English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
وقتی زمین جهنمی می‌شود!

زیست بوم: در مطالعات اخیر پیش‌بینی شده که افزایش دمای هوا تا سال 2047 میلادی فراتر از تمام رکوردهای ثبت شده از گرم‌ترین سال‌های زمین در طول تاریخ خواهد بود و در نتیجه فشارهای مضاعفی را بر جنگل‌های بارانی مانند جنگل‌های برزیل وارد خواهد کرد.

محققان دانشگاه‌های «هاوایی» و «مانوآ» پیش‌بینی کردند تا سال 2047 میلادی (یا پنج سال قبل یا بعد از این تاریخ)، میانگین دمای هوای سالانه در بسیاری از نقاط زمین بسیار گرم‌تر از دمای این نواحی در حد فاصل سال‌های 1860 تا 2005 میلادی خواهد بود.

به عبارت دیگر در یک ناحیه جغرافیایی، سردترین سال تا میانه قرن حاضر حتی از گرم‌ترین سال‌های زمین در گذشته نیز گرم‌تر خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، «کامیلو مورا»، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: این شرایط آب و هوایی بی‌سابقه در نواحی حاره‌ای حتی بسیار سریعتر از نقاط دیگر زمین از راه می‌رسد.

الگوی پیشنهادی محققان نشان می‌دهد در صورتی که تلاش‌های جدی جهانی برای کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام شود، افزایش این گرمای بی‌سابقه حدود 20 الی 25 سال به تعویق خواهد افتاد.

هر چند این وقفه زمان قابل توجهی نیست اما با این حال محققان معتقدند کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌تواند فرصت حیاتی را برای سازگاری طبیعت و جامعه بشری و نیز توسعه فن‌آوری‌های موثر برای کاهش این آلاینده‌ها فراهم سازد.

در این مطالعه آمده است در صورتی که برای کاهش انتشار آلاینده‌ها تلاش‌های جدی انجام پذیرد، تاریخ پیش‌بینی شده محققان تا سال 2069 میلادی به تعویق خواهد افتاد.

قسمت تلخ این رویداد این است که افرادی که در نواحی حاره‌ای زندگی می‌کنند عموما فقیر هستند و در مقایسه با ساکنان ثروتمند نواحی میانی زمین که سهم بیشتری در سوزاندن سوخت‌های کربنی دارند، از توان مالی کمتری برای مقابله با این مشکلات برخوردارند.

از سوی دیگر گیاهان و جانوران نواحی حاره‌ای با دمای محدودی خو گرفته‌اند و جانوارانی که از قابلیت ژنتیکی برای تطبیق با تغییرات سریع جوی برخوردار نیستند ناچار به نقل مکان شده و یا با خطر انقراض نسل مواجه می‌شوند.

منبع: ايسنا
تاریخ انتشار: 1392/07/22 - 5:53
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک