رفته بانک جهانی نشان می‌دهد این بانک طرحی را در دست دارد که به موجب آن شرایط تامین اعتبار برای اجرای پروژه‌های آسیب‌رسان به طبیعت تسهیل می‌شود. طبق این طرح سالانه بیش از 50 میلیارد دلار پول دولتی به اجرای پروژه‌های بزرگ معدن، برق، حمل و نقل و کشاورزی تخصیص می‌یابد. منتقدان این طرح معتقدند که اجرای آن می‌تواند درها را برای نابودی وسیع محیط زیست گشوده و جوامع آسیب‌پذیر از اجرای این پروژه‌ها کوچکترین حمایتی نمی‌شوند.

بانک جهانی که سالانه 50 میلیارد دلار وام و ضمانت برای مقابله با فقر در اختیار بیش از 100 کشور جهان قرار می‌دهد به عنوان بزرگترین سازمان توسعه‌ای جهان محسوب می‌شود. این بانک از گذشته به دلیل اعمال سیاست‌های مخرب در اعطای کمک‌های مالی متاثر از کشورهای صنعتی مورد انتقاد است.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، متن ایمیل‌های رد و بدل شده از سوی مسئولان بانک جهانی حاکی از این است که این بانک استفاده از منابع‌زیستی را گسترش خواهد داد که بدین ترتیب توسعه‌دهندگان در صورت جبران خسارت در یک محل مجاز خواهند بود که محیط زیست منطقه دیگری را به منظور بهره‌برداری از منابع طبیعی نابود کنند. در این برنامه بسیاری از اقدامات زیست محیطی و اجتماعی نادیده گرفته شده‌اند.

یک سخنگوی بانک جهانی در‌این‌باره گفت: درباره انتشار محتوای این ایمیل‌ها هیچ نظری نداریم چرا که مذاکرات و بحث‌های سالم و جدی داخلی یکی از مهمترین مراحل فعالیت‌های چاره جویانه ماست. فعالیت ما در بازبینی دوباره اقدامات حفاظتی اجتماعی و زیست محیطی به طور مستمر ادامه دارد.

دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۳

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1393/04/18 - 13:35
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک