English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
موفقیت پروژه احیای پلنگ قفقاز در روسیه؛

به گزارش سبزپرس، صندوق جهانی حیات وحش (WWF) گزارش کرد که پس از تولد دو توله پلنگ در ماه جولای (تیرماه) در پارک ملی سوچی، دو توله پلنگ دیگر نیز در مرکز زادآوری پلنگ ایرانی این پارک ملی متولد شدند.

مادر این دو توله پلنگ، یکی از پلنگ‌های ماده‌ای است که در اردیبهشت 1389 و در جریان تبادل دو ببر سیبری با دوپلنگ ایرانی از پارک پردیسان تهران به روسیه منتقل شده بود. پدر این دو توله پلنگ نیز، یکی از دو پلنگ نری است که طی رایزنی ولادیمیر پوتین با مقامات ترکمنستان، از این کشور به سوچی منتقل شده بودند.

«عمر سمیونوف» مدیر مرکز زادآوری و معرفی مجدد پلنگ ایرانی در سوچی می‌گوید: «حقیقت این است که زایمان پلنگ وحشی در اسارت یک موفقیت بزرگ براي کارشناسان روسیه محسوب مي شود و ما از اینکه به چنین نتیجه‌ای رسیده‌ایم بسیار خوشحالیم.»

مادر دو توله پلنگی که در ماه جولای به دنیا آمده بودند، پلنگ ماده‌ای بود که در اسارت متولد شده بود در صورتی که پلنگ ماده‌ای که به تازگی زایمان کرده، از شمال ایران زنده‌گیری شده بود.

موفقیت پروژه زادآوری پلنگ در روسیه، درحالی است که هفت ماه پس از تبادل ببرهای سیبری و پلنگ‌های ایرانی، ببر ماده بر اثر بیماری مشمشه جان داد و ببر ماده نیز از آن زمان تا کنون در محفظه‌ای در نزدیکی باغ‌وحش تهران نگهداری می‌شود. تا کنون مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست نیز اخباری از وضعیت ببر ماده منتشر نکرده‌اند.  

منبع: سبزپرس – گروه محیط طبیعی
تاریخ انتشار: 1392/07/17 - 8:31
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک