English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
پروفسور مخدوم در لیست 20 دانشمند برتر علوم پایه

مرتضی شریفی(عضو شورایعالی جنگل، مرتع و آبخیزداری):حسب اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پروفسور مجيد مخدوم با احراز رتبه حسب ضوابط آن مرکز در لیست 20 دانشمند برترگروه علوم پایه  قرار گرفت.شایان ذکر است استاد مخدوم را طی سال های گذشته همانند بسیار دیگر از دانشمندان سرزمین مان باز نشسته نموده اند.

آن روزها هم گفته بودیم، روزگاري که اشرافيت نشانه اي از شخصيت اجتماعي محسوب مي شده، لرد هاي انگلستان ، اشراف فرانسه و ... با وقاهت تمام خود را خواص و بقيه مردمان را عوام مي خواندند، آن قوم نابخرد ، محققان و دانشمندان را خادمان درگاه خود تلقي مي کردند و علم جايگاه خود را گم کرده بود، در آن عصر نويسنده و هنرمند آزاده اي در غرب، آن قوم از خودراضي را خطاب قرار داده و نوشت:
"فرض کنيد يک روز صبح از خواب بيدار شويم و ببينيم که هزاران از شماها دارفاني را بدرود گفته  است هيچ خلاء اي در جامعه بوجود نخواهد آمد. اما اگر فقط يک دانشمند و عالم ار ميان ما برود تجسم کنيد که چه خلاء اي در جامعه بوجود مي آيد، پس حتي براي حفظ خودتان هم شده جايگاه علم را محترم شماريد."
تجسم محيط زيست سرزمين مان بدون پروفسور مخدوم مصداق جستجويي راه عبور در ظلمت بدون چراغ و رها شدن در اقيانوس طوفاني بدون کشتي بان مي باشد. آنچه مسلم است استاد هرگز شاگردانش را در طي اين مسير هاي ظلماتي و طوفاني تنها نخواهد گذاشت. با بزرگواري به تعليم و تربيت محيط بان و جنگلبان در مقاطع کارشناُسي ارشد و دکترا مطمين هستيم که ادامه خواهند داد.  ولی متاسفانه از طریق دانشجویان کارشناسی ارشد اطلاع حاصل شد که هر چقدر تلاش کرده اند تازه به دوران رسیده ها اجازه نداده اند که درس آمایش سرزمین را با استاد بگیرند.
 طرح موضوع از اين بابت است که اگر جوابگويي باشد توضيح بدهد که چرا بايد نسل جديد که با هزاران آرزو وارد دانشگاه مي شوند بهره گيري از علم و دانش چنين دانشمنداني محروم باشند. مخدوم ها، زبيري ها و ... علاوه بر توانمندي هاي علمي منحصر بفرد  ، در مديريت و ساماندهي مراکز علمي دانشگاهي نيز بي نظير بوده و هستند، آخر کدامين مغز هاي ... و افکار ... بازنشستگي چنين سرمايه هاي علمي  را خواستار بوده و ديکته مي کنند، آخر کدامين جايگزين را داريد؟ به قول نويسنده ياد شده؛ " پس حتي براي حفظ خودتان هم شده جايگاه علم را محترم شماريد."

 

منبع: زيست بوم
تاریخ انتشار: 1392/08/01 - 6:45
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک