English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
گزارش سفر جنگل آموزشی خیرود 17 و 18 مهر

به نام خدا

 

سفر کردن تنها تماشا کردن وعکس گرفتن نیست ،این تغییری است که پایدار است. تغییراتی که سفر در شما ایجاد میکند،در روح شما میماند. شیوه زندگی شما پس ازهرسفرتغییر میکند. (میریام برادی)

سفرتفریحی وپرهیجان همیشه خوب است،امابهترین سفرها آنهایی هستند که شما در آنها تجربه هایی جدید کسب میکنیدوپس از بازگشت تغییراتی کوچک وبزرگ در شما پدید می آید.

چه نیکوتر آنکه در سفر همراه بزرگان وافراد علمی وبا تجربه باشید. بزرگانی که حتی از گام برداشتن کنار آنها بر دانشتان افزوده میگردد.

واما گزارش سفر: سفر در تاریخ 17/7/93 حدود ساعت 6 صبح با به هم پیوستن همسفران آغازشد .

فضای صمیمی ودوستانه ازهمان ابتدا مشاهده میشد. شاهد آن هم این بود که مینی بوس در ابتدای راه خراب شد ، اما تا فراهم شدن وسیله نقلیه جدید تنها لبخند بود که بر چهره همسفران دیده میشد.

 

پس از حرکت با وسیله نقلیه جدید در میانه راه برای صبحانه توقف کردیم.

ودر ادامه حدود ساعت 3 بعدازظهر به جنگل خیرود رسیدیم ودر فضای جنگل مشغول صرف نهار شدیم.

بخش علمی سفر از این مرحله با سخنان استاد ارجمند دکتر مخدوم پر رنگتر گردید. گزیده ای از سخنان استاد بدین شرح است : جنگل خیررود حدود 8000 هکتار مساحت دارد . با افزایش ارتفاع به ترتیب میتوان اشکوب بندی و ترتیب، ترکیب و تیپ خاصی از درختان رامشاهده کرد.

 

انواع گونه های گیاهی ازجمله: نعنا ، تمشک،بارهنگ، گوجه وحشی، گیلاس، سیب، زالزالک، ازگیل، درختان انجیلی و راش و... در این منطقه دیده میشوند

نکته مهم برایفهم آنکه آیا گونه ای از گیاهان در معرض تهدید یا انقراض اند آن است که گونه های رقیب ویا جایگزین گونه اصلی دیده شوند. به عنوان مثال مشاهده گونه شغال انگور یا متامتی معرف از بین رفتن راش است.

نکته دیگر درمورد احداث جاده است که علاوه بر ایجاد مشکلات بسیار برای جوامع جانوری، با قطع درختان و افزایش نور رشد گونه های طالب نور و فرصت طلب را شاهد هستیم.

بعد از اتمام صحبتهای آقای دکتر و بهره بردن از تجربیات و سخنان اساتید دیگر برای صرف شا م به مرکز شهر بازگشتیم ودر رستوران با معرفی شدن همسفران با یکدیگر بیشتر آشنا شدیم.

روز جمعه برا ی بازدید وتفریح به تلکابین نمک آبرود رفتیم.

هنگام بالا رفتن ازکوه از منظره شهر به طور واضحی تخریب ها و دستکاری های انسان در سیمای سرزمین مشهود بود.

در ادامه برای نهار به رستوران باران رفته وبا صرف غذاهای گیلانی بیش از پیش خود را  در حال وهوای خطه سرسبز شمال احساس کردیم و سپس به سمت تهران بازگشتیم...

 

زیبایی این سفر که آنرا به یاد ماندنی میکرد، حضور افراد علمی وخبره در محیط زیست در کنار علاقه مندان کم تجربه در این رشته و همچنین داشتن روحیه شاد و حس صمیمیت در میان تک تک همسفران بود که این سفر را تبدیل به یکی از بهترین سفرهای این بنده حقیر کرد.

امید به آنکه در آینده نزدیک سفرهای بیشتری در کنار این اساتید داشته باشم.

 

نوشته : زهرا پوراعظم

نویسنده خبر: زهرا پوراعظم
تاریخ انتشار: 1393/09/04 - 11:32
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک