English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
جشن روز دریانوردی از سوی دریانوردان و حامیان محیط زیست دریایی در بندر انزلی

سبزپرس:سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) همه ساله هفته آخر سپتامبر را به عنوان هفته دریانوردی اعلام می کند و این هفته امسال در کشور ما مقارن با نخستین هفته مهر شد. شعار امسال این روز Sustainable Development: IMO's contribution beyond Rio+20اعلام شده و سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران نیز شعار ملی را بر همین اساس« توسعه پایدار، نقش ارگانهای دریایی کشور» انتخاب کرده است.

به گزارش سبز پرس  اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان نیز به همین مناسبت مراسم جشن روز دریانوردی را در کنار بزرگترین بندر شمالی  در ششمین روز این هفته که بنام روز «دریانوردی، ایمنی و حفاظت محیط زیست دریایی، گردشگری پایدار دریایی» نامگذاری شده  با حضور فعالان این عرصه برگزار کرد.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در گفتگو با سبز پرس در پاسخ به این سوال که جایگاه مسایل محیط زیستی در اموزشهایی که یک دریانورد می بیند در چه حد است گفت:  تمامی دریانوردان دوره های آموزشی متعددی را می گذرانند که یکی از مهمترین بخش های آن چه مستقیم چه غیر مستقیم مبنای محیط زیست دریایی دارد .

فرهاد منتصر کوهساری افزود: سازمان جهانی بنادر و دریانوردی کنواسیون های تعریف شده ای  نظیر مارپل ، OPRCو بسیاری دیگر را دارد که همگی بر ایمنی و حفاظت از محیط دریا تاکید دارند ما نیز در بنرد انزلی به رغم آنکه چون دریای کاسپین راه به دریای آزاد نداشته وشرایط الزام اور اجرای این قوانین را نداریم اما عطف به اهمیت موضوع تمامی نکات این کنوانسیون ها که مترتب بر دریای آزاد در بندر انزلی اجرا شده و به روز ترین تجهیزات بویژه در مبارزه با آلودگی های نفتی را تهیه کرده و همواره دریانوردان ما با اجرای مانور های لازم امادگی خود را در این خصوص حفظ می کنند.

کوهساری تاکید کرد: مطابق شعار امسال و پیام دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی  توسعه پایدار در صنعت حمل و نقل دریایی در بخش های مختلف مد نظر است که این توسعه بر سه اصل اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی  استوار است لذا ما نیز همچنان کوشش خواهیم کرد تمامی استاندارد های لازم را اجرا و لحاظ کنیم و بهترین نوع خدمات بندری را در این زمینه ها به دریانوردان ارائه کنیم

توسعه پایدار در تمام ابعاد

کوجی سکیمیزو دبیرکل سازمان بنادر و دریانوردی در بخشی از پیامی که بمناسبت روز جهانی دریانوردی تاکید کرده است که حمل و نقل دریایی به عنوان تنها روش حمل و نقل جهانی، مقرون به صرفه و قابل اطمینان برای حمل انرژی، مواد غذایی و محصولات صنعتی، عامل تعیین کننده‌ای در توسعه پایدار محسوب می‌شود و سیستم حمل و نقل دریایی باید مطمئن شود که توسعه در بخش دریا بصورت پایدار باشد

وی افزود: منظور من از توسعه پایدار در صنعت کشتیرانی، نه تنها عملیات کشتی‌ها بلکه همه فعالیت‌هایی که برای حمایت از کشتیرانی مهم هستند را در بر می‌گیرد فعالیت‌هایی نظیر راه‌اندازی سیستم‌های مدیریت ترافیک دریایی و سیستم‌های ارتباطات جهانی، بنادر و حمل و نقل چندوجهی که همه از اجزای این صنعت چندجنبه‌ای هستند.

سکیمیزو در پیام خود تاکید کرد : سیستم حمل و نقل دریایی به سه ستون توسعه پایدار، یعنی اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی کمک می‌کند اما سؤال اینجاست که چگونه می‌توان مفهوم سیستم حمل و نقل دریایی پایدار را به یک واقعیت قابل لمس تبدیل کرد؟ اولین گام این است که زمینه‌های وسیعی که دربرگیرنده پایدار بودن است را تعریف و تبیین کنیم، ایمنی، حفاظت محیط زیست، عملیات کارآمد، امنیت و حفظ منابع از جمله حوزه‌هایی هستند که باید بر روی آنها تمرکز کنیم.

منبع: سبزپرس
تاریخ انتشار: 1392/07/10 - 8:40
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک