English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
45 تالاب كشور در معرض آسيب بين 40 تا 80 درصدند

بعد از هفت سال، شورايعالي محيط زيست احيا شد. شورايي كه محمود احمدي‌نژاد در دولت نهم آن را الزامي ندانست و شورا را لغو كرد. بعد از انتخاب رييس سازمان حفاظت از محيط زيست، نخستين نويدهايي كه معصومه ابتكار داد احياي شورايعالي محيط‌زيست بود، شورايي كه در سطحي عالي با حضور رييس‌جمهور تشكيل مي‌شود. روز گذشته نخستين جلسه در دولت يازدهم با حضور حسن روحاني، رييس‌جمهور و وزراي مربوطه تشكيل شد جلسه‌يي كه به دليل حجم مصوبات با كمبود وقت مواجه شد.

 

وزراي امور خارجه، نيرو، كشور، جهاد كشاورزي، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و رييس سازمان حفاظت از محيط زيست از جمله حاضرين در اين جلسه بودند. جلسه‌يي كه به قول ابتكار، بعد از هفت سال تنزل مقام تشكيل شد. معصومه ابتكار درباره اين جلسه و مصوباتش اعلام كرد: «در ابتداي جلسه گزارشي را از وضعيت محيط زيست كشور ارائه كرديم، از شرايط فعلي و اينكه متاسفانه رتبه ايران در سال‌هاي اخير تقريبا 63 پله در رتبه‌بندي جهاني سقوط كرده و از روند نگران‌كننده‌يي خبر داديم كه براي رفع آن نيازمند تغيير رويكرد جدي در اين زمينه هستيم، روندي كه به اين سرعت هم قابل بازگشت نيست و احتمالا باز هم در سال‌هاي آينده كماكان روند منفي را خواهيم داشت.»

 

او همچنين از مباحث مطرح شده درباره مديريت منابع آبي سخن گفت: «مهم‌ترين بحران‌هاي ما در حال حاضر، مديريت منابع آب است و آسيبي كه از اين ناحيه به سفره‌هاي زيرزميني و رودخانه‌ها و تالآب‌هاي كشور وارد شده است. در اين جلسه، اشاره كرديم كه يكي از مهم‌ترين مسائل بر اساس گزارش جهاني، بحث مديريت مصرف انرژي است كه متاسفانه شدت مصرف انرژي در كشور ما بالاست و نيازمند يك اصلاح الگوي مصرف است.»وي از گزارشي كه در ارتباط با ريزگردها ارائه شد هم خبر داد و به سازوكار منطقه‌يي و بين‌المللي اشاره كرد. وي در ادامه گفت: «برخي اقدامات منطقه‌يي قرار است با همكاري عراق پيش رود، همچنين اقدامات بين‌المللي با ورود سازمان ملل و ايجاد صندوقي براي اين امر در كنار سازو كارهاي داخلي كه با همكاري سازمان جنگل‌ها و مراتع و وزارت نيرو قرار بر انجام شد پيش رفت.»وي يكي از مهم‌ترين مصوبات جلسه روز گذشته اين شورا را تشكيل دفاتر يا ادارات محيط زيست در همه وزارتخانه‌ها دانست و گفت: «رييس‌جمهور تاكيد ويژه‌يي بر انجام ارزيابي‌هاي زيست محيطي توسط اين ادارات در سازمان‌هايي كه فعاليت‌هاي توسعه‌يي دارند، داشتند.»خبر خوب ابتكار پايان بخش اول احياي يوزپلنگ آسيايي بود كه در روز يكشنبه اعلام شده بود. او ضمن تقدير از سازمان‌هاي مردم نهاد در اين خصوص اعلام كرد: «منتفي شدن انقراض يوزپلنگ صورت نمي‌گرفت مگر با مشاركتي كه از سازمان‌هاي مردم نهاد ديديم، شايد نگاهي كه بايد تغيير كند در خود مردم است دو مساله آب و انرژي بخشي‌اش به دولت و سياست‌هايش برمي‌‌گردد و بخش مهمي به الگوي مصرف مردم و رفتار و شيوه زندگي آنها برمي‌گردد.»او ضمن اميدواري از ادامه‌دار بودن جلسات در آينده‌يي نزديك گفت: «اميدوارم جلسه شواريعالي محيط زيست مرتب تشكيل شود و بتوانيم هرچه سريع‌تر جلسه‌ها را مرتب كنيم، نمي‌خواهيم تشريفاتي باشد فعلا نيازمند زمانيم كه بتوانيم مصوبات را عملياتي كنيم، ساز و كار اجرايي كه براي ريزگردها تعريف شده است آنها را بايد عملياتي كنيم، كمي كار و از تشريفات كم كنيم تا جلسات بعد با دست پر ظاهر شويم.»

از نگاه رييس سازمان، بيشترين آلودگي كه از سوي ايران به درياي خزر وارد مي‌شود آلودگي فاضلاب‌هاي خانگي است و كشورهايي كه بيشترين آلودگي نفتي را به دريا وارد مي‌كنند، روسيه و آذربايجان‌ هستند كه بيشترين بهره‌برداري نفتي را از اين درياچه مي‌كنند.

اما در شورايعالي محيط زيست اشاره خاصي به درياچه اروميه نشد و اظهارات اختصاصي در اين خصوص به شورايعالي آب واگذار شد. ابتكار درباره تالاب‌هاي در معرض خطر آماري داد و تقريبا تالاب‌هاي اصلي كشور را در معرض خطر از بين رفتن دانست. او در اين خصوص گفت: «بحث تالاب‌ها بحث مهمي است كه بايد در جاي خوب به آن پرداخت. تالاب‌هاي پريشان، بختگان، اروميه و گاوخوني همه اين تالاب‌ها دچار مشكل‌ هستند. آنچه واضح است اين است كه 45 تالاب در معرض آسيب بين 40 تا 80 درصد در كشور داريم، بهتر است دعا كنيم هم بارندگي‌ها وهم مديريت منابع آب بهتر شود و رويكردها در اين زمينه تغيير كنند.»معاون رييس‌جمهور همچنين درباره قول سفر به استان سيستان و بازديد از درياچه هامون اين سفر را به انتخاب استاندار جديد اين استان موكول كرد و گفت: «درباره سفر به اين استان، منتظرم استاندار تعيين شود، اين سفرها مقدماتي دارد. مي‌خواهيم سفرها به نتايج مفيد منتهي شوند، مقدمات كارشناسي‌اش را در تهران برگزار كرديم، با وزارت خارجه همكاري‌هاي بين‌المللي و منطقه‌يي را بررسي كرديم، گزارش مقدمات اين بررسي‌ها در سطح خود استان را هم دريافت كرديم، تنها كاري كه بايد انجام شود تعيين استاندار جديد است. در سفرهاي پيشين هم كه به استان‌هاي البرز، اراك، خوزستان و اصفهان داشتم، تصميمات اجرايي‌اش مصوب شد به همين دليل مي‌توانم پيگير اين مصوبات باشم. لازم است در اينجا اعلام كنم نخستين سفر آينده من استان سمنان خواهد بود، اين استان هم مشكلات زيادي دارد زيرا فعاليت‌هاي صنعتي زيادي در خود دارد.»

منبع: زیست بوم
تاریخ انتشار: 1392/08/23 - 14:23
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک