English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
اختصاص ميلياردها دلار براي نجات درياچه ها در امريكا

 نزديك به يك قرن دسترسي آسان و بدون هيچ مشكلي براي تفريح، قايق سواري و تجارت در درياچه ميشيگان فراهم شده است. امروز با كم شدن سطح آب درياچه هاي مهم جهان، منابع تامين كننده آب شيرين براي مردم تهديد جدي مي شوند. از جمله دلايل خشك شدن آب درياچه ها مي توان به خشكسالي، گرم شدن زمين، زمستان هاي كوتاه و تابستان هاي طولاني اشاره كرد. به همين دلايل هم اكنون آب درياچه ميشيگان به كمترين سطح خودش رسيده است كه نگراني همه را در امريكا برانگيخته است. از جمله مسائلي كه با خشك شدن درياچه ها براي حكومت ها به وجود مي آيد، تلفات اقتصادي است، اگرچه انتاريو با خشك شدن درياچه اش همچنان بالاتر از ميشيگان است اما شرايط اقتصادي بسيار سختي به ميشيگان وارد شده است. مردم با ديدن علف هاي هرز در درياچه به سمتش نمي آيند و به اين ترتيب اسلكه ها خالي از قايق و سكنه مي شود و شناگران ديگر براي تفريح يا ورزش حرفه يي به آنجا نمي آيند.
    برخي از كارشناسان امريكايي اين اتفاق را بزرگ ترين فاجعه محيط زيستي امريكا مي نامند. با اين اتفاق شهرهاي توريستي كوچك كه تنها نقطه اتكايشان به بندرهاي خود بود عملااز كار افتاده اند و نمي توانند با اين شرايط سخت اقتصادي مقابل هزينه هاي خود ايستادگي كنند. با اين حال مسوولان با همكاري دولت فدرال به مرمت زيرساخت ها و كانال هاي جريان آب در شهرها پرداخته اند تا اين گونه از طريق شريان هاي آب زير زميني به درياچه ميشيگان آب رساني كنند تا قايق سواران بتوانند به فعاليت خود ادامه دهند. ديو ماستر، استاد راهنماي يكي از اين پروژه هاست كه مي گويد: «حمل بخش عظيمي از يك آبراه كه نزديك به 2500هكتار است را با توجه به زيرساخت ها به درياچه ميشيگان متصل كرديم كه با توجه به اين كار قايق ها مي توانند در ميشيگان حركت كنند و مردم هم مي توانند براي استراحت به آنجا بروند.»
    سپاه مهندسان امريكا براساس آخرين تخمين هايي كه زده، به اين نتيجه رسيده است كه حدود 30درياچه بزرگ بنادر كوچك تا چند سال آينده خشك مي شود. در ماه گذشته اعضاي كنگره پول، بودجه يي براي مستحكم تر كردن قنات ها و
    زير ساخت هاي بنادر كه در حال لغزش هستند، در نظر گرفته اند. بعضي از كارشناسان درباره پديده خشك شدن درياچه ها در جهان بسيار نااميد هستند و معتقدند كه مسوولان سياسي كشورها دست به اقدام خاصي نمي زنند و مسوولان جامعه مدني هم كاري از دست شان بر نمي آيد.
    نگراني مردم براي از بين رفتن جاذبه هاي توريستي و تفريحي خودشان قابل توجه است. به صورت تقريبي از سال 1900، ميشيگان و مناطق شمالي آن داراي جاذبه توريستي فراواني بوده است. ساحل هاي زيبا، قايق سواري و ... باعث شد تا ايالت هاي ميلواكي، ديترويت و شيكاگو بسيار ثروتمند شوند اما حالابا پايين آمدن سطح آب و از بين رفتن جاذبه هاي توريستي تقريبا ديگر خبري از يك روز تابستاني با قايق هاي ساحلي و مردمي كه در زير سايه بادبان ها به استراحت مي پردازند، نيست.
    تلفات ديگري كه خشك شدن درياچه ها در امريكا داشته است مهاجرت ميليون ها نفر از ايالت هاي خودشان به ايالت هاي ديگر است، تقريبا در يك سال گذشته نزديك به 30 ميليون نفر بوده است كه بيشترين مهاجر به نيويورك بوده است. سطح درياچه ميشيگان از ماه گذشته تاكنون نزديك به دو متر كاهش پيدا كرده است كه در تاريخ خودش بي سابقه است. براساس حدس و گمان مهندسين نزديك به دو جين قايق به گل نشسته است.
    مشكل ديگر اين است كه اقتباس از منابعي براي رساندن آب به ميشيگان يا مي سي سي پي خود باعث به وجود آمدن مشكلات زيادي مي شود. از بين رفتن تجارت زغال سنگ، پايين آمدن ماهيگيري و لايروبي درياچه ها از بدترين اتفاقاتي است كه در امريكا در حال وقوع است. مسوولان هزينه مرمت درياچه ها را در امريكا نزديك به 6/1 ميليارد دلار تخمين زده اند كه تاكنون 800 ميليون دلار آن تامين شده است. كارشناسان معتقدند كه بودجه لازم براي درياچه وجود دارد اما ترس از نابودي فاضلاب ها به ويژه در شيكاگو باعث شده تا مسوولان از اقدام براي درياچه ها جلوگيري كنند. سرگرداني كشتي هاي حامل آهن و زغال سنگ به دليل پايين بودن سطح آب در برخي از ساحل هاي جهان مقامات سياسي را وادار به اقدامي جدي براي درياچه ها كرده است. اما كارشناسان محيط زيست معتقدند كه با هزينه يي كه پيش بيني شده و بررسي فاضلاب ها با استفاده از آب هاي زير زميني مي توان تا فصل بارش درياچه ها را نجات داد.
    بدترين پيامد اين خشكي آب درياچه ها در جهان پايين آمدن اعتماد به نفس مردم و فروشندگان ساحل هاست.
    استيو، مالك يك قايق رستوران دريايي در فرانكفورت است. او گفت: حدود 70درصد فروش رستوران من در فصل تابستان است كه فقط ماهي است و بقيه آن نوشيدني است. ولي اگر با از بين رفتن جاذبه هاي توريستي مردم به ساحل ها نيايند خب ديگر مشتري براي ما نمي ماند. استيو در ادامه مي گويد: نبايد نااميد شد هميشه در هر كشور مسوولاني هستند كه به فكر مردم باشند و امروز همه بايد به فكر درياچه هايي باشيم كه در حال خشك شدن هستند.

منبع: آسوشيتدپرس
تاریخ انتشار: 1392/07/01 - 15:7
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک